Wybierz Strona

Apple Watch zmierzy pułap tlenowy VO2 max

Apple Watch zmierzy pułap tlenowy VO2 max

  • 0
  • 29.08.2017
Jaromir Kopp

Apple Watch zmierzy pułap tlenowy. Jest to jedna z wielu nowych funkcji watchOS4 w połączeniu z iOS11, które są już dostępne w obecnych betach systemów.

Pułap tlenowy — co to jest?

Pułap tlenowy (VO2 max) to zdolność do pochłaniania tlenu przez organizm. Jest to jeden z najpopularniejszych wskaźników wydolności fizycznej (tlenowej). Często intensywność wysiłku określa się właśnie w procentach VO2 max.
Najdokładniejsze pomiary uzyskuje się za pomocą specjalistycznego sprzętu np. cykloergometru. Jest jednak wiele innych metod uzyskania wyniku VO2 max z dobrym przybliżeniem. Jedną z nich jest Test Coopera oraz metody polegające na pomiarze tętna podczas wysiłku lub pomiarze tętna spoczynkowego z uwzględnieniem wagi i wieku.
Nie znalazłem informacji, jakiej dokładnie metody używa Apple Watch w watchOS 4, ale po opisie z aplikacji „zdrowie” można się domyślić, że do wyliczeń używa kombinacji pomiaru tętna podczas wysiłku, tętna spoczynkowego (te parametry Apple Watch mierzy standardowo) oraz wieku i być może wagi.

Apple Watch zmierzy pułap tlenowy VO2 max opis w App Zdrowie

Apple Watch zmierzy pułap tlenowy pod pewnymi warunkami

Wartości VO2max są obliczane po przynajmniej 20-minutowej aktywności w terenie. Uwzględniane są tylko marsze i biegi, niestety pominięto mój ulubiony rower. Jeżeli już jesteście użytkownikami wersji testowych ww. systemów, a aplikacja Zdrowie nie podaje pułapu tlenowego pomimo wykonywania odpowiednich aktywności, sprawdźcie, czy w „Zdrowie” podaliście swój wiek i masę ciała.
Jak widać po moich wynikach, wraz z intensyfikacją „treningów” przed wrześniowym Bike Challenge (tak było w zeszłym roku) mój „pułap” rośnie.
Z informacji znalezionych w sieci można mieć nadzieję, że nawet Apple Watch s0 (pierwszej generacji) będzie posiadał tą funkcję wraz z aktualizacją do watchOS 4.
Zobaczcie również wpis: NOWE TRENINGI Z APPLE WATCH.
Apple Watch zmierzy pułap tlenowy VO2 max wykres

O autorze

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii, wyczulony na potrzeby osób niepełnosprawnych i starszych. Tworzy w języku Swift aplikacje na platformy macOS, iOS, tvOS oraz systemy bazodanowe FileMaker. Prowadzi zajęcia z programowania dla dzieci i młodzieży. Autor książki o serwerach NAS „Mój QNAP”. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zapisz się

i otrzymuj darmowy magazyn

Witaj w gronie czytelników. Dziękujemy!