^
GoTenna Mesh- na podróż, na wszelki wypadek i gdy nie będzie Teleranka

GoTenna Mesh: na podróż, na wszelki wypadek i gdy nie będzie Teleranka

Jaromir Kopp

11 grudnia 2017

To niesamowite, jak szybko przyzwyczajamy się do wygody. Dobrze pamiętam czasy, gdy telefon (oczywiście stacjonarny) był luksusem dla wybrańców, a łączność radiowa reglamentowana i kontrolowana ściśle. Aby zatelefonować, stało się na deszczu, czekając w kolejce do budki telefonicznej, a potem wrzeszczało do słuchawki, aby rozmówca cokolwiek usłyszał. Dziś wpadamy w rozpacz, gdy prędkość dostępu do Internetu w iPhone spada nam poniżej 2 MB/s.

GoTenna Mesh, aby być samodzielnym

Niestety nadal zdarzają się sytuacje, gdy nie możemy wysłać wiadomości, czy wykonać połączenia. Niestety nawet najlepszy iPhone bez wsparcia ze strony operatorów nie wyśle wiadomości dalej niż jego zasięg Bluetooth (czyli kilkadziesiąt metrów). Możemy przekonać się o tym sami, trafiając w jeszcze dość często spotykane miejsca „bez serwisu” lub podczas dłuższych i poważniejszych awarii energetycznych. Ostatnio niestety w USA i kilku innych regionach siły natury również zwyciężyły z technologią. Może się też trafić sytuacja, gdy koszt przesyłania informacji dzięki usługom operatorów będzie zbyt wysoki. I właśnie na takie przypadki stworzono GoTenna Mesh.

GoTenna Mesh, co to takiego?

Na ten zestaw czekałem ponad rok. W zeszłym roku wsparłem projekt na Kickstarterze, a rozpoczęcie produkcji seryjnej oraz zdobycie wymaganych certyfikatów długo trwało. Teraz jeszcze zanim rozpocznę testy GoTenna, chcę Wam opisać, jak to działa.
GoTenna Mesh
GoTenna Mesh są to urządzenia nadawczo–odbiorcze ze wbudowanym akumulatorem zapewniającym dobę „czuwania”. Do działania wymagają smartfona z Bluetooth LE (4.0) i aplikacją. Za jej pomocą można przesyłać wiadomości tekstowe oraz pozycję na mapie. Niestety nie da się przesyłać zdjęć ani plików.

Zasięg i sposób działania

Producent podaje, że w otwartej przestrzeni możemy się spodziewać zasięgu około 4 km. Spadnie on znacznie w miastach, ale za to, gdy znajdziemy się na wzgórzu, to mogą nam się przytrafić transmisje nawet ponad 20 km. Może nie jest to wiele, ale bardzo często wystarcza, aby być z kimś w kontakcie np. na wycieczce. Dodatkowo jak drugi człon nazwy wskazuje, GoTenna Mesh może tworzyć sieć, która przekaże wiadomość pomiędzy użytkownikami, którzy nie mają bezpośredniej łączności. Po wysłaniu wiadomości dostajemy potwierdzenie, jeżeli dotrze ona do adresata.
Aplikacja ma oczywiście funkcję komunikatora. Wiadomości kierowane bezpośrednio do konkretnych osób są szyfrowane ponad 300-bitowym kluczem. Wiadomości publiczne rozsyłane do wszystkich w zasięgu oraz wiadomości na kanale ratunkowym nie są szyfrowane.
GoTenna samodzielnie potrafi przechować nawet 100 wiadomości, które możemy odczytać później. Pozwala to na działanie, nawet gdy smartfon będzie wyłączony.
Chętni mogą swoje urządzenie podłączyć na stale do zasilania (bez obawy o baterię, jest bardzo inteligentnie używana), tworząc w ten sposób „przekaźnii” zwiększający zasięg w okolicy, który nadal rownolegle działa jako nasza stacja komunikacyjna.

Aplikacja

Jest bardzo interesująca. Podczas uruchomienia musimy podać jakiś numer będący naszym identyfikatorem, może to być telefon, ale nie musi. Aplikacja sprawdza lokalizację i odpowiednia zgodnie z prawem ustawia częstotliwość pracy. W Europie to 867 MHz, w USA i kilku innych krajach 915 MHz. Moc nadajnika to 1 W. Dalej możemy pobrać mapy do użytkowania „offline”. To bardzo przydatna funkcja, zwłaszcza na wycieczkach.
GoTenna Mesh Aplikacja

Drugi Polak

Na mapie www.imeshyou.com widać, że jestem prawdopodobnie drugim użytkownikiem w Polsce. Mam nadzieję, że dzięki Wam się to szybko zmieni.
Więcej po praktycznych testach, już niebawem…
Więcej na stornie GoTenna

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (5)
L

5 komentarzy

 1. bialyikar

  To w końcu on wzmacnia zasięg BT czy nadajnika GSM?

  • Jaromir Kopp „MacWyznawca”

   Weż przeczytaj…
   Nic nie wzmacnia! On ma własny system łączności. BT używa tylko do połączenia ze smartfonem i aplikacją.
   Co Ci po wzmacnianiu jak np. wyłączą nadajniki?

   • czif

    Czyli, jak rozumiem, nie wymaga połączenia z Internetem.
    I do tego z takim szyfrowaniem, to sprawdzi się w szemranych nielegalnych interesach 😀

    • Jaromir Kopp „MacWyznawca”

     Zle rozumiesz… nie wymaga niczego poza naładowaną baterią i włączonym Bluetooth. Oczywiście jak napisałem, bez kontaktu z iPhone do 100 komunikatów zapamięta

 2. Szymon

  To taki pmr dla smartfonów jeśli nie ma zasięgu komorki

Funkcja trackback/Funkcja pingback

 1. Ogry zaatakują później. OGRSS od Apple czeka na nowe modemy - […] jest to pionierski pomysł. Podobne rozwiązanie, ale z użyciem dodatkowych akcesoriów już opisywaliśmy. Podobnie działa GoTenna. Dodatkowo Apple już…