^

Jeszcze lepsze aparaty w przyszłych iPhone'ach?

Jaromir Kopp

17 listopada 2017

Aktywność Apple na polu ulepszania mobilnej fotografii jest znana. Tym razem w tworzeniu doskonalszych aparatów w iPhone’ach ma pomóc przejęcie startup’u InVisage Technologies, wynalazcy QuantumFilm.

InVisage Technologies i jej QuantumFilm

Przejęcie InVisage Technologies zostało przez reprezentantów Apple skomentowane tradycyjną sentencję: „Apple od czasu do czasu przejmuje małe firmy i nie ma w zwyczaju dyskutować o powodach przejęcia i dalszych planach”.
InVisage Technologies i jej QuantumFilm 2
Jednak wiele poszlak potwierdziło, że przejęcie miało miejsce. Firma utrzymuje „ciszę medialną” od ponad roku, a jej patentami obecnie opiekuje się ta sama grupa, która zarządza patentami Apple. Część zatrudnionych w InVisage Technologies nieoficjalne potwierdziło, że pracuje już dla Apple.

QuantumFilm cenny dla Apple

Kluczowym osiągnięciem InVisage Technologies jest opracowanie, dzięki nanotechnologii, materiału nazwanego QuantumFilm. Jest on cenny, bo pozwoli na wyprodukowanie mniejszych, a przy tym czulszych i pozbawionych wad matryc CMOS do aparatów mobilnych.

QuantumFilm i jego 3 najważniejsze zalety

Większa czułość. Pozwala wchłonąć taką samą ilość fotonów przy znacznie mniejszej grubości warstwy niż tradycyjna krzemowa.
InVisage Technologies i jej QuantumFilm 3
Brak martwych stref. W tradycyjnych matrycach komórki światłoczułe muszą być od siebie izolowane. Część powierzchni jest przez to marnowana. QuantumFilm pozwala na przetworzenie praktycznie całego światła wpadającego przez obiektyw.
InVisage Technologies i jej QuantumFilm 1
Brak efektu wirującej migawki (rolling shutter). W matrycach CMOS obraz jest przechwytywany linia po linii. Co to powoduje, wie każdy, kto robił zdjęcie szybko poruszających się obiektów np. pociągu. Jest on wykrzywiony i zazwyczaj żadne filtry programowe nie są w stanie wyeliminować tego efektu. QuantumFilm działa pod tym względem jak matryca CCD. Pozwala na analizę obrazu przechwyconego w całości w danym momencie.
InVisage Technologies wymienia w swoich materiałach dziedziny (poza fotografią i filmowaniem), w których ich wynalazek może być użyty. Są to: uwierzytelnianie (za pomocą analizy obrazu), urządzenia autonomiczne, oraz rozszerzona rzeczywistość i rzeczywistość wirtualna. Wszystkie te dziedziny są ważne lub wręcz kluczowe dla Apple.
Już nie mogę się doczekać efektów tego przejęcia. Życzę nam, aby pojawiły się one jak najszybciej.
Zdjęcia pochodzą z filmów:

 

Źródło: Tech Crunch

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy