^

Skróty klawiaturowe Safari – jak wygodniej korzystać z przeglądarki od Apple

Jaromir Kopp

22 listopada 2017

Chcesz żeby korzystanie z Safari było jeszcze wygodniejsze? Na szczęście nie musisz pobierać nowej wersji przeglądarki. Wystarczy chwila skupienia, aby użyć mocy i zapamiętać kilka skrótów przyśpieszających używanie przeglądarki. Skróty klawiaturowe w Safari nie są trudne.

Wygodne otwieranie linków

Często podczas buszowania w internecie chcemy otworzyć wybrane linki, ale tak, aby nie utracić listy z wynikami poszukiwań. Można to zrobić na wiele sposobów, np. używają menu kontekstowego. Są jednak prostsze metody.
Gdy chcemy mieć orientację, co się stanie, gdy klikniemy link, dobrze jest mieć włączony „Pasek statusu”. Aby go pokazać lub ukryć wchodzimy w menu Widok->Pokaż/Ukryj pasek statusu (⌘/). Uzbrojeni w tę wiedzę i moc możemy wypróbować:
Shift + klik — dodaje klikany link do listy czytelnia.
Alt + klik — pobiera zawartość z linka na komputer.
Alt + cmd + klik — otwiera link w nowym oknie z tyłu.
Shift + cmd + klik — otwiera link w nowej karcie i przechodzi do niej.
Cmd + klik — otwiera link w nowej karcie obok.
W mojej praktyce najczęściej przydaje się Cmd + klik i Alt + klik. Te dwa skróty bardzo ułatwiają mi buszowanie w internecie.
Safari Pro… te skróty uczynią z ciebie Mistrza Jedi w przeglądaniu Internetu 1
Alt przydaje się też w innej sytuacji. Czasem otwiera nam się piękny pdf z Mój Mac Magazynem. Jednak gdy nie chcemy czytać go w przeglądarce, a wolimy pobrać. Wystarczy umieścić kursor w polu adresu, wcisnąć i przytrzymać Alt, a potem enter. Plik zostanie pobrany na dysk.

Jak nie zapętlić się, cofając

Ostatnio trafiłem na kilka stron, które bardzo utrudniały wyjście. Klikanie „cofnij” w oknie Safari nie działało. Na szczęście kliknięcie i dłuższe przytrzymanie na ikonie „cofnij” wyświetla listę ostatnio odwiedzanych stron i pozwala na łatwe przejście do wybranej z nich.
Czasem klikamy jakiś link z wyszukanych i wchodzimy na wybraną stronę. Jednak orientujemy się, że poza nią, było na liście kilka innych interesujących linków. Jest wiele sposobów aby do nich wrócić bez zamykania oglądanej strony. Mój sprawdzony to kliknięcie „cofnij” ze wciśniętym cmd. Spowoduje to otwarcie poprzedniej strony w nowej zakładce obok. Ta sama sztuczka działa oczywiście również ze strzałką „naprzód”.
Jeżeli macie swoje ulubione zaklęcia dla Safari, to zachęcam Was do podzielenia się nimi w komentarzach.
Dziękuję!

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (2)
L

2 komentarze

  1. Krzysztof Kwiatkowski

    Przełączanie się po między zakładkami w oknie safari: CMD+1, CMD+2, CMD+3 -> przy założeniu że mamy trzy karty i tak można do 9 zakładek

  2. Krzysztof Kwiatkowski

    CMD+SHIFT+R -> przejście w tryb Reader, działa w dwie strony (wejście/wyjście).