^

watchOS 4 – co nowego w systemie dla Apple Watch

Redakcja

21 września 2017

Wraz z premierą iOS 11 właściciele zegarków firmy Apple również mogą zaktualizować je do najnowszej wersji systemu. Wnosi ona wiele zmian i mnóstwo nowych funkcji. Zobaczcie, co nowego pojawiło się w watchOS 4.
Aktualizacja systemu przebiega bezproblemowo i wykonujemy ją za pośrednictwem dedykowanej aplikacji Apple Watch w iPhonie (Ogólne > Aktualizacja oprogramowania). Aby zainstalować nowe oprogramowanie, Apple Watch musi być umieszczony na ładowarce z 50 proc. poziomem naładowania baterii. Oczywiście zegarek musi znajdować się w zasięgu iPhone’a. Trzeba także uzbroić się w cierpliwość, gdyż aktualizacja trwa dosyć długo.
Zmiany są widoczne już na pierwszy rzut oka, gdyż pogrubiono font odblokowania zegarka. Owo pogrubienie fontu występuje także w wielu aplikacjach na Apple Watch’u. Początkowo można się z tym czuć nieswojo, ale po chwili się do tego przyzwyczajamy.
W nowym systemie otrzymujemy trzy rodzaje tarcz zegarka. To tarcza Siri z inteligentnymi powiadomieniami, Kalejdoskop oraz tarcza z bohaterami filmy Toy Story. Dostajemy także nowe komplikacje dla funkcji Siri, News, Tętno, Odtwarzane czy Wiadomości.
watchOS 4 co nowego
W Centrum sterowania znajdziemy nową ikonę Latarki. Po jej uruchomieniu możemy wybierać z trzech wariantów działania, białe światło oraz białe i czerwone światło pulsacyjne. Dzięki tej funkcji nie tylko będziemy mogli wspomóc się naszym zegarkiem w ciemnościach, ale także zasygnalizować swoją obecność na poboczu ruchliwej drogi podczas treningu.
watchOS 4 co nowego
W nowym systemie zobaczymy wiele wizualnych zmian interfejsu. Zainstalowane programy możemy teraz przeglądać w postaci listy i wyświetlać je alfabetycznie. Ujrzymy także nowy ekran przełączania się między programami.
watchOS 4 co nowego

Aktywność

W systemie watchOS 4 pojawiły się dodatkowe powiadomienia, motywujące nas do zamknięcia kolorowych pierścieni aktywności. Osiągnięcie wymaganych celów we wszystkich aktywnościach jest teraz wieńczone nową dynamiczną animacją. Pojawią się także comiesięczne wyzwania bazujące na osiąganych przez nas poziomach aktywności.
watchOS 4 co nowego

Trening

Tu także zmieniło się wiele. Program posiada zupełnie nowy interfejs i nowe typy treningu. Jednym z nich jest HIIT (High Intensity Interval Training), który posiada własne algorytmy pomiaru tętna, dzięki którym można dokładniej monitorować spalone kalorie. W aplikacji Trening otrzymaliśmy również możliwość sterowania muzyką i trzeba przyznać, że jest bardzo przydatna funkcja. Od teraz możemy także rozpocząć kolejny trening w ramach jednej sesji. Niestety nadal nie pojawiła się opcja auto pauzy dla jazdy na rowerze.

Tętno

Aplikacja tętna otrzymała wiele ulepszeń, które pozwolą nam kontrolować lepiej nasze serce w trakcie różnych aktywności. Możemy teraz analizować nasze tętno spoczynkowe i podczas ćwiczeń. Aplikacja powiadomi także, jeśli tętno jest na niepokojąco wysokim poziomie. Analizy naszego tętna możemy dokonywać na podstawie nowych wykresów jego wskazań z całego dnia.
watchOS 4 co nowego

Muzyka

Ta aplikacja również została przeprojektowana. Możemy teraz zdecydowanie łatwiej zarządzać naszymi utworami. Listy z muzyką są teraz wyposażone w grafiki, co pozwala na łatwą identyfikację. Synchronizacja wielu playlist, także automatyczna z Apple Music, daje nam kolejne nowe możliwości. Zwłaszcza jeśli parujemy zegarek z bezprzewodowymi słuchawkami i korzystamy z zegarka jak z iPoda, umieszczając w jego pamięci wybrane utwory.
Apple Watch z systemem watchOS 4 sprawia, że nasz zegarek staje się prawdziwie inteligentnym asystentem. Jego rozwój i to, jak może ewoluować w najbliższej przyszłości, jest naprawdę fascynujące.

Redakcja

Tworzymy dla Ciebie serwis Mój Mac. Strona z informacjami o Apple i technologii. Opinie, recenzje i testy. Wszystko, co chcesz wiedzieć o świecie nadgryzionych jabłek.
Komentarze (3)
L

3 komentarze

 1. DrDisqus

  Dzięki za artykuł. Od jakiegoś czasu rozważam zakup. I teraz nie wiem czy brać series 2 czy czekać na 3? Czy 2 tez paruje sie z AirPodsami i odtwarza bezmuzybez iphona?

  • Paweł Nyczaj

   Series 2 paruje się z AirPodsami i odtwarza muzykę z własnej pamięci bez iPhone (wydaje mi się, że nawet pierwsza wersja to potrafi). Jednak chcąc kupować nowy Apple Watch w sklepie zdecydowanie lepiej zaczekać na Series 3

   • DrDisqus

    Taki mam plan. A nie wiesz kiedy w polskim storze będzie dostępny oficjalnie? Bo nie ma dat. BTW: Jak bateria w telefonie żyje z podłączonym zegarkiem? Bo ostatnio Smart watcha używałem jakieś 5 lat temu i było dramatycznie 😉