Kategorie Archiwum

Subiektywny przegląd ciekawych podcastów

Podcast i (sub) obiektywna ramówka to rzecz bardzo wrażliwa, jej dobór zależy do naszych zainteresowań i tego, czego oczekujemy.

Jedni wolą anglojęzyczne treści do samodoskonalenia akcentu brytyjskiego, inni newsy ekonomiczne BBC. W poprzednim artykule omówiłem pokrótce podcasty ściśle służące edukacji. Tutaj chciałbym pokazać moją osobistą najlepszą ramówkę dla kategorii: Apple, zdrowie, firma, wiedza i sport. Taką, jaką poleciłbym swojej młodszej wersji kilka ładnych lat temu.

Apple


Każdego ranka, jako dziennikarz technologiczny zaczynam dzień od kwerendy branżowych mediów. W pierwszej dziesiątce znajduje się The Verge. Bodaj najczęściej cytowany portal przez wszystkich blogerów na świecie. Redaktorzy Verge uczestniczą w konferencjach Apple. Jako pierwsi mają dostęp do premierowych produktów (tak było z legendarnym iPhone’em 7 Red Product). Oprócz cyklicznych filmów wideo ukazuje się podcast The Vergercast. Zaproszeni gości i redaktorzy omawiają aktualne tendencje związane z Apple i branżą IT. Około 90 procent spekulacji sprawdza się w praktyce. W przeciwieństwie do typowych mediów zapatrzonych w Apple dziennikarze Verge podchodzą rozsądnie do tematu iUrządzeń między innymi „na chłodno” zestawiając Macbooka 12 Retina z 13-calowym Macbookiem Air.

Firma


Przedsiębiorcy i pracownicy korporacji w ramach doskonalenia się słuchają podcastów anglojęzycznych: the Economist, HBR IdeaCast czy Business Daily BBC World Service. Co, jeśli ktoś chciałby posłuchać o naszym rodzimym rynku? Oczywiście, niekoniecznie Coachingu, który uważam za robienie ludziom espresso z mózgu. Przeszukując kanały podcasterów, trafiłem na prawdziwą perełkę: Małą Wielką Firmę. Autorski podcast Marka Jankowskiego. Dowiemy się z niego, jak prowadzić negocjacje, uprawiać sztukę wojny cenowej, podkręcać produktywność i tworzyć popyt na oferowane produkty. Blogerzy, doświadczeni handlowcy i specjaliści social media dzielą się swoimi doświadczeniami. Kapitalne audycje szkoleniowe dla przedsiębiorców. Normalnie zapłacilibyśmy krocie, a tutaj dostajemy sporę dawkę wiedzy bez konieczności uiszczania dużych opłat.

Zdrowie


W swojej biografii miałem kilkuletni epizod pracy na rzecz dostępu do opieki zdrowotnej i stereotypów związanych ze zdrowiem. Współpraca z placówkami ochrony zdrowia sprawiła, że bardzo szybko weryfikuję niepewne bądź niekompletne źródła edukacyjne. Niestety w podcastach brakuje dobrych polskich audycji poświęconych zdrowiu i dobrej profilaktyce. Ideałem jest (po raz kolejny) subpodcast BBC Inside Health. Dowiemy się z tego kanału, jak należy się dobrze odżywiać albo jak prawidłowo przeprowadzić resuscytację w trudnych warunkach. Autorzy odpowiedzą na pytania typu: Ile kroków dziennie powinna robić kobieta w ciąży? Jak minimalizować ryzyko ataku astmy? Zostaniemy wprowadzeni w rehabilitację pacjentów za pomocą wirtualnej rzeczywistości. Z męskich tematów: Panowie dowiedzą się o profilaktyce prostaty. Drodzy podcasterzy, jeśli czytacie ten tekst, potraktujcie to ,proszę, jako challenge. Jesteście naprawdę dobrzy i możecie robić podobne, a nawet lepsze nagrania.

Edukacja


Z przykrością to stwierdzam, ale nie znalazłem godnego polskiego, podcastu o edukacji. Dominuje tam skupienie się na biurokratyzacji bądź rzeczach mało istotnych. Nauka to nie parametryzacja uczelni czy rozmowy na temat grantów. W krajach anglojęzycznych, standardy tworzy Discovery BBC World Service. Niezrównany program traktujący o nauce i medycynie. Nietradycyjny repertuar uzupełni naszą wiedzę o z zakresu robotyki, futurologii, biznesu, programowanie, sztucznej inteligencji, a nawet energetyki. Za każdym razem z zainteresowaniem słucham audycji BBC DWS. Jakość nagrań porównałbym z brytyjskimi kanałami telewizyjnymi, czyli mamy do czynienia z profesjonalistami.

Sport


Kropka na M – Podcast o Triathlonie
Sport to bardzo obszerne pojęcie. Przyznam szczerze, że miałem z tym problem: szukałem dla czytelników podcastu, odzwierciedlającego połączenie newsów, komentarzy i wywiadów z trenerami (World Football BBC World Service). Niektórzy z nas preferują futbol amerykański, piłkę nożną (Football weekly The Guardian), koszykówkę, skoki narciarskie, kolarstwo (The Cycling News Podcast), bieganie (Beginner: The Guardian Guide to Running), a jeszcze inni boks (Fighting Talk BBC Radio 5 live).
Jeśli miałbym wybierać spośród wszystkich dyscyplin, to w trakcie wieczornego biegania włączyłbym „Kropkę nad M” Marcina Hinza. Nasz redakcyjny kolega, doświadczony triatlonista, skutecznie wtajemniczy nas w arkana pływania, biegania i kolarstwa.
Na koniec: zachęcam do słuchania naszych redakcyjnych audycji: MacPodcast i Pear 2 Pear.
Zmodyfikowany tekst, pochodzi z kwietniowego wydania Mój Mac Magazynu.

 

Łukasz Banaszak

Ostatnie wpisy

Router Synology RT6600ax. Potężny zarządca sieci

Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…

2 lata temu

Sonos ogłasza partnerstwo z Apple i pokazuje dwa głośniki

Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…

2 lata temu

Sejf Smart Safe współpracuje z HomeKit

Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…

2 lata temu

FileMaker Cloud w Polsce

Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…

2 lata temu

Ivory zamiast Tweetbot’a. Mastodon lepszy od Twittera?

Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…

2 lata temu

Najważniejsza funkcja nowego HomePod’a

Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…

2 lata temu

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.