Jak podaje serwis Heise Online, jakość odtwarzania niektórych filmów 4K HDR na nowych urządzeniach pozostawia wiele do życzenia.
Po wprowadzeniu do sprzedaży Apple TV 4k Apple zaoferowało wiele produkcji filmowych w rozdzielczości 4k i dodatkowo z HDR (dużym zakresem dynamiki głębi jasności obrazu). Filmy w tej jakości są dostępne tylko na Apple TV 4k, iPhone 8 i iPhone 8 Plus oraz iPad Pro (nowych), ze względu na ich możliwości techniczne (rozdzielczość i ekrany True Tone). Na starszych urządzeniach i na komputerze nadal do dyspozycji mamy tylko filmy SD i HD. Dzięki zastosowaniu w większości filmów 4k nowego systemu kompresji HEVC (H.265), pliki nie zajmują wiele więcej miejsca niż ich wersje HD (plus 20-30%).
Na czym polegają problemy z HDR w iPhone 8
Według redaktorów Heise Online, filmy w HDR na iPhone i iPadzie wyglądają często gorzej niż oglądane w HD1080 bez HDR. Największy problem stanowią ciemne sceny, w których postacie wręcz zanikają. Redaktor Heise Online podał jako przykład film „Logan”, w którym postacie w ciemnych scenach „wyglądają jak z Men in Black”. Wg serwisu może to być spowodowane złym dobraniem tabel konwersji jasności.
Filmy w HDR przygotowane są dla maksymalnej jasności 1000 cd/m2. Podczas odtwarzania wartości maksymalne muszą być dostosowane do technicznych możliwości sprzętu. Konwersja odbywa się na podstawie odpowiednio dobranych tablic. Najprawdopodobniej w iPhone’ach i iPadach wartości te są źle dobrane. Ich ekrany mają jasność na poziomie 625 cd/m2 (iPhone 8).
Wpadka z jakością filmów HDR nie jest szczególnie uciążliwa dla większości użytkowników i da się ją naprawić aktualizacją oprogramowania. Jednak niestety wpisuje się w dłuższy szereg wpadek, jakie ostatnio zaliczył Apple. Od problemów z dźwiękiem podczas rozmów (trafiły mi się dwa takie połączenia), przez „znikający” ładunek baterii w iPhone’ach i Apple Watch z najnowszymi wersjami systemów, po niestabilną ich pracę. Wielu z Was pewnie wymieni ich więcej.
Chyba maksymalna jasność ekranu (podświetlenia) bo przecież jest ona zmienna i rzadko na malsymalnym poziomie. Raczej chodzi o to że filmy HDR są zapisane 10 bitowo co pozwala na 1024 poziomów na kanał.
Tak czy siak Apple coś w tabelach konwersji skopał…
A! Ale właśnie z powodu zmiennej jasności ekranu stosuje się HDR. To informacja o „jasności” klatki w zestawieniu z jasnością ekranu służy do ustawienia odpowiedniego poziomu. I tu coś Applowi nie wyszło