^

Konto root bez hasła. Apple załatał poważny błąd w High Sierra

Jaromir Kopp

29 listopada 2017

Poważny błąd pozwalający na zalogowanie się z pełnymi uprawnieniami roota bez podawania hasła został załatany. Właśnie pojawiła się aktualizacja bezpieczeństwa dla macOS 10.13.1 High Sierra i nowszych.

Konto root bez hasła… kilka godzin grozy

Niecałą dobę temu deweloper Lemi Ergin opisał na Twitterze odkrycie, którego dokonał. „Domowy” sposób na załatanie dziury opisaliśmy na blogu już rano. Ten opis może Wam się przydać nawet po zaktualizowaniu systemu.
Konto root bez hasła. Apple załatał poważny błąd w High Sierra 2
Aktualizacja bezpieczeństwa jest dostępna w Mac App Store.

Łatka wydana w pośpiechu

W takiej sytuacji czas ma ogromne znaczenie, dlatego Apple załatał problem w najszybszy i najskuteczniejszy sposób. Po prostu wyłączył konto root. Dokładnie tak powinno być po instalacji systemu. Konto roota zawsze jest wyłączone i chętni muszą je włączyć, i nadać mu hasło samodzielnie.
Konto root bez hasła. Apple załatał poważny błąd w High Sierra 3
Trochę szkoda, że łatka nie rozpoznała, czy konto roota było włączone rozmyślnie i jest zabezpieczone hasłem, czy jest dziurą. Jednak takie załatwienie sprawy jest skuteczne i bezpieczne, a „power user” włączy sobie to konto bez problemu ponownie, np. korzystając z naszego opisu.
Konto root bez hasła. Apple załatał poważny błąd w High Sierra 4
Pośpiech widać również w braku polskiego opisu aktualizacji bezpieczeństwa oraz niekompletnym tłumaczeniu menu Narzędzi katalogowych, po aktualizacji.
Konto root bez hasła. Apple załatał poważny błąd w High Sierra 5
Zdecydowanie należy jak najszybciej skorzystać z łatki, nawet jeżeli już wcześniej sami zabezpieczyliście konto root hasłem.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (4)
L

4 komentarze

 1. Szymon

  To tłumaczenie nigdy nie było kompletne

 2. gamex

  KILKA GODZIN? Zobacz kiedy problem został opisany na forum dev Apple. Wczoraj stał się tylko medialny.

 3. wydra

  medialny nie medialny, sam fakt pojawienia się takiego błędu pokazuje jaka jest organizacja i standardy pracy w Apple…

 4. sportpoz

  a ja mam pytanie – co z użytkownikami bety 10.13.2? Mam zainstalowaną tę betę i nie ma widocznej poprawki dla niej.