^

Sterowanie komputerem za pomocą gestów w przyszłości?

Redakcja

29 listopada 2017

Sterowanie komputerem Mac za pomocą gestów nie budziło w nas dotychczas żadnych emocji. Ciężko było wyobrazić sobie jego sensowne i przyjazne użytkownikowi wykorzystanie. Jednak premiera iPhone’a X z aparatem TrueDepth i Face ID może zmienić to podejście.
Zacznijmy jednak odo początku. Firma Apple wczoraj otrzymała patent (złożony w sierpniu 2016 r.) opisujący metodę, zgodnie z którą użytkownicy mogliby kontrolować komputer Mac za pomocą „niedotykowego trójwymiarowego (3D) interfejsu użytkownika”. Prawa do patentu należą w części do Amira Hoffnunga i Jonathana Pokrassa. Dołączyli oni do Apple z firmy PrimeSense po tym, jak Apple nabyło ją w listopadzie 2013 roku.
Sterowanie komputerem za pomocą gestów
Niektóre z technologii firmy PrimeSense, która była pierwotnie używana w urządzeniach Kinect firmy Microsoft na platformach Xbox, obecnie znajduje się właśnie w aparacie TrueDepth w iPhonie X. Nowy patent wskazuje na potencjalną przyszłość, w której ta technologia rozszerza się również na komputery Mac. Opisuje komputer Mac, który rozpoznaje „gest ręką”, umożliwiając użytkownikom interakcję z komputerem bez dotykania klawiatury czy gładzika.
Patent obejmuje różnorodne gesty, które użytkownicy mogą wykorzystywać do sterowania interfejsem użytkownika 3D. Są to między innymi przedstawione na rysunkach tak zwane interakcje „falowe” czy „w górę”. Zgodnie z patentem niektóre z nich można wykorzystać do przeprowadzenia podstawowych interakcji z aplikacjami. Jak na przykłąd przewijanie menu, czy zmiana stanu systemu z zablokowanego na odblokowany.
Sterowanie komputerem za pomocą gestów
Firma Apple już wcześniej otrzymała inne patenty związane z wykrywaniem 3D i kontrolą gestów, ale nie wydała jeszcze produktu, który skorzysta z tych funkcji. Owe wcześniejsze patenty obejmowały kontrolę gestów na iPadzie i iPhonie, a także na klawiaturach Magic. Umożliwiłyby one użytkownikom uzyskanie dostępu do wirtualnych przycisków i mogłyby usprawnić niektóre elementy interfejsu użytkownika.
Teraz dzięki Face ID zastosowanym w iPhonie X można spodziewać się, że Apple zajmie się dodaniem oprogramowania do rozpoznawania twarzy do przyszłych iMaków i MacBooków. To może ukierunkować prace nie tylko na zastosowanie w nich samego Face ID ale także gestów 3D.
Pamiętajmy, że to tylko patent i jak wiele innych może wcale nie pojawić się w żadnym urządzeniu Apple w przyszłości. Jednak implementacja nowych technologii w kolejnych produktach z Cupertino może być bardzo interesująca.
Źródło

Redakcja

Tworzymy dla Ciebie serwis Mój Mac. Strona z informacjami o Apple i technologii. Opinie, recenzje i testy. Wszystko, co chcesz wiedzieć o świecie nadgryzionych jabłek.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy