^
iCloud Drive w rodzinie

iCloud Family Sharing na iOS 10

Sebastian Szwarc

27 września 2017

Premiera iOS 11 już za nami, a wraz z nią, mała ale oczekiwana nowość – od teraz członkowie rodziny jeśli tylko są w chmurze rodzinnej mogą wreszcie współdzielić miejsce w ramach jednego planu taryfowego i trochę zaoszczędzić o czym napisał już Jaromir Kopp. Mimo iż nie ma żadnego powodu, by ta funkcja nie działała na starszych systemach operacyjnych (bo w końcu dzieje się to wszystko po stronie serwera) Apple jak zawsze z chciwości zdecydował iż by z niej korzystać należy mieć iOS 11 lub MacOS High Sierra.
Denerwuje mnie takie podejście bo wizja Tima Cooka, by użytkownicy byli zawsze „latest and gratest” z nowinkami, po prostu rozmija się z realiami. Nie każdy telefon będzie dobrze funkcjonował z najnowszym iOS, bywa też że nasz model nie dostaje już wsparcia i systemu. Czy w związku z tym członków rodziny będziemy dzielić na tych prawilnych i upośledzonych? Otóż nie. Okazuje się bowiem iż wspomniana usługa z powodzeniem zadziała na starszych iOS z jednym małym ale – właściciel chmury rodzinnej/jeden z rodziców musi zainicjować współdzielenie na iOS11 lub MacOS High Sierra. Ja w tym celu skorzystałem z maszyny wirtualnej udostępnionej mi przez Remka Rychlewskiego jako laboratorium za co serdecznie dziękuję. Postępowanie wygląda następująco:

 • Wchodzimy w preferencje systemowe ->iCloud->Manage Family
 • Wybieramy zakładkę My Apps and Services->iCloud Storage
 • Klikamy Start Sharing


Po stronie właściciela wygląda to tak:


Po stronie klienta w iOS automagicznie pojawi nam się odpowiednia opcja. Ciekawe że początkowo system podał dostępność miejsca w starym planie (L) dopiero potem po odświeżeniu pokazuje już poprawnie(P).Należy dodać że korzystanie z planu rodzinnego dla członków jest dobrowolne – każdy może wybrać że będzie sobie płacił oddzielnie bo np „kto bogatemu zabroni” 🙂
Aha,ponieważ nie posiadam takiej wiary jak Jaromir, normą jest u mnie to iż informacja podawana przez Apple o ilości zajętego miejsca najczęściej się nie zgadza. A do tego chwilę trwało zanim zorientowałem się iż pod chmurką z opisem „Family Usage” nie jest podawana całkowita zajętość miejsca a miejsce zajmowane przez całą rodzinę z wyjątkiem CIEBIE.

Komentarze (6)
L

6 komentarzy

 1. Juras76JJ

  Czy włączenie iCloud Family umożliwia utworzenie więcej niż 100 udostępnionych albumów w aplikacji zdjęcia?

  • Behinder

   Nigdy nie doszedłem do tego. Mam moze z sześć.

 2. sportpoz

  Co z ludźmi, którzy mają już swoje dyski iCloud i przenosimy ich do swojego iCloud Drive? Ich dane kopiują się na nasz dysk, czy widzą go jako dodatkową przestrzeń? Jak to wygląda?

 3. sportpoz

  Nie o to mi chodziło. Kopiuje w sensie ze ich zawartość jest kopiowana z ich indywidualnego konta do rodzinnego

  • Behinder

   Nic nie jest kopiowane. To raczej po stronie serwera inaczej jest zarządzane miejsce.

  • Jaromir Kopp „MacWyznawca”

   To nie dysk twardy, że coś jest kopiowane… są tam gdzie były, jedynie Apple przestrzeń zajętą inaczej rozlicza. Nic się nie sumuje, miałeś płatny, to przestajesz płacić.