Wybierz Strona

IBM Plex: najnowsze dzieło koncernu IBM to… krój pisma!

IBM Plex: najnowsze dzieło koncernu IBM to… krój pisma!

  • 0
  • 16.11.2017
Jaromir Kopp

„Macintosh? A! To te komputery do grafiki!” Tak mówiono w latach 90 XX w. gdy zacząłem ich używać. Dlatego temat krojów pisma i DTP wciąż jest mi bliski. Nie mogłem się więc powstrzymać od zaprezentowania Wam najnowszego dzieła IBM.

IBM i czcionki

Nie wiem, czy pamiętacie, ale jednym z najpopularniejszych produktów IBM były elektryczne maszyny do pisania. Ich unikalną cechą było zastosowanie kuli z czcionkami, którą można było łatwo wymieniać. Pozwalało to na zmianę kroju pisma nawet w jednym dokumencie. Maszyny „Selectric” niemal zmonopolizowały rynek w USA oraz były popularne w wielu innych krajach.
Przypomnę, że od 2014 roku IBM ściśle współpracuje z Apple, tworząc oprogramowanie oraz środowisko dostępowe do swoich usług, dla iOS. Dzięki współpracy powstało kilkaset aplikacji dla biznesu, korzystających z centralnych rozwiązań IBM. Firma mocno zaangażowała się również w rozwój języka Swift.

Co to jest IBM Plex?

IBM Plex Kursywa
To zestaw fontów, który ma zastąpić Helveticę, wszędzie gdzie będzie to możliwe w komunikacji IBM. Jednak dla nas najważniejsze jest to, że krój pisma IBM Plex jest rozpowszechniany za zasadach Open Source. Oznacza to, że czcionek z tego zestawu możemy używać za darmo, a nawet je modyfikować. Jedynym warunkiem jest udostępnianie ich innym na tych samych zasadach i z załączoną oryginalną licencją. Czcionki mogą być używane do tworzenia dzieł komercyjnych i dołączane do nich. Pamiętać jedynie należy o tym, aby wraz z czcionkami udostępnić ich licencję. Czyli prace graficzne stworzone z użyciem IBM Plex możemy bez ograniczeń sprzedawać. Dotyczy to też np. aplikacji, w których użyjemy fontów od IBM.
Czcionka IBM Plex
Przeglądając fonty IBM-a widać, że zostały opracowane z wyjątkową dbałością o szczegóły i przez osoby o wielkiej znajomości tematu. Do dyspozycji dostaliśmy kroje w wersjach o stałej szerokości znaków oraz szeryfowe i bezszeryfowe. Wszystkie w wielu wariantach grubości oraz z kursywą. Wyglądają bardzo elegancko.
Krój pisma IBM Plex
Najlepiej przekonajcie się sami, pobierając zestaw i instalując w komputerze. Czcionki są w Unicode i oczywiście z polskimi znakami. Pychota!
Link do pobrania kroju pisma IBM Plex.
IBM Plex
Więcej o genezie powstania fontów IBM Plex możecie przeczytać w Fast co.design
IBM Plex

O autorze

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii, wyczulony na potrzeby osób niepełnosprawnych i starszych. Tworzy w języku Swift aplikacje na platformy macOS, iOS, tvOS oraz systemy bazodanowe FileMaker. Prowadzi zajęcia z programowania dla dzieci i młodzieży. Autor książki o serwerach NAS „Mój QNAP”. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zapisz się

i otrzymuj darmowy magazyn

Witaj w gronie czytelników. Dziękujemy!