^

Inteligentny dom „tanim kosztem” w wersji „zrób to sam”: Electrodragon oraz sensory

Jaromir Kopp

25 kwietnia 2017

Inteligentny dom „tanim kosztem”… kolejny odcinek będzie o modułach Electrodragon. Jest to alternatywa dla Sonoff, która może się spodobać eksperymentatorom oraz nielubiącym lutowania. Znajdziecie w tej części również wprowadzenie do podłączania sensorów.
Pamiętajcie o innych częściach cyklu INTELIGENTNY DOM TANIM KOSZTEM, HOMEKIT.
Jest wiele cech, które odróżniają Electrodragony do Sonoffów, ale zacznijmy od tego, co je łączy. Jedne i drugie są oparte na układach WiFi ESP8266 firmy Espressif (jest kilka wyjątków wśród Sonoffów) oraz mogą pracować pod kontrolą opisywanego już firmware Sonoff Tasmota.
Podoba Ci się artykuł? Możesz zafundować mi piwo (lub kawę) 😉 Donate a coder

Electrodragon i Sonoff różnice

Itead Sonoff są robione masowo w konkretnym celu, jakim jest „smart home”, mają własne dedykowane oprogramowanie i serwis zdalny. Płytki są projektowane specjalnie do zastosowań i mają wlutowane układy w wersjach „masowych”. Do tego, choć łatwo je wzbogacić o wyjścia, nie są projektowane dla „eksperymentatorów”. Po prostu mają wykonać konkretne zadania, do których są przeznaczone. Electrodragons Relay to układy z przekaźnikami robione na bazie dostępnych części deweloperskich. Mają osobną, ale „wlutowaną” jednostkę centralną, osobny zasilacz, a obudowa np. nie ma otworków na przyciski oraz diodki, czyli nie mamy do nich dostępu po zamknięciu. Jak informuje producent, trzeba się również namęczyć z podłączeniem przewodów do jednego z wyjść, ale z praktyki wiem, że nie za bardzo. Do tego możemy trafić na wersje z przekaźnikami 5 A lub 10 A, czyli mogą być stosowane do mniej prądożernych obwodów.
Electrodragon Relay złącza
A teraz zalety Electrodragonów. Sterują dwoma obwodami (dwa przekaźniki). Mają 4 MB pamięci flash i choć do firmware Tasmota wystarcza (ledwie) 1 MB, w jakie jest wyposażona większość Sonoffów, to dobrze mieć zapas. Wlutowano im gotowe, wyprowadzone piny i to w znacznej ilości. Można je zasilać nie tylko 230 lub 3,3 V, ale również 5 V. Przy zasilaniu z 230 V mają wyprowadzone piny z 5 V i 3,3 V. Przy zasilaniu z 5 V (np. z Power Bank lub zasilacza USB) wygenerują nam 3,3 V potrzebne dla wielu sensorów. Mamy dostęp do znacznie większej ilości wyjść (GPIO) poza 14 oraz 1 i 3 (TX i RX) dostajemy GPIO 4, 5, 15 i wejście analogowe! Jest pole do popisu. Ostatnią zaletą jest cena: ~6$!
Różne Elektrodragony. Inteligentny dom „tanim kosztem” w wersji „zrób to sam” Electrodragon oraz sensory 7
W asortymencie od niedawna są 3 modele. Poza standardowym sterującym dwoma obwodami do 230 V (załączanie) dołączyła wersja SPDT (przekaźniki mają po dwa wyjścia, jedno lub drugie załączone, przydatne do sterowania np. silnikami ze zmiennym kierunkiem obrotów) oraz wersja VDC zasilana niskim napięciem 5–24 V, która może jednak przełączać 230 V. Jest bardzo przydatna, gdy np. chcemy sterować taśmami z diodami LED, często zasilanymi z 5 V, 12 V lub 24 V.

Electrodragon w łazience. Inteligentny dom „tanim kosztem” w wersji „zrób to sam” Electrodragon oraz sensory 3

Electrodragon z „wajchą” do przełączania ręcznego

Kiedy Electrodragon, a kiedy Sonoff.

Sonoff ma w ofercie znacznie więcej modeli. Są urządzenia z pomiarem mocy, 4-kanałowe, w postaci włącznika ściennego czy wkręcane w oprawę żarówki. Do tego mamy wersje sterowane pilotem RF433 MHz. Sonoff WiFi i Sonoff WiFi RF są wyraźnie mniejsze od Electrodragon. Podsumowując: tam, gdzie konieczna jest wersja dedykowana, mniejszy rozmiar lub większa moc (Electrodragon przenosi ~1200 W lub ~2400 W) wybieramy Sonoffa, wszędzie indziej i w przypadku zapędów eksperymentatorskich moim zdaniem lepsze są Electrodragony.

Co możemy zrobić z Electrodragona.

Sterować dwoma obwodami lub silnikiem np. bramy czy rolet (wersja SPDT). Za pomocą wyjść-wejść GPIO (1, 3, 4, 5, 14, 15) można przekazywać sygnały do urządzeń lub odbierać je z czujników. Dodatkowo wejście analogowe pozwala na pomiar napięcia i podłączenie potencjometru, klawiatury analogowej czy sensorów analogowych np. światła, zalania, wilgotności gleby itp. Wersja Electrodragon VDC przyda się tam, gdzie dostępne jest 5-24 V zamiast 230 V.
Gdy mamy do dyspozycji tyle GPIO warto wiedzieć jaki pożytek z nich możemy mieć.

Mnustwo sensorów. Inteligentny dom „tanim kosztem” w wersji „zrób to sam” Electrodragon oraz sensory 1

Wstęp do podłączania sensorów (dla Sonoff i Electrodragon).

Jest ogromna ilość dodatków, jakie można podłączać do Sonoffów lub Electrodragonów. Praktycznie wszystkie sensory i dodatki, które przeznaczone są do Arduino i zadowolą się 3-6 GPIO. Sensory (dodatki) różnią się zastosowaniem, sposobem transmisji danych oraz zasilaniem. Trzeba na to zwracać uwagę. Większość jest zasilana tak jak układy w Electrodragonach czy Sonoffach 3,3 V, ale np. czujniki ruchu, czy nadajniki RF433 często wymagają zasilania 5 V. O ile w przypadku „Dragonów” nie jest to problem, to do Sonoffów trzeba już organizować ekstra zasilacz.
Jeszcze kilka słów o zasilaniu. Należy pamiętać, że stabilizatory napięcia w Electrodragonach i Sonoffach nie są przeznaczone do dużych obciążeń. O ile z sensorami i czujnikami sobie poradzą, to lepiej nie próbować połączać do zasilania np. z Electrodragona taśmy ze sterowanymi diodami WS8212. Nawet kilkanaście sztuk wymaga konkretnego zasilania i lepiej się zaopatrzyć od razu w zasilacz 5 V, 2 A lub mocniejszy (zależnie od długości taśmy). Podobnie sprawdzajcie zawsze pobór mocy innych urządzeń przed podłączeniem, moim zdaniem maks to 300–400 mA.
Na koniec, aby Was przygotować do części stricte „sensorowej” lista urządzeń, jakie można łatwo podłączyć do Sonoffa lub Electrodragona i obsługiwać z poziomu firmware Tasmota.
Przełączniki – coś, co będzie umieć zewrzeć dwa przewody. Mogą być nawet przełączniki ścienne. Zwierane będą: GND i wybrany GPIO.
HC-SR501 PIR – czujnik ruchu. Działa jak przełącznik, ale załączający 3,3 V do GPIO. W Electrodragon najlepiej podłączać go do GPIO15. Uwaga: wymaga zasilania z 5 V, dla Sonoffa potrzebny dodatkowy zasilacz w przypadku Electrodragona wystarczy 5 V z jego płytki.
Czujniki światła, zalania itp. z wyjściem cyfrowym (w których potencjometrem ustawia się poziom reakcji). Obsługuje się je, jak „przełącznik”.
Czujniki temperatury zasilane z 3,3 V, które transmitują dane jednym przewodem, czyli podpina się je do GND, 3,3 V i wybranego GPIO:
DTH11 – tani (6 zł), bo podaje temperaturę co 1°C.
AM2301 – dokładniejszy.
DTH22 (AM2302, AM2321) – bardzo popularny i o przyzwoitej dokładności (~20 zł).
Poza temperaturą podają też wilgotność względną.
DS18B20 (DS18S20) – hermetyczny dobry do pomiaru temp. wody lub gorącego powietrza (zakres do 125°C). Ma postać stalowej rurki z przewodem, w której znajduje się sensor: TO-92.
Urządzenia.
WS2812 – taśmy ze sterowanymi diodami RGB. Wymagają dodatkowego silnego zasilania 5 V.
Uwaga: w przypadku używania dodatkowego zasilacza należy połączyć masy (GND) Electrodragona lub Sonoffa i zasilanego urządzenia, aby transmisja danych miała „obwód”.
Sensory na magistrali i2c.
Wymagają one dwóch przewodów danych (dokładnie zegar i dane) oraz zasilania 3,3 V lub 5 V. Trzeba uważać, bo trafiają się urządzenia z „logiką” na 5 V. Bez dodatkowego adaptera ich nie podłączymy. Zaletą jest możliwość łączenia równolegle wielu urządzeń na jednej dwuprzewodowej magistrali.
BH1750 – Czujnik jasności otoczenia.
BMP180 – Ciśnienie atmosferyczne (wysokość) i temperatura.
BMP280 – Jak wyżej, ale dokładniej.
BME280 – Jak wyżej, ale dodatkowo wilgotność.
HTU21, SI7013, SI7020, SI7021, SHT10, SHT11, SHT15 – seria czujników temperatury i wilgotności.
Jeżeli mamy wystarczającą ilość GPIO w urządzeniu możemy podłączyć kilka „dodatków” jednocześnie.
W następnej części dokładnie opiszę, jak podłączać, jak konfigurować i jak odczytywać dane.
Pamiętajcie o innych częściach cyklu INTELIGENTNY DOM TANIM KOSZTEM, HOMEKIT.
Podoba Ci się artykuł? Możesz zafundować mi piwo (lub kawę) 😉 Donate a coder

Electrodragon i wędzarnia. Inteligentny dom „tanim kosztem” w wersji „zrób to sam” Electrodragon oraz sensory 5

Electrodragon jako pomoc przy wędzeniu (temperatura).


 
Electrodragon i wyświetlacz. Inteligentny dom „tanim kosztem” w wersji „zrób to sam” Electrodragon oraz sensory 6

Electrodragon i wyświetlacz OLED (sam oprogramowanie napisałem 😉)


Electrodragon za kominem. Inteligentny dom „tanim kosztem” w wersji „zrób to sam” Electrodragon oraz sensory 2

Electrodragon sterujący dwoma obwodami oświetlenia, podłączony również do tradycyjnych przełączników.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (13)
L

13 komentarzy

 1. Michał Kruczek

  Dzięki za ciekawe artykuły z tej serii. Zachęciłeś mnie do eksperymentów !

 2. Michał Czarkowski

  A czy w nastepnej czesci bedzie opisane jak polaczyc fizyczny przelacznik z electrodragonem, tak zeby mozna bylo przelaczac fizycznie jak i przez homekita.

  • Michał Czarkowski

   Nowego art. nie ma ale przelaczanie fizyczne na Electrodragonei jest banalne 🙂

   • Jerry Kunert

    To prawda – niektóre są banalne a nad niektórymi dalej ślęcę 😉 , Tasmota rządzi! Ostatnio trafiłem na przełączniki wpinane do gniazdka , w których jest nastepne gniazdko do podłączenia właczanego rządzenia produkcji bodajrze SilverCrest. Robią średniej jakości rzeczy , zeby nie powiedzieć badziewne. Za to cena jest dobra. Te przełączniki sterowane są pilotem. W komplecie jest pilot i 4x przełącznik. W ostatni weekend zrobiłem ” inżynierię wsteczną ” i mam juz schemat – postanowiłem wpiąć w nie ESP-12 ( serce wemosa i sonoff’a ).
    Schemat poprawki już opracowany i sprawdzony – czekam na kilka części i postaram się wzucić opis do netu. Bedzie się właczało pilotem jak i telefonem.
    Mam też problem ze zmuszeniem wemosa do uzycia więcej niż jednego gpio – ma ktoś może jakiś przykładowy konfig na sterowanie dwoma kanałami osobno w tym samym esp/ sonoffie ? Jak to wymusić w konfigu?
    To samo przy wykrywaniu sygnału na gpio – jesli w webie ustawie na kilku gpio rozne numery np switch 1 na gpio0 switch 2 na gpio 1 i tak dalej to i tak przy ich zwieraniu do masy zawsze w konsoli widzę power on , power off niezaleznie które zwieram.
    Nie ma żadnego power1 on power2 on itd. Jak więc homebridge może je rozróżnić ?
    Ja uzywam głównie wemos’a ze względu na wymiary.W niektóre miejsca sam ESP-12 jest idealny.
    Nastepny problem to czujka ruchu – wszystko działa tylko iphone o tym ” nie wie” … Podaje sygnał na gpio – konsola rejestruje , mqtt odbiera i na tym się kończy. Plugin załadowany i tyle. Termometry mi działają , wyłączniki itp , a motion ni cholery. I jeszcze jedna sprawa – czy jest możliwość współpracy Tasmota z sonoff touch podwójnym i potrójnym , sprawdzał ktoś ? Bo używam pojedyńczego i jest ok ale nigdzie nie widziałem , żeby ktoś walczył z podwójnym i 3x…
    Jak ktoś coś z tego rozwiazał to z góry dzięki za odpowiedź :).

 3. Kuba

  Hej, jak oceniasz stabilność tego rozwiązania (wifi to jednak nie to samo co kabel) ? Z perspektywy czasu zastosowałbyś do swojego domu/mieszkania ?

  • Michał Czarkowski

   W sumie mam to zamontowane od paru miesiecy. Zawiesilo mi sie to doslownie dwa razy i to raz zawiesil sie homebridge raz malina. Jak bede robil wiekszy remont to jedyne co zmienie to montaz wiekszych puszek w scianach zeby sonoffy schowac.

   • Kuba

    Możesz coś więcej napisać o tym co dokładnie masz ? Malina średnio mi się podoba ze względu na problemy z kartą SD. Można ją przełączyć w tryb tylko odczuty co zwiększa jej żywotność ale raczej jestem za zastosowaniem routera z MQTT + do tego jakiś komputer.

    • Michał Czarkowski

     U mnie homebridge stoi na malinie wlasnie. Do tego apple tv 3gen zeby byla bramka na zewnatrz. Malina jest najtanszym rozwiazaniem, nawet jesli padnie karta to mam druga przygotowana i w razie co po prostu je wymienie. Malina sluzy mi tylko do homebridge i airplay do glosnikow wiec nie jest bardzo obciazana. Logi leca na dysk podpietu na usb wiec dziala. Myslalem ostatnio na przeniesiem tego tak jak ma Jaromir ale to kwestia pieniedzy a do mokentu jak malina dziala to niech dziala. Komputer jest o tyle gorszy ze po pierwsze zre wiecej pradu a po drugie musi caly czas lazic i szumi.

     • Michał Czarkowski

      Update maly. Niestety ios11 nie dziala z Homekitem na ATV3 🙁 natomiast dalej dziala na ios10 wiec update systemu na iphonie poczeka… na ipadzie nie musze miec homekita spoza sieci wifi 🙁

 4. Edward

  Czy są moduły tego typu, ale sterowane i zasilane przez LAN?

  • Kuba

   Gotowych nie znalazłem, a też interesuje się takim rozwiązaniem. Pozostaje ESP8266+moduł LAN na enc28j60 lub ESP32 + moduł lan. Można jeszcze połączyć Arduino Nano + moduł lan enc28j60.

 5. Wojciech Bielawski

  Witam, czy ktoś posiada schemat tego modułu, chciałbym wiedzieć jak podłączone są GPIO 4, 5, 14,15, czy posiadają PULLUP (jaki rezystor)
  pod jakie GPIO podłączone są button1 i button2, gdzie znajdę GPIo0 – potrzebne do wprowadzenia modułu w tryb flach. gdzieś znalazłem, że przekaxniki podłączone są pod GPIo12 i GPIO13

 6. Adi

  „mnóstwo” tak się pisze.