^

Rychły koniec Touch ID?

Redakcja

10 sierpnia 2017

Deweloperzy nadal „drenują”  niedawno wydany firmware HomePoda. Dzięki tej pracy poznajemy kolejne szczegóły dotyczące zbliżającego się iPhone’a 8. Jednym z takich kopaczy jest Guilherme Rambo, który kolejny raz pokazuje nam kilka funkcji, jakie możemy zobaczyć w nowym urządzeniu.
Według dewelopera funkcja rozpoznawania twarzy pojawiająca się w iPhone 8 wydaje się obsługiwać uwierzytelnianie płatności Apple Pay. Jej obsługa może być dostępna także dla innych producentów oprogramowania, podobnie jak Touch ID.

Wykryta w kodzie linia odwołuje się do błędu uwierzytelnienia płatności za pomocą „Pearl” (wewnętrznego oznaczenia Apple do rozpoznawania twarzy) w telefonie iPhone 8. Natomiast ciąg znaków, który brzmi: „numberOfAppsUsingPearl”  sugeruje dostęp do funkcji rozpoznawania twarzy przez aplikacje innych firm. Prawdopodobnie jako zamiennik kodu wpisywanego na ekranie. Jeśli tak właśnie będzie, to funkcja ta może całkowicie zastąpić Touch ID w nowych telefonach firmy Apple.

Nadchodzący system rozpoznawania twarzy firmy Apple ma być szybszy i bardziej bezpieczny niż Touch ID. Może odblokować iPhone’a w przeciągu kilku milisekund i przechwytuje więcej punktów danych niż skanowanie linii papilarnych. Dzięki wcześniejszym wyciekom oprogramowania wiemy, że działa on nawet wtedy, gdy telefon leży płasko na podłożu (jeśli twarz jest w zasięgu kamery).
Choć oprogramowanie głośnika HomePod dostarczyło nam wiele informacji na temat tego, czego można oczekiwać od iPhone’a 8, to nadal znaczenie wielu funkcji jest jeszcze niejasne. Na przykład oznaczenie „BackPearl” może sugerować rozpoznawanie twarzy na tylnych kamerach, ale może też oznaczać coś zupełnie innego. To samo dotyczy biometrii i nowoczesnego HDR. Możliwe,że nie wszystkie z wymienionych funkcji będą występować w nowym telefonie. Należy więc potraktować dane zawarte w kodzie jako prognozę tego co może się wydarzyć, a nie konkretne potwierdzenie funkcji.
Jak zawsze w takich przypadkach trudno jest się pogodzić z rezygnacją ze sposobu uwierzytelniania, który traktowaliśmy jako bezpieczny i wygodny. Jednak idzie nowe. A firma Apple jest znana z drastycznych zmian. Może z dnia na dzień, bez sentymentów pożegnać Touch ID. We wrześniu przekonamy się czy tak właśnie się stanie.
Źródło | Zdjęcie tytułowe

Redakcja

Tworzymy dla Ciebie serwis Mój Mac. Strona z informacjami o Apple i technologii. Opinie, recenzje i testy. Wszystko, co chcesz wiedzieć o świecie nadgryzionych jabłek.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy