^
Workflow - zdrowie 2

Workflow – Zdrowie cz.2

Mariusz Bugajski

29 listopada 2017

Po opublikowaniu pierwszego artykułu związanego z aplikacja Zdrowie pt. Workflow – Zdrowie, pojawiło się wiele pozytywnych komentarzy. Pośród tych komentarzy było również kilka z prośbą o pomoc w stworzeniu skryptu, dodającego pomiar ciśnienia krwi. Pomyślałem, że więcej osób może mieć kłopot z utworzeniem takiego skryptu, dlatego w jednym z komentarzy zapewniłem naszego czytelnika, że opiszę utworzenie takowego skryptu. Dotrzymuje mojej obietnicy.
 

Założenia skryptu

Podobnie jak w przypadku skryptów tworzonych w pierwszej części automatyzacji aplikacji Zdrowie, tak i tym razem zależy nam na prostocie dodawania danych do naszego „magazynu” informacji zdrowotnych, zatem chcemy, aby dodawanie danych odbywało się z poziomu widgetu. Poza tym, nie chcemy tworzyć zmiennych (element Set Variable) przetrzymujących dane wprowadzone przez użytkownika, a wykorzystać do tego celu Magic Variable, który to pobiera dane zwrócone przez wybrany element.
 

Skrypt Workflow – Zdrowie

skrypt zdrowie 2
Jak możemy zobaczyć, nie jest to bardzo skomplikowany skrypt. Składa się z dwóch elementów Input For Ask, Log Health Sample oraz Show Notification. Jak zawsze, omówię każdy komponent zgodnie z kolejnością wykonywania skryptu.
Elementy Ask For Input przyjmują jedynie liczby, gdyż ciśnienie krwi to dwie wartości liczbowe. Jedyna różnica w tych dwóch elementach to pytanie wyświetlane podczas wprowadzania danych. W pierwszym przypadku mamy napis Skurczowe, zaś w drugim Rozkurczowe.
Kolejnym „klockiem” naszej „układanki” jest element dodający wprowadzone wartości do aplikacji Zdrowie.
Typem wprowadzanych danych jest Blood Pressure, czyli ciśnienie krwi.
Parametr Systolic oznacza wartość skurczową, zaś Diastolic – rozkurczową. Jednostką jaką musimy wybrać z listy jest mmHg, to w tej jednostce podawane jest ciśnienie krwi. Ciekawostka: jednostka mmHg to milimetr słupka rtęci.
Ostatnim parametrem jest data, która jest automatycznie uzupełniana, datą i czasem w chwili wykonania skryptu.
Jak zawsze ostatnim elementem moich skryptów jest potwierdzenie wykonania za pomocą powiadomienia. Jak widzimy w ciele powiadomienia zostaje wyświetlone wprowadzone ciśnienie krwi zwrócone przez Log Health Sample.
Na koniec pozostaje nam włączenie w ustawieniach skryptu opcji Today Widget.
 

Jak korzystać z Magic Variable

Teraz wyjaśnię w jaki sposób nasz skrypt wie, gdzie wstawić odpowiednie podane dane w Input For Ask. Po kliknięciu w pole parametru Systolic wybieramy magiczną różdżkę jak poniżej na screenie.
magic1
A następnie wybieramy element z którego ma zostać pobrana dana zwrócona przez ten komponent. Screen poniżej przedstawia okno wybierania takiego elementu.
magic2
 

Efekt działania skryptu


 

Podsumowanie

Skrypt, ten ułatwia dodawanie pomiarów ciśnienia krwi do aplikacji Zdrowie. Dodatkowo poznaliśmy w jaki sposób możemy korzystać z Magic Variable. Bardzo to ułatwia tworzenie skryptów, nie musieliśmy tworzyć dodatkowych elementów Set Variable, choć za ich pomocą również skrypt działałby tak samo.
Jeśli macie jeszcze jakieś ciekawe pomysły na skrypty to zapraszam z propozycjami w komentarzach, czy też za pomocą maila. Służę pomocą, tak aby życie było łatwiejsze i przyjemniejsze.
 
Polecamy również:
Recenzja aplikacji Workflow
Pozostałe artykuły z serii: Jak tworzyć skrypty w Workflow

Mariusz Bugajski

Na co dzień programista, redaktor i bloger. Człowiek, którego pasją jest programowanie oraz cały świat IT z naciskiem na firmę Apple.
Komentarze (4)
L

4 komentarze

 1. Henryk

  Super. A jakie to proste. Dzięki.

 2. marix43

  Czy jest możliwe dopisanie elementu, który wpisywałby tętno pracy serca?Wpisałem skrypt zwracając uwagę, aby nie popełnić błędu. Niestety wynik wprowadzanie danych pomiaru ciśnienia jest niewłaściwy, wpisuje np. 70/70, zamiast 140/70. Podobny efekt miałem w skrypcie dotyczącym kalendarza, wpisywanie zdarzeń „od – do” zawsze wpisywał datę zakończenia, pomijając datę rozpoczęcia wydarzenia.

  • marix43

   Znalazłem błąd, który popełniłem. Teraz działa super. Ponawiam pytanie dotyczące tętna serca, jak zrobić?

   • sirmarbug

    W Log Health Sample jako typ podajesz Heart Rate. Domyślna jednostka to uderzeń na minutę.