^
Apple TV 4k ma moc i wentylator

Apple TV 4k ma moc… i wentylator!

Jaromir Kopp

27 września 2017

Apple TV 4k ma moc… i wentylator, czyżby przestało być „zwykłą przystawką do TV”? Moim zdaniem tak i pisałem o tym już we wrześniowym magazynie.

Apple TV 4k rozebrane przez iFixit.com

Dzięki znanemu z rozkręcania wszystkiego, co interesujące serwisowi iFixit.com , wiemy już, co jest w środku nowej Apple TV 4k. Potwierdziły się znane już informacje, ale jest kilka nowych. Moją uwagę zwróciła szczególnie jedna.

Apple TV 4k ma moc… i wentylator!

Dlaczego to takie ważne? Do tej pory Apple unikało tego jak ognia, więc musiało mieć ważny powód do zastosowania wentylatora. Jak się domyślacie, tym powodem jest ciepło wydzielane przez urządzenie. Poprzednie wersje radziły sobie nawet bez otworów, a teraz Apple „złamał zasady” i umieścił w najnowszej Apple TV 4k wentylator!

Zajrzyjmy do środka.

Apple TV 4k rozebrana przez iFixit
Znajdziemy tam znany z nowych iPadów Pro procesor Apple A10X. Posiada on trzy pary po dwa rdzenie (wydajny i oszczędny). W iPad Pro jest on taktowany zegarem 2,3 GHz i radzi sobie bez aktywnego chłodzenia. Ponoć przy długotrwałym obciążeniu system zarządzania energią (podobnie jak w iPhone 7 z A10 bez X) go spowalnia, aby się nie przegrzał. A10X jest nadal w normalnych zastosowaniach bardzo wydajny i radzi sobie z rozdzielczościami ekranu w iPad Pro 12″ (5,5 miliona pikseli). W Apple TV 4k A10X ma trudniejsze zadanie, bo musi „napędzić” do 8 milionów pikseli. Do dyspozycji ma 3 GB pamięci RAM (iPady Pro mają po 4 GB, ATV4: 2 GB), konwerter DisplayPort do HDMI, mostek PCIe do Gigabit Ethernet i USB 3.0, Bluetooth 5, WiFi 802.11AC na 2,4 i 5 GHz i oczywiście pamięć flash 32 lub 64 GB.
Przypomnę, że w testach Geekbench A10X osiąga niewiele gorsze wyniki niż A11 w iPhone X.
Apple TV 4k ma moc układy na płycie
Wracając do tematu wentylatora. Mała plastikowa obudowa gorzej odprowadza ciepło niż metalowa płaska o dużej powierzchni w iPadach. Jednak poprzedniczka (ATV4) się nie przegrzewa, choć wyposażona jest w procesor taktowany taką samą częstotliwością, jak we współczesnych jej iPadach mini. Nie wiemy, jakim zegarem A10X w Apple TV 4k będzie „potraktowany”. Bardzo prawdopodobne, że 2,3 GHz lub ciut szybszym. Aktywne chłodzenie zapewni dodatkowo możliwość długotrwałej pracy z maksymalną wydajnością.

Zużycie energii.

Apple TV 4k ma moc - porównanie zużycia energii
 
Znalazłem interesujące porównanie zużycia prądu przez Apple TV (4) i Apple TV 4k, jak widać, potrafi ona pobierać przy większym obciążeniu, nawet dwa razy więcej energii. Przy podobnym też ciut więcej, za to w spoczynku, gdy np. zajmuje się tylko zarządzaniem HomeKit (gdy ktoś używa), czy powolnym pobieraniem zdjęć i innych materiałów z iCloud jest bardziej energooszczędna, co zawdzięcza „ekonomicznym” rdzeniom w procesorze. Widać, że wentylator przyda się też dla wbudowanego zasilacza.

Moje subiektywne wnioski.

Wentylator to dobra wiadomość… o ile oczywiście nie będzie go słychać, w co nie wątpię. Dobra, bo świadczy o tym, że procesor i reszta układów nie będzie musiała się „oszczędzać”, bo w końcu prądu mają pod dostatkiem, a problemem było rozpraszane ciepło. Moc przyda się w strumieniowaniu 4k, ale przede wszystkim w grach. Jak mogliście przeczytać, we wrześniowym Mój Mac Magazynie uważam, że w roli konsoli do gier, Apple TV wciąż ma spore szanse na sukces i to nie tylko w kategorii „lekkiej”.
Niech moc będzie z nami!
Zdjęcia wnętrzności Apple TV pochodzą z serwisu iFixit.com, informacje o zuźyciu energii z Apple.com.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy