^

Czy warto kupić Łotr 1. Gwiezdne Wojny w iTunes?

Przemysław Marczyński

19 kwietnia 2017

Najnowszy film z serii Gwiezdnych Wojen jest już w iTunes. Na tradycyjnych nośnikach premiera zapowiedziana została dopiero na 26.04.2017. Miło zatem móc sięgnąć wcześniej po ten tytuł i dodać go do swojej filmowej biblioteki. Nie mam zamiaru roztrząsać tutaj czy warto kupić ten film. Dla mnie to prawdziwa perełka w całej galaktycznej historii Star Wars i każdy fan serii musi ją mieć. Pytanie natomiast jest inne, czy kupić film w iTunes, czy poczekać na wydanie od Galapagos.
Film pojawi się w dystrybucji w trzech wersjach: DVD, Blu-Ray i Blu-Ray 3D. Użytkownicy iTunes otrzymali swój tytuł w wersji rozszerzonej, która została oznaczona jako iTunes Extras. Dzięki temu możemy cieszyć się interaktywnym menu filmu, podobnie jak ma to miejsce w tradycyjnych produkcjach, sprzedawanych na płytach.

Jakość filmu

Film trafia do nas w wersji 1080p – Blu-Ray. Rozmiary obrazu to 1920×804. Format pliku MPEG-4. Otrzymujemy zatem materiał wideo w lepszej jakości niż to co oferuje najtańsza edycja DVD. Zwracam na ten fakt uwagę, gdyż film w wersji DVD kosztuje nieco ponad 40 zł (w promocji), zaś Blu-Ray 93,99 zł (w promocji). Nam w iTunes przyjdzie zapłacić za niego 13,99 Euro co daje około 60,00 zł.

Warkotu kosmicznej floty możemy słuchać w Dolby Digital 5.1. I znów pokrywa się to z materiałem jaki będzie dostępny w polskiej dystrybucji na płytach Blu-Ray. Niestety nie możemy oglądać filmu w oryginalnej ścieżce dźwiękowej z polskimi napisami. To w mojej ocenie poważne niedopatrzenie edycji z iTunes.

Dodatki

Łotr 1 ma ponad godzinę dodatkowego materiału wideo. Jest to 10 filmów, które opowiadają różne historie związane z powstawaniem kolejnej części, umieszczonej w świecie Star Wars. I tutaj znów otrzymujemy to samo co kinomaniacy, którzy nabędą wersję na niebieskim krążku, za ponad dziewiędziesiąt złotych. Warto tu wspomnieć, że wszystkie dodatki mają polskie napisy co wcale nie jest regułą w filmach z iTunes (Vaiana niestety nie posiada spolszczenia).

Wersja z iTunes to również galeria zdjęć zawierająca szkice pojazdów. Mamy także czterominutowy film „Sojusz łotrów”, pokazujący nawiązania najnowszej części do poprzednich filmów z serii Star Wars. Nie dopatrzyłem się, aby te materiały były dostępne na płytach CD.

Słabe punkty

Wspomniałem już o braku polskich napisów. Jednak to nie wszystkie słabe punkty Łotr 1 z iTunes. To co rozczarowuje skryte jest pod menu „Ekipa i obsada”. Miałem nadzieję, że znajdę tu krótkie biografie osób, które pracowały nad filmem. Wydawca poszedł jednak po najmniejszej linii oporu dając zaledwie odnośniki do filmów z iTunes, które można znaleźć w sklepie Apple.

Nie ma nazw rozdziałów, a jedynie numerki prowadzące do odpowiednich części filmu. Chyba największym minusem jest dla mnie brak ścieżki dźwiękowej w DTS-HD High Resolution 7.1 dla anglojęzycznej wersji filmu i możliwości obejrzenia jej z polskimi napisami. Rodzimy wydawca na swojej stronie nie podał, że taka wersja dźwięku będzie dostępna (w materiałach widać jedynie Dolby Digital 5.1), ale inne źródła podają, że taki zapis ścieżki dźwiękowej będzie dostępny na Blu-Ray.

Czy warto kupić film w iTunes?


Zdecydowanie tak. Po pierwsze już dziś możesz obejrzeć jeden z najlepszych filmów serii Star Wars i co ważne, przed oficjalną premierą w Polsce. Do tego dzięki chmurze Apple masz dostęp do filmu zarówno na komputerze jak urządzeniach z iOS i Apple TV. Niska cena to również argument przemawiający za kupnem filmu w sklepie Apple. Tak, w iTunes nabędziemy film, który w wersji na płytach kosztowałby Cię o 40 złotych więcej. Jedyna słuszna różnica dla polskiego widza, jaką należy odnotować pomiędzy edycją na płycie i w iTunes, to brak wsparcia dla napisów. Wyklucza to możliwość obejrzenia filmu w oryginalnej wersji językowej (jeśli nie znamy języka angielskiego). Jakość obrazu, dźwięk i dodatki pokrywają się z tym co znajdziemy na wersji Blu-Ray. Nie wspomnę tu o papierkach i pudełku jakiego będzie nam brakować po zakupieniu Łotra w wersji cyfrowej. Sam, mimo faktu, że lubię takie dodatki, często łapałem się na tym, że po jednorazowym zachwycie nad wydrukowanymi stronami wkładki do płyt już nigdy do nich nie wracałem. Cena i wygoda odtwarzania filmu przemawiają za wersją z iTunes. Bezdyskusyjnie.
Łotr 1. Gwiezdne Wojny – Historie – kup w iTunes

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (6)
L

6 komentarzy

 1. @winmaciek

  Jedyny plus DVD/Blu-Ray jest taki, że możemy film zripować i mieć na zawsze, do odtwarzania także na innych urządzeniach. Ale za to w iTunes mamy chmurę, więc go nie zgubimy/zniszczymy. Coś za coś.

  • pemmax

   Zgraj film na dysk z iTunes i po problemie 🙂

 2. Remek Rychlewski

  Przemku, jakość filmów z iTunes mimo że mają taką samą rozdzielczość jak Blu-Ray jest inna. To co pobieramy z iTunes ma zwykle około 6GB. Film na BluRay zazwyczaj bliżej 40. Apple bardzo dobrze kompresuje swoje pliki ale mimo to artefakty pojawiają się tam znacznie częściej niż na BluRay.
  Ja zostaję za tem przy BluRay.

  • pemmax

   Możesz mieć rację ale trzeba to będzie sprawdzić 🙂 Ciekawi mnie jednak czy jesteśmy w stanie dostrzec różnice. Gro danych to również ścieżka dźwiękowa na płytach BR. Trudno tutaj jest mi ocenić co sprawia faktyczne różnice w wielkości danych. Na płycie już nie kupię tego filmu więc będziesz musiał mi powiedzieć jak ma się jakość obrazu 🙂

   • Remek Rychlewski

    Ja natomiast na 200% kupię możemy się umówić na testy. Zrobimy parę screenshotów w wybranych miejscach i porównamy. Też mnie to interesuje. Co Ty na to?

    • pemmax

     Z wielką, ogromną przyjemnością 🙂