^

Apple Watch zmierzy pułap tlenowy VO2 max

Jaromir Kopp

29 sierpnia 2017

Apple Watch zmierzy pułap tlenowy. Jest to jedna z wielu nowych funkcji watchOS4 w połączeniu z iOS11, które są już dostępne w obecnych betach systemów.

Pułap tlenowy — co to jest?

Pułap tlenowy (VO2 max) to zdolność do pochłaniania tlenu przez organizm. Jest to jeden z najpopularniejszych wskaźników wydolności fizycznej (tlenowej). Często intensywność wysiłku określa się właśnie w procentach VO2 max.
Najdokładniejsze pomiary uzyskuje się za pomocą specjalistycznego sprzętu np. cykloergometru. Jest jednak wiele innych metod uzyskania wyniku VO2 max z dobrym przybliżeniem. Jedną z nich jest Test Coopera oraz metody polegające na pomiarze tętna podczas wysiłku lub pomiarze tętna spoczynkowego z uwzględnieniem wagi i wieku.
Nie znalazłem informacji, jakiej dokładnie metody używa Apple Watch w watchOS 4, ale po opisie z aplikacji „zdrowie” można się domyślić, że do wyliczeń używa kombinacji pomiaru tętna podczas wysiłku, tętna spoczynkowego (te parametry Apple Watch mierzy standardowo) oraz wieku i być może wagi.

Apple Watch zmierzy pułap tlenowy VO2 max opis w App Zdrowie

Apple Watch zmierzy pułap tlenowy pod pewnymi warunkami

Wartości VO2max są obliczane po przynajmniej 20-minutowej aktywności w terenie. Uwzględniane są tylko marsze i biegi, niestety pominięto mój ulubiony rower. Jeżeli już jesteście użytkownikami wersji testowych ww. systemów, a aplikacja Zdrowie nie podaje pułapu tlenowego pomimo wykonywania odpowiednich aktywności, sprawdźcie, czy w „Zdrowie” podaliście swój wiek i masę ciała.
Jak widać po moich wynikach, wraz z intensyfikacją „treningów” przed wrześniowym Bike Challenge (tak było w zeszłym roku) mój „pułap” rośnie.
Z informacji znalezionych w sieci można mieć nadzieję, że nawet Apple Watch s0 (pierwszej generacji) będzie posiadał tą funkcję wraz z aktualizacją do watchOS 4.
Zobaczcie również wpis: NOWE TRENINGI Z APPLE WATCH.
Apple Watch zmierzy pułap tlenowy VO2 max wykres

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy