^

iPhone odnajdzie wszystkie zdjęcia ze stanikiem (i bez)!!!

Jaromir Kopp

2 listopada 2017

Tweet opublikowany przez ellieeewbu zelektryzował męską i żeńską społeczność użytkowników iPhone’ów! Jak podaje The Verge aplikacja Zdjęcia za pomocą Core ML, kategoryzuje fotografie w biustonoszu (a czasem i bez)!

Zdjęcia, wyszukiwanie i kategorie

Jak już kilka razy wspominałem, w aplikacji Zdjęcia wbudowane jest narzędzie używające „sztucznej inteligencji” do kategoryzowania zdjęć. Odbywa się to w całości na urządzeniu, bez konieczności wysyłania zdjęć na jakiekolwiek serwery, ani nawet dostępu do internetu. Jest to wyjątkowo przydatna funkcja dla osób niewidzących, ale i dla każdego z nas, gdy szukamy np. swoich fajnych zdjęć na rowerze. Wystarczy, że wpiszemy w programie Zdjęcia w polu wyszukiwania: „rower” lub „jazda rowerem” i mamy zdjęcia kolarskie. Tak samo, gdy wpiszemy „sztuka”, pojawią nam się fotografie z domniemanymi dziełami. Kategorii jest bardzo wiele. Są to przedmioty, sceny lub czynności np. „zabawa”. Znalazłem w swoich zdjęciach też kategorie związane z ubiorem, np.: „marynarka”, „kurtka”, „strój piankowy” itp. Niestety (na szczęście) zabrakło w moich zdjęciach kategorii związanych z bielizną.
Tweet ellieeewbu dowodzi jednak, że „sztuczna inteligencja” Apple potrafi rozpoznać bieliznę, a przynajmniej staniki. Ell niestety mylnie nazwała kategorie „folderem” i nie do końca rozumie działanie funkcji rozpoznawania zdjęć wbudowaną w systemy Apple.
Czy nasze czytelniczki (i czytelnicy) będą mogły potwierdzić lub zdementować, informację podaną The Verge? Spróbujcie wpisać w „Zdjęcia”, w wyszukiwanie odpowiednie słowo jak „biustonosz” (po angielsku „brassiere”) lub „stanik” i dajcie znać, czy iPhone znalazł coś ciekawego. Mile widziane będą również inne interesujące lub co najmniej dziwne kategorie.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (3)
L

3 komentarze

 1. Remik_K

  U mnie niewiele co działa. Jedynie rozpoznał „kurtka” a to tez nie wszystkie. Wpisałem rower to mi wrzucił marynarza z pistoletem. Także nie podniecajmy się tym tak bardzo, bo działa to średnio.

 2. loopez

  dziala calkiem sprawnie – jak sa wyrazne zdjecia to widac ze klasyfikuje – czasem sie myli i wychodza zabawne rzeczy

 3. sportpoz

  Swoją drogą przydałby się jakiś poradnik na temat wyszukiwania zdjęć. Nie chodzi mi o proste wyszukiwanie pt: „pies”, ale o nieco bardziej zaawansowane narzędzia. Pomyślałem o tym, bo niezłą rozgryzkę miałem wczoraj. Potrzebowałem pilnie wiedzieć ile zdjęć zrobiłem w ciągu roku. Funkcje „last year”, „ostatni rok” nic nie dały. Pomogło nieco „2017”, „2016”, czy „październik 2016”, itd. Apple nie publikuje chyba nigdzie jakich wyrazów można użyć do zaawansowanego szukania.
  Natomiast co do samego szukania to niestety mam wrażenie, że super inteligencja od Apple zdecydowanie gorzej radzi sobie, niż wyszukiwarki Google. Swoje zdjęcia przechowuję zarówno w iCloud jak i Google i często jak czegoś szukam po definicjach to Google wygrywa.