^

Apple przejął Regaind, francuski startup zajmujący się rozpoznawaniem i analizą zdjęć

Jaromir Kopp

2 października 2017

Regaind – zakupiona przez Apple firma, stworzyła środowisko programowe (API) służące do zaawansowanej analizy zdjęć z rozpoznawaniem obiektów, osób, a nawet emocji. I nie są to wszystkie dane, jakie oprogramowanie Regaind potrafi wyczytać z fotografii.

Regaind pozwoli na udoskonalenie aplikacji „Zdjęcia”

Podczas WWDC 2017 bardzo wiele mówiono o „sztucznej inteligencji” użytej do analizy zdjęć. Już w iOS 10 aplikacja „Zdjęcia”, samodzielnie bez konieczności wysyłania danych na serwer potrafiła całkiem dobrze rozpoznawać obiekty i sceny na fotografiach. Ta funkcja jest użyta do katalogowania zdjęć, tworzenia „Wspomnień” i oczywiście dla Voice Over (pomocy dla słabo lub niewidzących). W iOS 11 analiza obrazu została jeszcze udoskonalona.
Możecie to przetestować, wpisując w programie „Zdjęcia”, w „szukaj” nazwy obiektów lub rodzaje scen. Spróbujcie z hasłami: „pies”, „dworzec”, „zabawa”, „bal”, „rower”, „urodziny”. Jeżeli pojawi wam się „Kategoria…”, będzie to efektem „sztucznej inteligencji” w analizie zdjęć.

Będzie jeszcze ciekawiej

Regaind na swojej stronie www chwali się, że jego system potrafi uzyskać informacje o zawartości, strefie zainteresowania (gdzie obserwujący kieruje wzrok) i estetyce dowolnego obrazu. API przeanalizuje zdjęcie pod względem technicznym, wyznaczy „crop maskę”, rozpozna osoby, ich płeć, wiek i emocje, a fotografowi wytknięte kiepskie tło, czy braki w kompozycji. Zdjęcie zostanie opatrzone etykietami (ponad 3500 rodzajów) określającymi obiekty, środowisko, rodzaj akcji i czynności. Jest to znacznie więcej, niż obecnie potrafią aplikacje Zdjęcia.
Regaind jako zastosowanie ich systemu podaje między innymi, automatyzację doboru zdjęć do konkretnych zastosowań w marketingu, czy po prostu pomoc przy wyborze najlepszych fotografii do albumu z imprezy. System sam odrzuci zdjęcia nieudane oraz te, na których ludzie nie są dość weseli (lub poważni, zależnie od rodzaju wydarzenia). Takie wsparcie pozwoli zaoszczędzić mnóstwo czasu.
Przetestujcie możliwości Regaind sami, zanim strona zniknie, co często się dzieje po przejęciu firmy przez Apple.
Zapowiada się bardzo interesująco.
Apple przejął Regaind 2  Apple przejął Regaind 1
Apple przejął Regaind 3
Zdjęcia pochodzą ze strony Regaind.
Źródło Tech Crunch

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy