Do roku 2015 firma Apple wypłaciła programistom dwadzieścia pięć miliardów dolarów. Ta kwota mocno przemawia do wyobraźni i zachęca do prowadzenia swojego biznesu wokół ekosystemu iOS i macOS. Jak ugryźć dla siebie trochę z tego ogromnego tortu przychodów, jakie wypływają z Cupertino? Pierwszy krok to dobra aplikacja, drugi zaś to kwestie prawne, przez jakie musimy przebrnąć. O tych niuansach prowadzenia biznesu w sklepach Apple rozmawiam z panią Joanną Łukszą. W serwisie ifirma.pl pełni rolę zastępcy kierownika odpowiedzialnego za Biuro Obsługi Klienta.
Przemysław Marczyński: Czy sprzedaż w App Store wymaga rejestracji działalności gospodarczej?
Joanna Łuksza: Programiści sprzedający w App Store nie muszą zakładać działalności gospodarczej. Wynagrodzenie z takiej sprzedaży to przychód z praw majątkowych — nie wymaga on rejestracji działalności. Zarabianie za pośrednictwem AdMob (sprzedaż reklam) wiąże się z tzw. opodatkowaniem przychodów z innych źródeł (warunek: sprzedający nie prowadzi działalności, nie wiążą go z portalem żadne umowy). Ważne — definicja działalności gospodarczej mówi o zarobkowaniu w sposób ciągły i zorganizowany. Oznacza to, że sprzedaż na AdMob może, ale nie musi, wymagać rejestracji działalności.
PM: Jak prawidłowo rozliczyć przychód z Apple?
JŁ: Świadczenie usługi na rzecz podmiotu zagranicznego zarejestrowanego do podatku unijnego wymaga w Polsce rejestracji jako podatnik VAT-UE. Współpraca z Apple wymaga zatem uprzedniego złożenia/aktualizacji druku VAT-R. Ważne
— taka sytuacja nie wymaga rejestracji VAT w Polsce. VAT od naszej usługi zapłaci nabywca, wystawiamy więc fakturę niepodlegającą opodatkowaniu VAT w Polsce.
PM: Na co zwrócić uwagę podczas wystawiania faktur?
JŁ: Wystawiana faktura musi zawierać:
Płatnik VAT oraz podmiot zwolniony z VAT muszą składać do urzędu skarbowego informacje podsumowujące VAT-UE (miesięczne lub kwartalne). Płatnik VAT wykaże świadczenie na deklaracji VAT-7/7K jako „Dostawę towarów oraz świadczenie usług poza terytorium kraju, w tym świadczenie usług, o których mowa w art. 100 ust. 1 pkt. 4 ustawy”. W tym przypadku do zapłaty jest jedynie podatek dochodowy. Świadczący usługi reklamy są wyłączeni z możliwości rozliczenia na zasadach ryczałtu ewidencjonowanego.
PM: Sprzedawanie w App Store i w Google Play — dwa różne modele sprzedaży usług elektronicznych
JŁ: App Store i Google Play umożliwiają łatwe dotarcie do ostatecznego klienta.
Są wygodne dla przedsiębiorców — stanowią rynek zbytu dla ich aplikacji. Mimo wielu podobieństw współpraca z portalami jest diametralnie różna. W App Store przedsiębiorca rozlicza sprzedaż jako wewnątrzwspólnotowe świadczenie na rzecz Apple w narzuconych okresach rozliczeniowych. W Google przychodem jest sprzedaż każdej pojedynczej aplikacji.
PM: Jak rozliczyć zakup sprzętu w Apple Store (w apple.com) do firmy?
JŁ: Poprzez Apple Online Store przedsiębiorca unijny może nabyć towary Apple ze stawką VAT 0%. Towar dostarczany jest z różnych krajów Unii, Apple wykazuje zatem różne NIP. Bez względu na to stawka VAT zawsze wyniesie 0%. Przedsiębiorca rozliczy zakup jako WNT, tj. doliczy VAT wg polskiej stawki VAT, jaką opodatkowany byłby produkt w Polsce.
PM: Apple naliczył 23% VAT za Macbooka, na fakturze widnieje NIP Apple z PL. Czy dokument jest poprawny?
JŁ: Trzeba zwrócić uwagę, czy faktura wystawiona przez Apple nie „traktuje” nas jako osoby fizycznej nie prowadzącej działalności. Istnieje pojęcie wysyłkowej sprzedaży z terytorium i na terytorium kraju — odnosi się do sprzedaży dokonanej przez podatnika z jednego kraju na rzecz osób nie mających działalności gospodarczej w innym kraju Unii. Po przekroczeniu limitu dla takiej sprzedaży w kraju konsumentów Apple zostało zobligowane do rejestracji do podatku VAT w Polsce, celem naliczania polskiej stawki VAT na rzecz konsumentów z Polski. Zatem — Apple posiada NIP z kodem kraju PL i wysyłając towar spoza Polski do zwykłego Kowalskiego, opodatkuje dane nabycie polską stawką VAT. Ważne — jeżeli posiadasz NIP unijny, Apple (dostarczając towar spoza Polski) musi naliczyć stawkę VAT 0%. Na fakturze pojawi się kod kraju nadania przesyłki.
PM: Jak rozliczyć zakup aplikacji w App Store (iTunes) do firmy?
JŁ: Nabycie aplikacji od Apple traktowane jest jako import usług. Import jako WNT polega na doliczeniu VAT-u do zakupu przez nabywcę. Aby poprawnie rozliczyć wydatek, należy uzyskać od Apple fakturę na dane firmowe. Apple twierdzi,
że zakupy w App Store nie kwalifikują się jako dostawa wewnątrzwspólnotowa, traktując je tym samym jako nie dla firm. Z punktu widzenia podatku VAT jeżeli można wykazać, że nabycie aplikacji ma związek z działalnością, import usługi zostanie wykazany w dacie nabycia usługi lub zapłaty — jeżeli nastąpiła wcześniej.
Dla uznania wydatku za koszt w podatku dochodowym istotne jest wykazanie związku poniesionego wydatku z osiąganym przychodem. Brak pełnych danych firmy na fakturze nie pozbawia nabywcy prawa do zaliczenia wydatku po stronie kosztów.
Z jednej strony kupując usługę na cele związane z działalnością gospodarczą od firmy zagranicznej, przedsiębiorca ma obowiązek naliczenia VAT od usługi i wykazania go w podatku VAT. Jeżeli dokument ma związek z prowadzoną działalnością może również rozliczyć koszt w podatku dochodowym.
Z drugiej strony skoro Apple nie definiuje danego kanału sprzedaży jako firmowego, czy można go używać w swojej działalności? Posiadając fakturę na dane prywatne, warto wystąpić do Apple o ich korektę na dane firmowe. Uzyskanie faktury na właściwe dane spowoduje, że nie będzie wątpliwości w sprawie rozliczenia zakupu.
Artykuł oryginalnie pojawił się w numerze 10/2016 Mój Mac Magazynu.
Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…
Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…
Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…
Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…
Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…
Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.