^

Przegląd aplikacji ułatwiających życie w iOS

Robert Wojno

10 września 2017

Korzystanie ze smartfona ma samo w sobie ułatwiać nam wiele spraw, ale kto powiedział, że obcowania z iPhone’em nie można sobie jeszcze umilić. Tutaj z pomocą przyjdą nam aplikacje, które pozwolą wiele czynności wykonać jeszcze szybciej i bez wysiłku. Oto nasz subiektywny wybór darmowych aplikacji na iOS, które ułatwią Ci życie.
Przegląd aplikacji ułatwiających życie w iOS

IFTTT

If this than that, bo tak brzmi pełna nazwa tej darmowej aplikacji, to bardzo przydatny pomocnik. Można go zaprogramować tak, aby w określonej sytuacji wiele czynności wykonywał automatycznie.
Programowanie czynności w IFTTT jest bardzo proste. Najpierw musimy wybrać wyzwalacz oraz akcję, jaką chcemy wykonać. Do dyspozycji mamy całkiem pokaźną listę aplikacji oraz usług współpracujących z IFTTT, a dostępne kombinacje można by wymieniać bardzo długo. Do ciekawszych należy zaliczyć chociażby automatyczne zapisywanie zdjęć z Facebooka, przestawianie termostatu w zależności od temperatury zewnętrznej, wysyłanie polubionego artykułu do Pocket czy Evernote i wiele więcej.
Akcje i wyzwalacze możemy dobierać samemu lub zainspirować się już gotowymi. Najprościej jest podłączyć do aplikacji serwisy, z których korzystamy, i dać się zainspirować podpowiedziom. IFTTT potrafi bardzo ułatwić życie. Aż trudno sobie wyobrazić, jak wiele akcji da się zautomatyzować i oszczędzić czas. Należy tylko uważać, żeby nie stracić go zbyt dużo, przeglądając możliwości tego narzędzia.
Przegląd aplikacji ułatwiających życie w iOS

Vidgets

Ta mała aplikacja pozwala dodać do ekranu z widokiem dnia dzisiejszego (dawniej znanego jako ekran powiadomień) przydatne widżety. Dzięki otrzymujemy szybki dostęp do przydatnych skrótów.
Vidgets można umieścić w dowolnym miejscu na ekranie widoku dnia dzisiejszego i wyświetlać na nim interesujące dla nas dane oraz skróty do często używanych funkcji. Aplikacja daje możliwość szybkiego uruchamiania wybranych aplikacji, wysyłania maila, SMS-a albo zainicjowania rozmowy głosowej czy połączenia też wideo.
Szczególnie ciekawa jest również możliwość wyświetlania informacji. Otrzymujemy szybki podgląd na godzinę w wybranym miejscu na świecie, czas zachodu i wschodu słońca, ciśnienie atmosferyczne, a także pogodę. Możemy tez wyświetlać parametry telefonu, jak stan baterii, prędkość transferu, ilość wolnego miejsca.
Ułożenie miniwidżetów możemy dowolnie aranżować i dostosowywać do własnych upodobań. Vidgets to mała aplikacja, ale bardzo się przydaje przy codziennym używaniu telefonu.
Przegląd aplikacji ułatwiających życie w iOS

Workflow

Miłośnicy zaawansowanej automatyzacji, dla których aplikacja IFTTT jest zbyt ograniczona, na pewno zachwycą się Workflow. To prawdziwy kombajn do wykonywania skomplikowanych zadań.
Aplikacja pozwala zestawiać wiele następujących po sobie czynności, wprowadza zmienne oraz więzi przyczynowo-skutkowe pomiędzy czynnościami. Brzmi to dość skomplikowanie i rzeczywiście przy pierwszym kontakcie Workflow odrobinę przytłacza. Potrzeba czasu, żeby się w tym gąszczu opcji odnaleźć.
Przesuwając palcem w prawo, otworzymy listę dostępnych czynności. Jest ona tak długa, że niektóre opcje są niewidoczne i trzeba ich wyszukać. Zestawiamy ze sobą pożądane czynności i zapisujemy jako Workflow. Następnie możemy go uruchomić w aplikacji z Apple Watch lub za pośrednictwem widżetu.
Możliwości są praktycznie nieograniczone. Możemy dzielić się linkami, tworzyć GIF-y, dodawać piosenki do playlist i tak dalej. Na początku warto przejrzeć sobie galerię gotowych Workflows. Posłużą one za inspirację i pozwolą lepiej zrozumieć, jak działa aplikacja.
Warto poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z Workflow, bo możliwości są ogromne. Dzięki obsłudze prostych skryptów i prawie wszystkich funkcji iOS można zdziałać prawdziwe cuda. Zapewniam Was, że warto się trochę na początku pomęczyć, bo efekty są znakomite.
Artykuł oryginalnie pojawił się w numerze 5/2017 Mój Mac Magazynu.

Robert Wojno

Dziennikarz technologiczny i specjalista od treści internetowych. Miłośnik, ale nie fanboy Apple. Fan wszystkiego co technologiczne i gadżeciarskie. W moim domu tylko lodówka nie jest (jeszcze) podłączona do Internetu.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy