^

16 rzeczy, dzięki którym macOS jest lepszy od Windows

Jaromir Kopp

19 sierpnia 2017
Przekonaj się dlaczego macOS jest tak przyjaznym systemem. Specjalnie dla Ciebie Jaromir Kopp zabrał 16 rzeczy, dzięki którym macOS jest lepszy od Windows.

1. TWORZENIE PDF ŁATWE JAK DRUKOWANIE

Aby wygenerować plik PDF wystarczy wejść panel drukowania (Command-P) i na dole po lewej rozwinąć menu PDF. Znajdziemy tam opcje zapisu PDF na dysku, wysłania mailem i wiele innych. To wszystko bez instalowania jakiegokolwiek oprogramowania i konfiguracji, wprost po „wyjęciu z pudełka”!

2. TAJNE PRZEZ POUFNE, CZYLI SZYFROWANIE DANYCH

O tym, jak ważna jest prywatność użytkowników dla Apple, przekonaliśmy się niedawno za sprawą sporu Apple kontra FBI. W Mac OS  mamy wbudowane narzędzia do szyfrowania całego dysku — FileVault (Preferencje systemowe, Ochrona i prywatność, FileVault) oraz do tworzenia szyfrowanych obrazów dyskowych. Nie trzeba kupować i konfigurować dodatkowego oprogramowania. Wystarczy uruchomić Narzędzie dyskowe, w nim w menu Plik wybrać: Nowy obraz, Pusty obraz (Command-N) w opcjach włączyć stosowne szyfrowanie i podczas tworzenia podać hasło, jakie będzie wymagane do otwierania zawartości tego dysku wirtualnego.

3. NAGRYWANIE Z EKRANU I ROBIENIE JEGO ZDJĘĆ (SCREENSHOT)

Zdjęcia ekranu robimy za pomocą skrótu: Shift+Command+3 (cały ekran), Shift+Command+4 (wybrany fragment), Shift+Command+4, a następnie spacja (wybrane okno). Zdjęcia standardowo są zapisywane na Biurku. Jeżeli do kombinacji dodamy klawisz Control, to obrazki trafią do schowka (bufora). Nagrania z ekranu wykonujemy za pomocą QuickTime Playera. Z menu Plik wybieramy Nowe nagranie z ekranu (Control+Command+N), klikamy w Record, zaznaczamy obszar i postępujemy zgodnie z komunikatami. Proste prawda? Bez instalowania czegokolwiek! Jeszcze jedna ciekawostka. Gdy podepniemy do komputera kabelkiem USB iPhone, iPada lub nawet Apple TV 4, to również za pomocą Quick Time Playera możemy nagrywać obraz i dźwięk z podłączonego iUrządzenia!

4. NATYCHMIASTOWY PODGLĄD PLIKÓW

To banalne! Zaznaczasz plik i wciskasz spację lub klikasz trzema placami na gładziku, gdy kursor jest nad plikiem. Od razu możesz zobaczyć podgląd zawartości prawie każdego rodzaju plików z arkuszami Excela włącznie.

5. DOSTĘP DO POPRZEDNICH WERSJI DOKUMENTU

Większość nowszych programów pracujących na dokumentach ma w menu Plik opcję Przywróć do. Po jej uruchomieniu widzimy poprzednio zapisane wersje dokumentu i możemy do nich wrócić.

6. ŁATWO ZAINSTALUJESZ WINDOWSA

Z innych artykułów tego wydania dowiesz się, że na Macu nawet Windows łatwiej się instaluje niż na PC.

7. KASOWANIE PROGRAMÓW

Zdecydowaną większość aplikacji można usunąć z komputera, po prostu je kasując, czyli przenosząc z teczki Programy (lub innego miejsca gdzie są) do śmietnika i go opróżniając.

8. MAC JAKO DYSK TWARDY? ALEŻ OCZYWIŚCIE!

Każdy komputer Apple z portem FireWire lub Thunderbolt można uruchomić w Target mode. Jest to tryb pracy, w którym komputer po podłączeniu do innego kablem FireWire lub Thunderbolt jest widoczny jako dysk twardy. Komputer może być nawet pozbawiony systemu, tryb jest obsługiwany przez oprogramowanie sprzętowe. Jedyne, co musimy zrobić, to włączyć Maca, trzymając wciśnięty klawisz T.

9. ARCHIWIZACJA WBUDOWANA W SYSTEM: TIME MACHINE

Wystarczy mieć dysk zewnętrzny, aby zapewnić sobie bezpieczną kopię danych i archiwum „przyrostowe”. Cały lub część dysku zewnętrznego można przeznaczyć na Time Machine, a system będzie co godzinę robił na nim kopię danych. Oczywiście po pierwszej archiwizacji w następnych będą kopiowane tylko zmienione pliki. Dodatkowo dostaniemy możliwość „cofnięcia się w czasie” i odzyskania zawartości dysku lub dowolnego pliku skasowanego np. kilka dni temu.

10. PRZENOSINY NA INNY KOMPUTER LUB NOWY DYSK

Jest kilka sposobów na przeniesienie całego środowiska pracy na nowy (inny) komputer i wszystkie są łatwe. Pierwszy z nich to odtworzenie na nowym komputerze zawartości zgranej z poprzedniego na dysk Time Machine. Drugi to „Asystent migracji”, który pozwoli na łatwe przeniesienie wszystkich danych i programów z innego komputera podłączonego w Target mode lub przez sieć. Kolejny sposób to użycie programów typu Carbon Copy Cloner. Potrafią one skopiować zawartość całego dysku na inny w sposób pozwalający na uruchamianie z niego systemu.

11. ZMIANA NAZWY WIELU PLIKÓW NARAZ

Gdy zaznaczysz wiele plików, możesz wybrać z menu kontekstowego (Control-clik) „Zmień nazwę wielu rzeczy”. Ta funkcja pozwala na nadanie nowych nazw przez dodanie numeru, daty, tekstu lub kombinacji tych informacji.

12. KOMPRESOWANIE W STANDARDZIE

Podobnie gdy zaznaczymy jeden lub więcej plików, mamy w menu kontekstowym opcję „Kompresuj”. Po jej wybraniu zostanie utworzone archiwum ZIP. Dekompresja plików ZIP i kilku innych popularnych standardów również jest obsługiwana przez system „w standardzie”.

13. WYGODNE „PRZECIĄGNIJ I UPUŚĆ”

To jedna z moich ulubionych od 20 lat funkcji. Prawie wszystkie aplikacje obsługują przenoszenie dokumentów, obrazków i fragmentów tekstu. Wystarczy zaznaczyć obiekt, „porwać” go myszką i wstawić w odpowiednie miejsce nawet w innym oknie, i to innego programu. W obrębie tego samego dokumentu obiekt zostanie przeniesiony, chyba że wciśniemy dodatkowo klawisz Alt (pojawi się plus przy kursorze).

14. ROBIENIE DOPISKÓW I ADNOTACJI

Do wielu podstawowych czynności masz już gotowe narzędzia w systemie. Np. aby na obrazku czy dokumencie pdf dodać adnotacje wystarczy użyć systemowego „Podglądu”. Nim też skonwertujemy obrazek czy dokumentu na inny format, wymiar, połączymy kilka PDF w jeden i wiele więcej.

15. UDOSTĘPNIANIE PLIKÓW MACOM I IURZĄDZENIOM W POBLIŻU

Nie trzeba logować się do sieci ani nic konfigurować, aby mieć możliwość udostępniania plików komputerom z Mac OS X w pobliżu. To samo dotyczy iPhone’ów i iPadów. Funkcja, która to umożliwia, to AirDrop.

16. ŁATWE UDOSTĘPNIANIE

W systemie mamy wbudowaną obsługę wielu portali społecznościowych jak Facebook, Twitter, Flickr, Vimeo, LinkedIn. Gdy chcemy coś opublikować, wystarczy, że wybierzemy z menu funkcję Udostępnij lub klikniemy odpowiednią ikonkę, a następnie zaznaczymy serwis, na jaki dana informacja, obrazek, link czy dokument ma trafić.

Podobało Ci się? Chcesz przeczytać więcej ciekawych treści?

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (15)
L

15 komentarzy

 1. asd

  Windows nie zatrzymał się na win98 🙂 serio…

  • matrixlukdroid

   Ale bzdury , to ze MAC ma poinstalowne już w systemie programy, które na PC można wybrać jakiej firmy i jakie się chce nie znaczy że lepszy! Chyba lepszy dla tych co potrafią tylko klikać w systemie! Ja wolę zainstalować to co mnie odpowiada, a nie to co mi każe Apple. Bez sensu porównanie „lepszości”, słaby artykuł i tyle. Jak już coś ma lepsze MAC to design i czasami rozwiązania w systemie co do interfejsu itd. Reszta to samo. Różnice mogą być w wydajności systemów MS i Apple, ale to trzeba dobrze zbadać i potwierdzić! Co z minusów MAC-ów to dalej minilmalizm myszek 1 przycisk! w porównianiu niekiedy z kombajnami na PC. Przydaje się mieć więcej przycisków pod ręką ,a nie z dodatkowym wciskaniem klawiszy funkcyjnych , bo tak to Windows tęż potrafi.
   Ogólnie kiepski artykuł, na zasadzie że JAVA lepsza od C++! Oba systemy dobre, jedne i drugie mają swoich zwoleników i przeciwników. Jeden system lepszy do jednych zadań, a drugi w innych zadaniach bardziej się sprawdzi i tyle.
   Gdyby Apple było takie dobre to Microsoft już by dawno wyginął, …..a jednak nic takiego się nie dzieje 😀

   • Jaromir Kopp

    Nie wiem czy wiesz, ale nie na obowiązku używania tych preinstalowanych i można je skasować i zainstalować inne. A Ty nie masz wybory, musisz kraść, kupować lub zdobywać oprogramowanie darmowe, które nie zawsze jest tak dobre jak się wydaje.

    Parafrazując. Jeżeli Microsoft jest taki dobry, to dlaczego Apple nie wyginął?

    • Mateusz

     Kraść kupować lub zdobywać? W win 10 jest wszystko w standardzie, chociażby dwa narzędzia do zrzutów ekranów (Narzędzie Wycinanie, oraz wycinek i szkic), które mają ogrom opcji, możliwości i działają perfekcyjne. Prawa jest taka że jeden i drugi system jest dobry i każdy będzie zachwalać swoje :p

     • Jaromir Kopp

      A wiesz od kiedy?
      Maki mają to od ponad 30 lat. Win 10 dopiero co. I tak prawie ze wszystkim. Kilka lat za Apple.

     • Mateusz

      Co więcej, to właśnie aplikacje na Macos’y są droższe i jest ich zdecydowanie mniej, więc dziwne te argumenty. Zdanie o tym że trzeba kraść – wstyd w ogóle coś takiego pisać.

 2. mantis30

  Kilka informacji, na szybko:
  Ad. 2. Prawda częściowa, bo na pececie z Win 10 Pro istnieje wbudowana funkcja BitLocker, która pozwala zabezpieczyć partycję sektor po sektorze, wykorzystująca do szyfrowania algorytm AES.
  Ad. 3. Standardowo na PC działa klawisz PrintScreen zrzucający cały ekran do schowka, ale w Windows znajdziemy jeszcze Narzędzie wycinanie (Snipping tool), całkiem fajny program – odpowiednik aplikacji Grab na macOS.
  Ad. 5. Windows również posiada opcję tworzenia historii plików (i wersjonowania), działa to jednak trochę inaczej i tylko na wybranych katalogach. Oraz wymaga uprzedniej konfiguracji.
  Ad. 11. Masowa zmiana nazwy wielu obiektów w Windows działa (klawisz F2 po zaznaczeniu grupy), ale oczywiście nie jest to tak elastyczne jak w macOS.
  Ad. 12. Pakowanie do „Folderu skompresowanego (zip)” Winda ma też w standardzie, za to do rozpakowania innych formatów potrzeba dodatkowego softu.
  Nie zmienia to faktu, że nawet jeśli na Windows uda się systemowo uzyskać zbliżone rezultaty, to ich osiągnięcie nie będzie tak wygodne i intuicyjne. Zatem artykuł nie tyle prezentuje rozwiązania dostępne wyłącznie na Maczki, co ich lepszą implementację 🙂 I udowadnia tezę zawartą w tytule 😛

  • Behinder

   Ad.3 Shift+command+4
   Ad. 11 w MacOS do takich rzeczy używa się Better Finder Rename, systemowe ma tylko podstawowe opcje. No i oczywiście jak wiesz Marku, Hazel 🙂

 3. Arek P

  Takie to trochę na siłę bo część rzeczy windows też ma w standardzie (niektóre od dawna) 😉

 4. MDW

  Jedną, podstawową i najważniejszą zaletą macOS jest to, że nie jest Windowsem. No i może jeszcze to, że nie jest od Microsoftu. 🙂
  Gdyby na świecie istniał tylko Windows to ja chyba nie używałbym komputerów. Jestem zupełnie niekompatybilny ze stylem/filozofią Microsoftu. 🙂

 5. Plum

  Każdy system ma swoje plusy i minusy. Windows jest podatny na ataki,ale jeśli się go wykorzystuje z głową,nie otwiera dziwnych załączników w wiadomości e-mail czy wchodzi na niebezpieczne strony to system jest bezpieczny.jeśli chodzi o wygodę to zależy co kto uważa za wygodę.Jeden uważa np.że manual to wygoda w aucie a drugi powie,że wygoda to automat.Więc tutaj kwestia wygody jest dyskusyjna.kKażdy używa co lubi i nie powinno się robić wojen co lepsze,bo to indywidalna sprawa każdego z Nas.

 6. TOMASZ

  Poziom artykułu zupełnie jak ze strony którejś z dystrybucji Linuxa – żenada.
  Autorze, zamiast ewangelizacji i fanatyzmu, trochę meritum poproszę.
  Chciałem zobaczyć tutaj np. porównanie szybkości transmisji danych, np.poprzez Wi-Fi, ale kopiowania Thunderbolt, szybkość uruchamiania systemów, ewentualnie porównanie funkcjonalności – jak np. czy jest możliwość przeniesienia paska narzędzi czy docka jednym ruchem myszki, możliwości domyślnego systemu folderów, jak wygląda dzielenie ekranu, jak działa domyślny komunikator (Skype vs. Facetime)…
  A czytam informacje o rzekomym braku podstawowych funkcjonalności Windowsa. Autorze, od dobrych kilkunastu lat to wszystko jest w Windowsie, zejdź z roweru i choćby zajrzyj do sklepu i sobie poklikaj.

 7. odbojnik

  Nazwij 3 pliki odpowiednio:
  FOlderX; FOLDERX, folderx – i wrzuć w jedną lokalizację, Twój kochany „srajmac”, będzie widział te foldery jako jeden folder a nie osobne foldery. LOL

  …albo weź plik *.flac wraz z przypisanym do niego plikiem *.cue.
  Pierwszy lepszy Player na Linuxa czy Win czy Androida otworzy bez żadnego problemu, przekonwertuje do dowolnego formatu muzycznego z podzieleniem na poszczególne utwory jednego pliku *.flac
  ROTFL

  • kzn1

   „Nazwij 3 pliki odpowiednio:
   FOlderX; FOLDERX, folderx – i wrzuć w jedną lokalizację, Twój kochany „srajmac”, będzie widział te foldery jako jeden folder a nie osobne foldery. LOL”

   Zrób to na W10 takie 3 foldery.. a masz u mnie skrzynkę piwa.

   • Jaromir Kopp

    Zaforamtuj dysk w rozróżnianiem wielkości znaków i zrób to samo.

    MacOS (jeszcze jako System) nigdy nie rozróżniał wielkości liter i tak ma być w standardzie. Jak ktoś chce inaczej to niech sobie to włączy. Braki elementarnej wiedzy!