^

IBM Plex: najnowsze dzieło koncernu IBM to… krój pisma!

Jaromir Kopp

16 listopada 2017

„Macintosh? A! To te komputery do grafiki!” Tak mówiono w latach 90 XX w. gdy zacząłem ich używać. Dlatego temat krojów pisma i DTP wciąż jest mi bliski. Nie mogłem się więc powstrzymać od zaprezentowania Wam najnowszego dzieła IBM.

IBM i czcionki

Nie wiem, czy pamiętacie, ale jednym z najpopularniejszych produktów IBM były elektryczne maszyny do pisania. Ich unikalną cechą było zastosowanie kuli z czcionkami, którą można było łatwo wymieniać. Pozwalało to na zmianę kroju pisma nawet w jednym dokumencie. Maszyny „Selectric” niemal zmonopolizowały rynek w USA oraz były popularne w wielu innych krajach.
Przypomnę, że od 2014 roku IBM ściśle współpracuje z Apple, tworząc oprogramowanie oraz środowisko dostępowe do swoich usług, dla iOS. Dzięki współpracy powstało kilkaset aplikacji dla biznesu, korzystających z centralnych rozwiązań IBM. Firma mocno zaangażowała się również w rozwój języka Swift.

Co to jest IBM Plex?

IBM Plex Kursywa
To zestaw fontów, który ma zastąpić Helveticę, wszędzie gdzie będzie to możliwe w komunikacji IBM. Jednak dla nas najważniejsze jest to, że krój pisma IBM Plex jest rozpowszechniany za zasadach Open Source. Oznacza to, że czcionek z tego zestawu możemy używać za darmo, a nawet je modyfikować. Jedynym warunkiem jest udostępnianie ich innym na tych samych zasadach i z załączoną oryginalną licencją. Czcionki mogą być używane do tworzenia dzieł komercyjnych i dołączane do nich. Pamiętać jedynie należy o tym, aby wraz z czcionkami udostępnić ich licencję. Czyli prace graficzne stworzone z użyciem IBM Plex możemy bez ograniczeń sprzedawać. Dotyczy to też np. aplikacji, w których użyjemy fontów od IBM.
Czcionka IBM Plex
Przeglądając fonty IBM-a widać, że zostały opracowane z wyjątkową dbałością o szczegóły i przez osoby o wielkiej znajomości tematu. Do dyspozycji dostaliśmy kroje w wersjach o stałej szerokości znaków oraz szeryfowe i bezszeryfowe. Wszystkie w wielu wariantach grubości oraz z kursywą. Wyglądają bardzo elegancko.
Krój pisma IBM Plex
Najlepiej przekonajcie się sami, pobierając zestaw i instalując w komputerze. Czcionki są w Unicode i oczywiście z polskimi znakami. Pychota!
Link do pobrania kroju pisma IBM Plex.
IBM Plex
Więcej o genezie powstania fontów IBM Plex możecie przeczytać w Fast co.design
IBM Plex

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy