^
Aplikacja podcasty na dwóch iPhonach

Podcasty w edukacji. Jak oszczędnie uczyć się z iOS w ręku?

Łukasz Banaszak

13 czerwca 2017

Czytelnicy Mój Mac Magazynu mogli się przekonać, że należę do osób oszczędzających energię w iUrządzeniach (wykręcając tym samym absurdalnie długie czasy pracy na baterii). Pamiętacie kultową scenę w barze z filmu „Buntownika z Wyboru”? Will Hunting, w tej scenie powiedział:

„Też to czytałem. Zamierzasz wciąż cytować, czy powiesz może coś od siebie? Przychodzisz do baru, cytujesz jakiegoś mało znanego pisarza, udając, że to twoja własna idea, żeby robić wrażenie na dziewczynach i ośmieszać mojego kumpla? Smutne, że mając pięćdziesiąt lat, zaczniesz może myśleć samodzielnie i dowiesz się, że po pierwsze: tak się nie robi, a po drugie: wydałeś sto pięćdziesiąt tysięcy na wiedzę, którą mogłeś zdobyć w bibliotece publicznej”


 
Aż chce się to samo powiedzieć o kursach językowych. Prawdziwe, kosztują zawrotne kwoty. Ponieważ tematem przewodnim nowego wydania są podcasty, chciałbym wam pokazać jak nie być filmowym Clarkiem i mądrze korzystać z podcastów w edukacji. Przygotowałem się tak do wcześniejszego egzaminu doktorskiego z języka angielskiego. Natywna aplikacja iOS, Podcasty to dosłownie brama na świat. Największe koncerny medialne i uczelnie na świecie tworzą własne ramówki.

The Economist

Podcast the Economist
Kultowe audycje, niezależnego brytyjskiego tygodnika The Economist (wydawanego od 1843 roku). Słuchając redaktorów, poznacie specyficzny brytyjski język angielski. Specjalistyczne i ogólne terminy z ekonomii i technologi oraz aktualne trendy w biznesie. Podcast dzieli się na główny The Economist i sekcje: The week ahead, special raport, asks, culture, tasting menu i money talks. Polecam nie tylko ekonomistom, ale wszystkim zainteresowanym technologią i trendami na rynku.

BBC

Podcasty BBC
Myślę, że marki BBC nie trzeba przedstawiać. Towarzyszyła naszym dziadkom w trakcie II wojny światowej. W mojej opinii współczesne BBC przeszło znakomitą ewolucję od tradycyjnego radia do cyfrowego monopolisty. Audycje BBC to najlepsze źródło do nauki. Słucham ich codziennie, jadąc pociągiem bądź autobusem. Każdy z czytelników znajdzie dla siebie właściwy sub podcast. BBC w cyklu wydawniczym udostępnia: Global News (wiadomości), The Documentary (znakomite dokumenty ze wszystkich stron świata), Discovery (audycje z zakresu medycyny i nauki), The English we Speak (angielski dla początkujących), 6 minute Grammar (krótkie, 6-minutowe nagrania praktycznej gramatyki), Business Daily (wiadomości dla ekonomistów i fanów gry na giełdzie), Woman’s Hour (cykliczne nagrania prowadzonego przez kobiety dla kobiet) i wiele innych…
Jeśli mam czas, najchętniej sięgam po Documentary, Global News i Discovery. Szczególnie upodobałem, sobie Global news. dostajemy obiektywne newsy,
dalekie od naszych publicznych, mocno naciąganych kanałów medialnych.

Ted Talks

Podcasty Ted Talks
Technology, Entertainment and Design (TED) kojarzymy z wystąpieniami znanych mówców, odbywających się pod szyldem Sapling Foundation. Występowali na nich Edward Snowden, Bill Gates, Stephen Hawking i niemalże wszyscy giganci z Dolny Krzemowej. Otwarta formuła, sprawia, że zapoznamy się z nagraniami specjalistów reprezentujących wszystkie dziedziny dostępnej wiedzy. Od cyberprzestępczości po zarządzanie firmą. Pomyśleć, że Steve Jobs chciał zamknąć w iPodzie 1000 tylko piosenek… Zamiast tego w kieszeni dysponujemy ogromną, interaktywną bazą danych.

HBR iDeaCast
Harvard Business Review

Ramówka dedykowana dla entuzjastów mediów, zarządzania i marketingu. Redaktorzy podcastu przekonają każdego do „wyjścia ze strefy komfortu”. Zajrzymy w arkana brytyjskiej i amerykańskiej prasy branżowej. Gościnny udział uznanych ekspertów ubogaci każdy jogging i spacer z psem po lesie.

iTunes U

iTunes University
ITunes U zna niemal każdy Apple User. Został stworzony jako bliźniacza alternatywa dla edukacji (w odróżnieniu od klasycznego iTunes).
Fenomen aplikacji polega na wymykaniu się zaszufladkowaniu. Jedni twierdzą, że jest to baza kursów, inni cyfrowa bibliotek, jeszcze inni podcasty dla edukacji. Tak naprawdę iTunes U łączy wszystkie powyższe cechy. Kursy (podcasty) zawierają cyklicznie uzupełniane nagrania audio i wideo. Wykłady wybitnych naukowców i doświadczonych twórców. Nauka nigdy nie była tak prosta, jak teraz.
Kursy iTunes U
Przysłowiowa biblioteka publiczna Willa Huntinga przeszła tutaj na next level. W ciągu lat baza rozrosła się do olbrzymich rozmiarów.
Uprzedzając pytanie czytelników: znajdziemy tam wiele polskich akcentów. Kursy matematyki, statystyki. Nawet wstęp do robotyki i programowania. Prywatnie, namiętnie przechodzę kolejne kursy języka angielskiego i ekonomii.
Kursy iTunes U :)
Zmodyfikowany tekst pochodzi z kwietniowego wydania Mój Mac Magazynu.
Strona z wydania Mój Mac Magazynu

Komentarze (0)
L

0 komentarzy