^

Problemy z HDR w iPhone 8 (Plus) i iPad Pro

Jaromir Kopp

3 października 2017

Jak podaje serwis Heise Online, jakość odtwarzania niektórych filmów 4K HDR na nowych urządzeniach pozostawia wiele do życzenia.
Po wprowadzeniu do sprzedaży Apple TV 4k Apple zaoferowało wiele produkcji filmowych w rozdzielczości 4k i dodatkowo z HDR (dużym zakresem dynamiki głębi jasności obrazu). Filmy w tej jakości są dostępne tylko na Apple TV 4k, iPhone 8 i iPhone 8 Plus oraz iPad Pro (nowych), ze względu na ich możliwości techniczne (rozdzielczość i ekrany True Tone). Na starszych urządzeniach i na komputerze nadal do dyspozycji mamy tylko filmy SD i HD. Dzięki zastosowaniu w większości filmów 4k nowego systemu kompresji HEVC (H.265), pliki nie zajmują wiele więcej miejsca niż ich wersje HD (plus 20-30%).

Na czym polegają problemy z HDR w iPhone 8

Według redaktorów Heise Online, filmy w HDR na iPhone i iPadzie wyglądają często gorzej niż oglądane w HD1080 bez HDR. Największy problem stanowią ciemne sceny, w których postacie wręcz zanikają. Redaktor Heise Online podał jako przykład film „Logan”, w którym postacie w ciemnych scenach „wyglądają jak z Men in Black”. Wg serwisu może to być spowodowane złym dobraniem tabel konwersji jasności.
Filmy w HDR przygotowane są dla maksymalnej jasności 1000 cd/m2. Podczas odtwarzania wartości maksymalne muszą być dostosowane do technicznych możliwości sprzętu. Konwersja odbywa się na podstawie odpowiednio dobranych tablic. Najprawdopodobniej w iPhone’ach i iPadach wartości te są źle dobrane. Ich ekrany mają jasność na poziomie 625 cd/m2 (iPhone 8).
Wpadka z jakością filmów HDR nie jest szczególnie uciążliwa dla większości użytkowników i da się ją naprawić aktualizacją oprogramowania. Jednak niestety wpisuje się w dłuższy szereg wpadek, jakie ostatnio zaliczył Apple. Od problemów z dźwiękiem podczas rozmów (trafiły mi się dwa takie połączenia), przez „znikający” ładunek baterii w iPhone’ach i Apple Watch z najnowszymi wersjami systemów, po niestabilną ich pracę. Wielu z Was pewnie wymieni ich więcej.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (3)
L

3 komentarze

  1. aepictures

    Chyba maksymalna jasność ekranu (podświetlenia) bo przecież jest ona zmienna i rzadko na malsymalnym poziomie. Raczej chodzi o to że filmy HDR są zapisane 10 bitowo co pozwala na 1024 poziomów na kanał.

    • Jaromir Kopp „MacWyznawca”

      A! Ale właśnie z powodu zmiennej jasności ekranu stosuje się HDR. To informacja o „jasności” klatki w zestawieniu z jasnością ekranu służy do ustawienia odpowiedniego poziomu. I tu coś Applowi nie wyszło