Kategorie Archiwum

Jeszcze lepsze aparaty w przyszłych iPhone'ach?

Aktywność Apple na polu ulepszania mobilnej fotografii jest znana. Tym razem w tworzeniu doskonalszych aparatów w iPhone’ach ma pomóc przejęcie startup’u InVisage Technologies, wynalazcy QuantumFilm.

InVisage Technologies i jej QuantumFilm

Przejęcie InVisage Technologies zostało przez reprezentantów Apple skomentowane tradycyjną sentencję: „Apple od czasu do czasu przejmuje małe firmy i nie ma w zwyczaju dyskutować o powodach przejęcia i dalszych planach”.

Jednak wiele poszlak potwierdziło, że przejęcie miało miejsce. Firma utrzymuje „ciszę medialną” od ponad roku, a jej patentami obecnie opiekuje się ta sama grupa, która zarządza patentami Apple. Część zatrudnionych w InVisage Technologies nieoficjalne potwierdziło, że pracuje już dla Apple.

QuantumFilm cenny dla Apple

Kluczowym osiągnięciem InVisage Technologies jest opracowanie, dzięki nanotechnologii, materiału nazwanego QuantumFilm. Jest on cenny, bo pozwoli na wyprodukowanie mniejszych, a przy tym czulszych i pozbawionych wad matryc CMOS do aparatów mobilnych.

QuantumFilm i jego 3 najważniejsze zalety

Większa czułość. Pozwala wchłonąć taką samą ilość fotonów przy znacznie mniejszej grubości warstwy niż tradycyjna krzemowa.

Brak martwych stref. W tradycyjnych matrycach komórki światłoczułe muszą być od siebie izolowane. Część powierzchni jest przez to marnowana. QuantumFilm pozwala na przetworzenie praktycznie całego światła wpadającego przez obiektyw.

Brak efektu wirującej migawki (rolling shutter). W matrycach CMOS obraz jest przechwytywany linia po linii. Co to powoduje, wie każdy, kto robił zdjęcie szybko poruszających się obiektów np. pociągu. Jest on wykrzywiony i zazwyczaj żadne filtry programowe nie są w stanie wyeliminować tego efektu. QuantumFilm działa pod tym względem jak matryca CCD. Pozwala na analizę obrazu przechwyconego w całości w danym momencie.
InVisage Technologies wymienia w swoich materiałach dziedziny (poza fotografią i filmowaniem), w których ich wynalazek może być użyty. Są to: uwierzytelnianie (za pomocą analizy obrazu), urządzenia autonomiczne, oraz rozszerzona rzeczywistość i rzeczywistość wirtualna. Wszystkie te dziedziny są ważne lub wręcz kluczowe dla Apple.
Już nie mogę się doczekać efektów tego przejęcia. Życzę nam, aby pojawiły się one jak najszybciej.
Zdjęcia pochodzą z filmów:

 

Źródło: Tech Crunch

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Ostatnie wpisy

Router Synology RT6600ax. Potężny zarządca sieci

Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…

1 rok temu

Sonos ogłasza partnerstwo z Apple i pokazuje dwa głośniki

Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…

1 rok temu

Sejf Smart Safe współpracuje z HomeKit

Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…

1 rok temu

FileMaker Cloud w Polsce

Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…

1 rok temu

Ivory zamiast Tweetbot’a. Mastodon lepszy od Twittera?

Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…

1 rok temu

Najważniejsza funkcja nowego HomePod’a

Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…

1 rok temu

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.