^
Workflow - Safari

Workflow – Safari

Mariusz Bugajski

16 listopada 2017

W tym artykule zajmiemy się utworzeniem skryptu Workflow dla apliakcji Safari, którego zadaniem będzie wyszukanie treści w danym serwisie. W naszym przypadku będziemy przeszukiwać bazę danych serwisu FilmWeb.

Założenia skryptu

Chcemy, aby nasz skrypt filtrował wyniki na dwie kategorie: filmy i seriale. Przykładowo, gdy wpiszemy frazę Avatar, to po wybraniu kategorii Film, pokażą nam się tylko materiały powiązane z tą katoegorią. Zaś gdy wpiszemy Riverdale i wybierzemy opcję Seriale z rozwijanego menu to w wyniku tego zapytania, otrzymamy seriale powiązane z podaną frazą.

Skrypt Workflow – Safari

workflow safari skrypt
Jak widzimy jest to bardzo prosty skrypt, jednak pokazuje, coś co nie dla każdego jest na pierwszy rzut oka zauważalne. Otóż niektóre serwisy przy wyszukiwaniu treści, korzystają z zapytań Get, zatem odczytują dane z parametrów umieszczonych w adresie strony www. Tak też działa system wyszukiwania treści w serwisie FilmWeb.
Omawiany skrypt składa się z 4 elementów. Pierwszym rozpoczynającym komponentem jest Input For Ask, którego zadaniem jest wprowadzenie szukanej frazy. Parametr Question, czyli tekst wyświetlający się powyżej pola wprowadzania treści, ustawiłem z tekstem Wyszukaj na FilmWeb. Domyślną wartość pominąłem. A Type (typ) wprowadzanych danych ustawiłem na Text, ponieważ nazwa filmów czy seriali może zawierać zarówno litery jak również cyfry.
Kolejnym komponentem jest Choose From Menu, który odpowiada za filtrowanie treści. W naszym skrypcie filtrować bedziemy zwracane dane na dwa typu: Filmy i Seriale. Takie też ma opcje do wyboru nasze menu.
Po wybraniu zarówno jednej jak i drugiej opcji generowany jest odpowiedni adres URL. W przypadku filmów ma on postać http://www.filmweb.pl/search/film?q=Ask for Input.
Zaś dla seriali link ulega zmianie jedynie w jednym miejscu: http://www.filmweb.pl/search/serial?q=Ask for Input
Jak możemy dostrzec, jedyną zmianą w linku jest słowo występujące po /search/.
Umożliwia nam to wybranie określonej kategorii, w której zostanie dokonane wyszukanie wcześniej podanej frazy.
Ostatnim elementem skryptu jest otworzenie wygenerowanego linku w przeglądarce internetowej.

Efekt działania skryptu

Podsumowanie

Zaprezentowany przeze mnie skrypt jest bardzo prosty w sposobie działania. Głównie chodziło mi o zaprezentowanie możliwości jakimi dysponujemy za pomocą tych kilku elementów połączonych razem.
Do tego skryptu w podobny sposób możemy dodać filtrowanie osób czy gier.
Większość serwisów wykorzystuje taki mechanizm wyszukiwania, zatem możemy tworzyć wiele podobnych skryptów upraszczających wyszukiwanie informacji w naszej ulubionej witrynie.
 
Polecamy również:
Recenzja aplikacji Workflow
Pozostałe artykuły z serii: Jak tworzyć skrypty w Workflow

Mariusz Bugajski

Na co dzień programista, redaktor i bloger. Człowiek, którego pasją jest programowanie oraz cały świat IT z naciskiem na firmę Apple.
Komentarze (4)
L

4 komentarze

 1. sirmarbug

  Niestety aplikacja Workflow nie wspiera aplikacji Filmweb.

  • TGrzegorz

   Ok dzięki.

 2. Marcin

  Witam, a jak zrobić skrypt, który by przeszukiwał stronę polskibus.pl lub neobus.pl ? Jeżdżę często na jednej trasie Rzeszów-Warszwa-Rzeszów lecz nie jest to regularne i już mnie irytuje wpisywanie ciągle tego samego przy szukaniu połączeń. Czy da się zrobić przeszukiwanie tych stron ?

 3. TGrzegorz

  NIestety ale coś mi nie działa mimo,że robię zgodnie z instrukcją.