^
iPad

Co zrobić ze starym iPadem?

Jaromir Kopp

3 czerwca 2017

Najlepiej go po prostu używać! Gdy padło to pytanie w redakcji, okazało się, że jestem jedynym użytkownikiem iPada pierwszej generacji (tego z 2010 roku). Użyłem słowa „użytkownik” nie na wyrost, bo choć czasem trzeba zetrzeć z ekranu lekką warstwę kurzu, to pracuje przynajmniej kilka razy w tygodniu. Jakby tego było mało, to drugim moim iPadem jest „2”, czyli ten z 2011 roku i również nie leży odłogiem.

Stare i starsze

Wraz z nastaniem jesieni Apple odesłał do lamusa kolejne dwa modele iPadów. Do grona niewspieranych już nowymi wersjami systemów dołączył iPad 2 i „Nowy” iPad (generacja trzecia). Z tego powodu pozwolę sobie je również zaliczyć do grupy „starych”. Jednak zacznijmy od starszego.
iPad

Stary iPad, a może

Choć najwyższą wersją systemu dla niego jest iOS 5.1.1, to nadal do wielu zastosowań iPad 1 się nadaje. Największą jego bolączką jest bardzo mała ilość pamięci RAM, tylko 256 MB. Na szczęście Safari wbudowane w iOS 5.1.1 potrafi nadal poprawie wyświetlać większość popularnych stron, nawet tych z dość zaawansowanymi animacjami. Oczywiście nie będzie demonem prędkości, ale mniej nerwowi użytkownicy będą zadowoleni. Największą bolączką jest brak aktualizacji aplikacji. Bardzo niewielu deweloperów wspiera jeszcze iOS 5, a dodatkowo wraz z nastaniem Xcode 8 będzie to trudniejsze. Jednak nadal po 6 latach mój iPad potrafi długo pracować na baterii i jest pomocny w zastosowaniach, które zaraz omówię.

YouTube

Jakiś czas temu Google wyłączył „stare” metody dostępu do YouTube, przez co przestały działać preinstalowane dawniej w iOS aplikacje dla tego serwisu wideo. Na szczęście nadal można oglądać YouTube w mobilnej wersji www tego serwisu, ale i sam Google poszedł po rozum do głowy i wypuścił wersję swojej aplikacji, która działa na iOS 5 i można ją pobrać na iPad 1 (sprawdziłem, pisząc ten artykuł — nadal jest dostępna i działa pięknie jak na możliwości urządzenia).
Dzięki wsparciu dla YouTube dostępne są praktycznie wszystkie materiały z tego serwisu, czyli np. możemy zająć dzieci bajkami, sami obejrzeć jakiś film czy, jak mi się to zdarza dość często, pomagać sobie w kuchni poradami wideo serwowanymi z iPada. Właśnie u mnie w kuchni iPad 1 (i 2) jest często używany i to nie w charakterze deski do krojenia.
iPad

Przeglądanie stron WWW

Jak już pisałem, może nie jest tak szybkie, jak chcieliby i jak przywykli przyzwyczajeni do komfortu użytkownicy Apple, ale i tak działa znacznie sprawniej niż większość tabletów „konkurencyjnych” za 300 zł. Bez problemu daje się używać go do czytania newsów, przeglądania przepisów kulinarnych, a nawet dość rozbudowane animacje ze strony WWW Apple działają na nim poprawnie. Mankamentem jest częste przeładowywanie stron z powodu małej ilości pamięci RAM. Dobrze jest też zablokować „obracanie” ekranu, gdy nie jest potrzebne, bo przy pomyłkowej zmianie orientacji możemy stracić kilka, a nawet kilkanaście sekund.

Muzyka

Wbudowana aplikacja nie obsłuży Apple Music, ale z muzyki wgranej przez iTunes możemy się cieszyć bez przeszkód. Nadal działa wiele aplikacji, które mogą zapewnić dostęp do plików muzycznych jak np. DropBox. Działa również AirPlay, pozwalający na przesyłanie dźwięku i obrazu na inne urządzenia zgodne z tym systemem. Dzięki temu iPad 1 nadal sprawdzi się jako odtwarzacz „szafa grająca”.

Zdjęcia

Choć wiele lat minęło, ekran iPada 1 nadal świeci przyzwoicie, deklasując wiele współczesnych tabletów. Zdjęcia wgrane przez iTunes możemy oglądać za pomocą wbudowanej aplikacji, ale podobnie jak z muzyką możemy nadal używać wielu programów z App Store zapewniających dostęp do plików, w tym zdjęć.
iPad

Pogodynka

Moje ulubione aplikacje z prognozą pogody są nadal odstępne w wersji na iOS 5, więc iPad dobrze się spisuje w roli „stacji pogody” i całkiem ładnie wygląda z np. WeatherProHD na ekranie.

Czytnik eBook

Z racji przyzwoitego ekranu i wciąż długiego czasu pracy na baterii iPad 1 bardzo dobrze sprawdza się w roli czytnika książek. iBooks nadal działa i pozwala na wygodne pobieranie, instalowanie (wczytywanie) i czytanie e-booków oraz pdf. Mnie osobiście w czytaniu książek na iPadzie przeszkadza jedynie jego masa (ponad 0,6 kg), świecący ekran przy dobrze ustawionym kolorze, wielkości czcionek i jasności nigdy nie sprawiał mi dyskomfortu.

Inne aplikacje

Nawet jeśli już deweloper publikuje aktualizacje wspierające tylko nowsze systemy,
to nadal są dostępne wcześniejsze wersja zgodne z iOS 5 (oczywiście jeżeli kiedykolwiek takie były i nie zostały wycofane z App Store z innych względów). Dzięki temu nadal mamy dostęp do wielu programów i gier, które w miarę sprawnie działają na iPadzie 1. Oczywiście należy wykazać się cierpliwością, bo nawet sam App Store wymaga kilkunastu sekund na uruchomienie, a i nawigacja po nim jest dość powolna.
Z mojej praktyki: Bez większych problemów można używać iPada 1 jako terminala VNC, działa sprawnie i nawet szybko.
Uwaga: Apple iD — logowanie do usług Apple
Wraz watchOS 3 i macOS 10.12 dzięki możliwości odblokowywania komputera za pomocą zegarka bardzo rozpowszechniło się uwierzytelnianie dwupoziomowe (nowsze niż weryfikacja dwustopniowa). Nie jest ono dostępne dla systemów wcześniejszych niż iOS 9 i macOS 10.11, jednak nie lękajcie się! Apple zadbał o użytkowników starszych urządzeń.
Jeżeli włączycie uwierzytelnianie dwupoziomowe, to przy logowaniu się do starszych systemów po podaniu hasła do iCloud (konta App Store itp.), zobaczycie komunikat o konieczności ponownego logowania z podaniem 6-cyfrowego kodu wyświetlanego na innych zaufanych urządzeniach, na końcu hasła. Jeżeli przykładowe hasło do konta Apple iD wygląda tak: „1234Abcd”, a na zaufane urządzenie przyjdzie kod: „123456” to podajecie jako hasło: „1234Abcd123456”. Przy kolejnych logowaniach wystarczy już podawanie samego hasła bez kodu.
Niestety brak kamer jest sporym ograniczeniem, jeżeli chodzi o programy do komunikacji, ale np. Skype, jak i kilka innych komunikatorów działa w trybie połączeń głosowych dobrze.
iPad

Nowszy iPad również dla bardziej cierpliwych

Mój iPad 2 z iOS 9 niestety w praktyce nie jest szybszy od iPada 1, jednak ma te zalety, że działa na nim bardzo dużo współczesnego oprogramowania, w tym nawet Garage Band. Można też korzystać z dobrodziejstw iCloud Drive, Biblioteki zdjęć iCloud, Apple Music itp. Czyli do wyżej wymienionych funkcji, z jakimi radzi sobie iPad 1, dochodzą między innymi:
Komunikacja za pomocą FaceTime (audio i wideo) — działa bez problemu również w kontaktach z urządzeniami wyposażonymi w nowsze systemy. Skype i inne komunikatory spisują się również dobrze.
Muzyka wzbogacona jest o dostęp do Apple Music i osobistej kolekcji muzycznej w iCloud. Działa też aplikacja Podcasty.
iTunes U — czyli edukacja. Z tego również skorzystamy na iPad 2 i „3” bez problemów.
Aplikacje, gry i zabawa… tu też wiele jeszcze można uzyskać, choć część najnowszych tytułów nie będzie działać dobrze lub wcale, to pozostaje spora kolekcja, w której każdy znajdzie coś dla siebie.
iPad

Podsumowując: stare, ale jare!

W wielu przypadkach używany iPad 1 za 200–300 zł będzie znacznie lepszym rozwiązaniem niż „nowy” tablet z Androidem w podobnej cenie, który wymaga jeszcze więcej cierpliwości, choć oferuje mniej w zamian.
Artykuł oryginalnie pojawił się w numerze 9/2016 Mój Mac Magazynu.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (22)
L

22 komentarze

 1. Paweł Pulak

  Mogę się z tym zgodzić – mam jeszcze iPada 4 który tez już nie należy do najnowszych, ale za wyjątkiem lekkiej zadyszki jest świetnym urządzeniem, jest świetna platforma do YT, rysuje na nim pomiary i notatki, czasami służy jako drugi ekran podpięty do maca, czytam gazety, a dzieci grają, słuchają muzyki i oglądają bajki – wymieniłem już w nim 3 szyby 🙂 bo z dzieciakami nie ma lekko a mimo to nadal świetnie się sprawuje. Pracuje stabilnie i bateria trzyma nadal bardzo przyzwoicie. Mielem kiedyś tablet z Androidem i to nie z niskiej polki. Fakt było to kilka lat temu i wiem ze ten system bardzo poszedł do przodu, niemniej jednak nie zamienię się za mojego iPada. Na koniec dodam ze jeśli ma się caly ekosystem od maca przez iPhona po iPada i można wszystko posynchronizowac to nie ma o czym mówić.

   • Gregory House

    Mam nadal iPad2 i moja córka sobie go zawłaszczyła. Świetnie się sprawdza na studiach. Do takich celów sprawdza się idealnie. Bateria nadal działa świetnie mam go od nowości, jest lepszy od tego chłamu chińskiego na jakimś z brandowanym androidzie.

 2. Paweł Rybak

  Ja mam jeszcze iPada 1, 32GB oraz iPada 2 WiFI/3G i powiem szczerze że nie mogę się z nimi pożegnać. Nadal dobrze działają. Do przeglądania treści WWW i poczty nadają się idealnie.

 3. Tomek

  Także mam iPada 2, a jednak nie udaje mi się z niego korzystać. Strona, jaką próbuję otworzyć wyświetla komunikat, że strona wymaga aktualniejszej wersji systemu. Jest jakiś sposób, aby to obejść?

 4. mr

  Apple to gówno !

  • macik

   Gówno to masz sprzedawane np. w Biedronce, taki tablet to sobie możesz wsadzić, a dziś taki stary iPad nie dość że wygląda jak sprzęt z wysokiej półki przez zastosowane materiały, to PRZEDE WSZYSTKIM długo trzyma na baterii, da się wygodnie czytać książki, jest szybki w prostych czynnościach, nowe biedronkowe i marketowe tablety do 300zł nie radzą sobie z najprostszymi czynnościami i wyglądają jak zabawki dla dzieci, wykonane z gównianej jakości materiałów. Uważam, że bardziej się opłaca poszukać zadbanego iPada 2 gen, czy nawet 1 gen, niż takie ścierwo z marketu z gwarancją 24msc, która nie uchroni cię od zepsucia nerwów, ciągłym lagowaniem, zawieszaniem, nagrzewaniem, i tandetnym wyglądem. I warto wiedzieć, że przy jailbreaku taki iPad w grach zeżre wszystkie współczesne tablety do nawet 500zł, a warto przypomnieć, że iPada kupisz za ok. 200zł w bardzo ładnym stanie i dobrze trzymającą jeszcze baterią – wystarczy tylko umieć poszukać. Wiem co mówię, sam takiego posiadam, tylko że ja go kupiłem TYLKO z myślą o książkach, a czasem w plenerze posłucham muzyki, czy obejrzę nawet jakiś serial ze znajomym i to bez wstydu, bo wyświetlacz w słońcu wciąż daje radę, a chińczyki z marketu, cóż…. Także zanim napiszesz kolejny „komentarz” – raczej nawet tego tak nazwać nie można, to się zastanów troszkę chłopcze.

   • roman965

    Byłbym na Pana miejscu ostrożniejszy z tym pyszałkowym tonem, że Apple to Mont Everest jakości, design’u etc. Cenię sobie bardzo, że promuje się tu używanie starszego sprzętu, że szanujemy planetę. 40% iPadów w Europie to modele 1, 2, 3, z iOS9 max. Czy to dużo? Oczywiście. A ile osprzętu – docków, kart muz. interface’ów leży tonami na półkach, jeszcze na 30-pinowe modele. A co Pan powie pewnemu chórowi, który zakupił ponad 80 modeli iPadów 3 i oto z dnia na dzień ich specjalistyczna aplikacja (do partytur) przestaje działać, I jest wiele takich grup. Aplikacja jest juz nie supportowana. To wcale tak różowo nie wygląda. Ad vocem Chin: i Apple też ma fabryki w Chinach. I to nie Chiny są winne, że cywilizacja zachodnio-europejska jest jak nigdy pazerna, chciwa, bez hamulców.

 5. mathisabeach

  da się użyć ipad 1 albo 2 do nawigacji? np. poprzez udostępnianie położenia z telefonu z gps (android). albo np. do zarządzania plikami na dyskach zewnętrznych ntfs/fat podłączonymi przez przejściówkę usb (o ile takowa jest dostępna)?

 6. alienco

  jakże ja dziękuję za tę informację!!! – Jeżeli przykładowe hasło do konta Apple iD wygląda tak: „1234Abcd”, a na zaufane urządzenie przyjdzie kod: „123456” to podajecie jako hasło: „1234Abcd123456”.

 7. Kris

  na iPadzie 2 Nie działa już programowanie Kindle. Szkoda że autor tego nie podał taka informacja jest przydatna jak się już pisze o ebookach

 8. roman965

  Próbuje pomóc znajomemu – iPad 3 (iOS9). Chce koniecznie na nim zainstalować Garage Band. Nie posiada on Mac’a (z OSX) tylko Win. Nie bardzo rozumiem skrótowych opisów, że można to zrobić przez iTunes na PC. Czy ktoś step by step może mi pomóc? Nie znam kompletnie Windowsa…

 9. Androidowiec

  No, w 2016 roku może jeszcze coś dało się zrobić. Ale w 2020 już nic nie działa. Odkupiłam upada 1 z drugiej ręki i nijak nie mogę czegokolwiek uruchomić. Miał być pomocnik do nauki zdalne, a jest klapa. Brak messengera, nie lądują się filmu z YouTube, safari nie wyświetla prezentacji. O instalacji skype chyba nie ma co marzyć?

  A może ktoś umiałby pomóc?

 10. AndrzejWD

  Mam ten sam problem, kupiłem ipada mini 2 córce z myślą że zaindtaluje Garage Band aby pidłączyć Artiphona instr 1 który działa tylko z GB na iOS i na najnowszej aktualizacji, a tu sie okazuje że mój ipad nie ma wsparcia do najnowszego systemu. I table to prymitywna DUPA. Wkurza mnie że Apple idzie tylko na kase i starsze, acz wciąż dobre techniczne urzadzenia eliminuje z funkcjonalności. Czy ktoś jest w stanie mi pomóc w tym temacie abym nie musiał kupować nowego ipada mini 4

  • Jaromir Kopp

   Wskaż firmę, która ma dłuższe wsparcie w aktualizacjach na tablety od Apple. Czekam…
   Zawsze trzeba najpierw zrobić rozpoznanie pod swoje wymagania, a nie potem psioczyć na firmę. Mam iPada 1 i 2 i nie przychodzi mi do głowy aby narzekać na Apple, że na i nie działa HomeKit!

   • Robert

    Miałem trochę tego hłamu z Apple zawsze był koniec taki sam brak aktualizacji i można wrzucić 5000 zł do śmietnika więcej w chuja zrobić się nie da pojebana Firma nastawiona tylko na Zysk jak można dobre urządzenie wyrzucać do śmietnika z braku aktualizacji gówno jeszcze raz gówno tylko Android jest dobry

 11. Mama

  Witam, kupiłam iPada 1 generacji dla córki- sprzedawca twierdził, że do bajek i gier będzie jak najbardziej okay… a tu psikus- ani YouTube, Netflix czy gry córki nie są możliwe do pobrania na iPada. Czy ktoś mógłby mi po chłopsku napisać co mam zrobić by to wszystko pobrać i by działało na tym iPadzie? Byłabym bardzo wdzięczna WERSJA 9.3.5

  • Mama

   2 generacji** przepraszam źle napisałam.

   • hubert

    Nie może pani pobrać, ponieważ jest stare oprogramowanie jeżeli znajdę itunes obsługujące aplikacje jeszcze to będzie można już wszystko pobrać.

  • MP

   Mam taki sam … tez tak kupiłam…nie mam pojęcia

 12. Radek

  Hej, jak zalogować się do iCloud na iPad 1 z iOS 5.1.1 System prosi na iPad o w wpisanie kodu z innego urządzenia ale nie wyświetla do tego okna ?

 13. Venom

  Gdzie zdjęcia artyk. wcięło?