Apple TV 4k ma moc… i wentylator, czyżby przestało być „zwykłą przystawką do TV”? Moim zdaniem tak i pisałem o tym już we wrześniowym magazynie.
Dzięki znanemu z rozkręcania wszystkiego, co interesujące serwisowi iFixit.com , wiemy już, co jest w środku nowej Apple TV 4k. Potwierdziły się znane już informacje, ale jest kilka nowych. Moją uwagę zwróciła szczególnie jedna.
Dlaczego to takie ważne? Do tej pory Apple unikało tego jak ognia, więc musiało mieć ważny powód do zastosowania wentylatora. Jak się domyślacie, tym powodem jest ciepło wydzielane przez urządzenie. Poprzednie wersje radziły sobie nawet bez otworów, a teraz Apple „złamał zasady” i umieścił w najnowszej Apple TV 4k wentylator!
Znajdziemy tam znany z nowych iPadów Pro procesor Apple A10X. Posiada on trzy pary po dwa rdzenie (wydajny i oszczędny). W iPad Pro jest on taktowany zegarem 2,3 GHz i radzi sobie bez aktywnego chłodzenia. Ponoć przy długotrwałym obciążeniu system zarządzania energią (podobnie jak w iPhone 7 z A10 bez X) go spowalnia, aby się nie przegrzał. A10X jest nadal w normalnych zastosowaniach bardzo wydajny i radzi sobie z rozdzielczościami ekranu w iPad Pro 12″ (5,5 miliona pikseli). W Apple TV 4k A10X ma trudniejsze zadanie, bo musi „napędzić” do 8 milionów pikseli. Do dyspozycji ma 3 GB pamięci RAM (iPady Pro mają po 4 GB, ATV4: 2 GB), konwerter DisplayPort do HDMI, mostek PCIe do Gigabit Ethernet i USB 3.0, Bluetooth 5, WiFi 802.11AC na 2,4 i 5 GHz i oczywiście pamięć flash 32 lub 64 GB.
Przypomnę, że w testach Geekbench A10X osiąga niewiele gorsze wyniki niż A11 w iPhone X.
Wracając do tematu wentylatora. Mała plastikowa obudowa gorzej odprowadza ciepło niż metalowa płaska o dużej powierzchni w iPadach. Jednak poprzedniczka (ATV4) się nie przegrzewa, choć wyposażona jest w procesor taktowany taką samą częstotliwością, jak we współczesnych jej iPadach mini. Nie wiemy, jakim zegarem A10X w Apple TV 4k będzie „potraktowany”. Bardzo prawdopodobne, że 2,3 GHz lub ciut szybszym. Aktywne chłodzenie zapewni dodatkowo możliwość długotrwałej pracy z maksymalną wydajnością.
Znalazłem interesujące porównanie zużycia prądu przez Apple TV (4) i Apple TV 4k, jak widać, potrafi ona pobierać przy większym obciążeniu, nawet dwa razy więcej energii. Przy podobnym też ciut więcej, za to w spoczynku, gdy np. zajmuje się tylko zarządzaniem HomeKit (gdy ktoś używa), czy powolnym pobieraniem zdjęć i innych materiałów z iCloud jest bardziej energooszczędna, co zawdzięcza „ekonomicznym” rdzeniom w procesorze. Widać, że wentylator przyda się też dla wbudowanego zasilacza.
Wentylator to dobra wiadomość… o ile oczywiście nie będzie go słychać, w co nie wątpię. Dobra, bo świadczy o tym, że procesor i reszta układów nie będzie musiała się „oszczędzać”, bo w końcu prądu mają pod dostatkiem, a problemem było rozpraszane ciepło. Moc przyda się w strumieniowaniu 4k, ale przede wszystkim w grach. Jak mogliście przeczytać, we wrześniowym Mój Mac Magazynie uważam, że w roli konsoli do gier, Apple TV wciąż ma spore szanse na sukces i to nie tylko w kategorii „lekkiej”.
Niech moc będzie z nami!
Zdjęcia wnętrzności Apple TV pochodzą z serwisu iFixit.com, informacje o zuźyciu energii z Apple.com.
Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…
Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…
Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…
Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…
Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…
Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.