^

GE, Delta – kolejni giganci wzorem IBM przechodzą na sprzęt Apple

Jaromir Kopp

27 października 2017

Kolejne wielkie firmy wybrały iOS jako mobilną platformę dla pracowników. GE poszedł dalej, oferując swoim 330 tysiącom zatrudnionych wybór Mac’a jako komputera firmowego. Na tym nie koniec. GE tworzy API dla iOS do swojego systemu analizy i przewidywania Predix.

IBM prekursorem zmian

W 2014 roku IBM ogłosił partnerstwo z Apple. Owocem jego jest kilkaset aplikacji na iOS oraz API pozwalające na używanie zaawansowanych systemów IBM, w tym Watson’a, w terenie oraz ogromne oszczędności w IBM po przejściu z Windowsa na macOS. Kolejnym wielkim partnerem otwierającym jeszcze szerzej świat biznesu dla Apple, został SAP. Ta firma również stworzyła API i interfejsy pozwalające na łatwe tworzenie aplikacji dla iOS, używających systemów SAP S/4HANA.
Jak podaje The Register, koszt wsparcia IT pracownika IBM z komputerem Mac spadł do 5 centów z 40 potrzebnych dla pracowników z Windowsem. Pomoc dla 90 000 użytkowników macOS zapewnia 5 administratorów! IBM oszczędził w ciąg 4 lat na jednym stanowisku z komputerem Apple od 273$ do 543$, co pomnożone przez 90 000 daje ogromną kwotą.
Po IBM Apple zawarło partnerstwo z CISCO. Zaowocowało to dostępem do systemów telekonferencyjnych tej firmy wprost z iPhone, czy iPada.

Wracając do GE

O ile samo przejście (lub opcja wyboru komputerów Apple) tak dużej firmy, jest imponujące, to zaoferowanie wygodnego dostępu i API dla swoich rozwiązań informatycznych opartych o platformę Predix dla przemysłowych urządzeń „internetu rzeczy”, jest otarciem drzwi do kolejnych stref biznesu. Cytując Kevina Ichhpurani z GE Digital: „Nowe systemy pozwolą na wspólne rozwiązanie problemu z turbiną w Oklahomie, przez mechanika pracującego na miejscu i inżyniera w Nowym Yorku, co przedtem wymagało powrotu ich obydwu do kwatery głównej firmy”.

Delta rezygnuje z Surface i Winodws na rzecz iOS

Kolejną złą wieścią dla Microsoftu jest ruch linii lotniczych Delta. O ile rezygnacja z Windows Phone jest krokiem naturalnym, po porzuceniu tej platformy przez Microsoft, to rezygnacja z Surface jako wyposażenia pilotów i personelu latającego na rzecz iPadów jest bardziej znacząca. W mailu do personelu podano informację, że 23 000 stewardes i 14 000 pilotów zostanie wyposażonych z początkiem przyszłego roku w iPhone’y i iPady. Nadal w użyciu będzie oprogramowanie Microsoftu.
Wejście iOS 11 nie było może zbyt komfortowe dla użytkowników, ale nowe możliwości, jakie daje iPadowi, czyni z niego urządzenie, które w rękach wielu użytkowników i w wielu zastosowaniach (ale wciąż nie we wszystkich) z powodzeniem zastępuje komputer, czasem będąc wygodniejszym niż on w użyciu. Wsparcie IBM i dostęp do jego systemów dla marketingu, medycyny, lotnictwa i przemysłu, również przyczynia się to tego, że coraz częściej czytamy o złych wieściach dla Microsoftu. A IBM jest teraz tylko jedną z kilku wielkich firm otwierających się na platformy Apple. Jak widać nowy iOS to nie tylko animowane gówienko.
W obrazku tytułowym użyto grafiki z GE Reports
Źródła:
GE Reports
MS Poweruser
Apple

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy