^
Inteligentny dom tanim kosztem, HomeKit Tytułowa

Inteligentny dom tanim kosztem, HomeKit „zrób to sam”, cz. 3 „od słów do czynów”

Jaromir Kopp

11 marca 2017

Inteligentny dom tanim kosztem, HomeKit „zrób to sam”… to będzie ważny odcinek. Dziś dokonamy czegoś, co pozwoli w przyszłości na integrację naszych urządzeń z HomeKit (za pomocą nieoficjalnego HomeBridge). Będzie trochę pracy.
Na początek muszę Wam przypomnieć, że HomeBridge jest tworem „odwrotnej inżynierii” i nie jest wspierany przez Apple, czyli istnieje ryzyko, że wraz z którąś wersją iOS może zostać zablokowany. Jednak nawet w takiej sytuacji (do której mam nadzieję, nie dojdzie) to, co teraz zrobimy, bardzo się przyda, bo uwolnimy nasze Sonoffy od chińskiego serwera i będziemy mogli obsługiwać je z poziomu WWW lub przez brokera MQTT (bardzo popularne rozwiązanie).
Podoba Ci się artykuł? Możesz zafundować mi piwo (lub kawę) 😉 Donate a coder
Apple dba o bezpieczeństwo i wymusza na producentach urządzeń zgodnych z HomeKit wysokie standardy pod tym względem. Dlatego i my pamiętajmy, że przejęcie kontroli nad naszą domową instalacją może mieć śmieszne (jak ktoś zgasi nam światło) lub bardzo poważne konsekwencje (gdy termostat doprowadzi to wybuchu kotła) lub wyłączą nam czujniki gazu abo dymu. Sami zadbajmy o wysoką jakość połączeń elektrycznych i robienie ich „z głową”. Zawsze lepiej poradzić się elektryka niż spalić dom.
Pamiętajcie, że te ingerencje oznaczają utratę gwarancji i robicie to na własną odpowiedzialność!
Pozostałe części cyklu: INTELIGENTNY DOM TANIM KOSZTEM, HOMEKIT.

Inteligentny dom tanim kosztem… zaczynamy.

Pierwsze co musimy zrobić to zapewnić połączenie adaptera USB-TTL (RS) do układów Sonoff’a. Najczęściej wlutowuje się piny lub gniazdko, ale można zaryzykować po prostu wetknięcie pinów czy samych przewodów z męską końcówką w dziurki na płytce. Proces wgrywania firmware trwa około półtorej minuty i musimy w tym czasie zapewnić nieprzerwany kontakt 4 kabelków. W przypadku przerwania połączenia ryzyko zniszczenia Sonoff’a jest na szczęście niezbyt niewielkie, ponieważ bootloadrer znajduje się w kontrolerze, a nie pamięci Flash. Jednak wlutowanie złącza przyda się, gdy będziemy do Sonoffa WiFi lub WiFi RF podłączać sensory, czujniki czy przełączniki (GPIO14, GPIO1, GPIO3), a w Sonoff TH uzyskamy dodatkowe wyprowadzenia GPIO3 i GPIO1 (poza GPIO14 i GPIO4, które są na złączu Jack 2,5 mm) przydatne do tych samych celów.
Choć dawno nie lutowałem, to udało mi się za pierwszym razem, nawet gdy musiałem użyć dużej lutownicy do witraży. Używałem pasty lutowniczej. Przy kontakcie z lutownicą może pryskać, więc uważajcie na oczy, a po lutowaniu dokładnie oczyśćcie z resztek płytkę np. miękką szczoteczką do zębów i jakimś alkoholem. Nie jestem w tym fachowcem, więc nie będę dalej opisywał mojej procedury. Popytajcie lepiej znawców, którzy mogliby „pęc ze śmiechu”, czytając o tym, jak walczyłem z lutownicą.

Zanim zaczniesz…

Przeczytaj przynajmniej dwa razy, najlepiej „ze zrozumieniem” artykuł do końca. Zaoszczędzi to nerwów i rozczarowań.
Do wgrywania użyjemy adaptera USB-TTL najlepiej na układzie FT232 i koniecznie z zasilaniem 3,3 V. Ja używam tego: Adapter USB na UART z FT232 złącze micro USB. Działa bez instalowania dodatkowych sterowników z macOS.
Adapter USB-TTL zworka zasilania 3,3 V
Przypomnę: Przed każdym podpięciem adaptera RS upewnijcie się, że odłączyliście zasilanie sieciowe od Sonoff’a! Tak samo oczywiście przed otwarciem obudowy. Na płytkach są „gołe” ścieżki z napięciem sieciowym! To może zabić lub co gorsze uszkodzić Wam Maka!
Nie ważne, jaką metodę obraliście, połączone ze sobą powinny być cztery piny.
Po lewej adapter USB-TTL, po prawej przeprogramowywane urządzenie.

 • VCCIO -> VDD (3V3) – Zasilanie 3,3 V
 • GND -> GND – Masa zasilania i sygnalizacji
 • TXD -> RX – „Nadawanie” z „odbiorem”
 • RXD -> TX – „Odbiór” z „nadawaniem”
 • Nie podłączamy nic innego!

Adapter USB-TTL złącza Electrodragon Relay złącza Sonof Pow (TH) Sonoff WiFi (RF)
Z połączeniem jednak wstrzymajmy się jeszcze trochę.
Małe wyjaśnienie… pojawił się na zdjęciach Electrodragon Relay, o którym wcześniej nie pisałem. Po prostu mam je dopiero od kilku dni, a wcześniej ich nie znałem. Jest szansa, że niebawem pojawią się w Elty.pl. Napiszę o nim niebawem coś ekstra.
Gdy już wiemy co z czym połączyć, musimy pobrać stosowne oprogramowanie.
Wchodzicie na stronę PlatformIO.org i postępujecie zgodnie z instrukcją, czyli:
Pobieracie edytor Atom
Wchodzicie w menu: Atom -> Preferences -> Install
Wyszukujecie i instalujecie platformio-ide
Można zamknąć i uruchomić Atom jeszcze raz. Będzie on wyposażony w dodatkowe menu PlatformIO.
Gdy mamy już środowisko, pobieramy kod źródłowy oprogramowania.
Wchodzimy na stronę Github arendst/Sonoff-Tasmota.
Po prawej klikamy w zielone: Clone or download. Wybieramy „Download ZIP” (chyba że ktoś jest z Githubem obeznany).
Rozpakowywujemy i umieszczamy w wybranej teczce gdzieś np. w Dokumentach. Dziś pobrałem wersję 4.0.3, ale jak będziecie czytać ten art., mogą być już kolejne, bo oprogramowanie jest stale rozwijane.
Uruchamiamy Atoma, z Menu File wybieramy Open i wskazujemy teczkę z oprogramowaniem. Najprawdopodobniej będzie miała nazwę: Sonoff-Tasmota-master.
Po otwarciu możemy sprawdzić, czy wszystko jest OK, wybierając z menu PlatformIO -> Build lub klikając w Ikonkę z „ptaszkiem” w lewym górnym rogu. Jeżeli wszystko jest ok, to po kilkudziesięciu sekundach na dole w konsoli powinniśmy zobaczyć zielony napis „Success”.
Teraz musimy dostosować firmware do naszych potrzeb. Na liście po lewej klikamy w teczkę Sonoff, dalej wybieramy plik: user_config.h. Będziemy go modyfikować. Jest to droga „na skróty”, pełną przejdziemy następnym razem.
Zaczynamy od góry. Jeżeli chcemy ustawić stały numer IP dla naszego urządzenia, powinniśmy skasować dwa znaki // przed #define USE_STATIC_IP_ADDRESS i poniżej wpisać stosowne numerki oddzielając przecinkiem zamiast kropką (jak na przykładzie). Jeżeli nie wiecie co to „stały numer IP” nic nie zmieniajcie.
Następnie w linijce #define STA_SSID1 wpisujemy w cudzysłowie dokładnie nazwę naszej sieci WiFi (to na zielono). Niżej w #define STA_PASS1 wpisujemy hasło do sieci. Jeszcze niżej analogicznie możemy wpisać drugą sieć WiFi.
W okolicach linii 80 możemy wyłączyć obsługę Domoticz’a (chyba że wiemy, co to jest i chcemy użyć). Aby to zrobić, trzeba wpisać dwa znaki // przed #define USE_DOMOTICZ, po czym linijka zrobi się szara. Podobnie, jeżeli nie będziemy teraz podłączać sensorów z szyną i2c można wyłączyć #define USE_I2C. #define USE_IR_REMOTE odpowiada za obsługę nadajnika IR (pilot na podczerwień), a #define USE_WS2812 odpowiada za obsługę taśm LED ze sterowanymi diorami WS2812. Też można wyłączyć, dodając // z przodu wybranych do wyłączenia usług.
Około linii 88 znajdziemy login i hasło do serwera WWW, jaki będzie działał w urządzeniu: #define WEB_USERNAME „admin” i #define WEB_PASSWORD „”. W cudzysłów możemy wpisać własne hasło (co zalecam, aby choć trochę zabezpieczyć nasze urządzenie).
Atom PlatformIO Kompilacja sukces
Po tych zmianach znów sprawdźmy, czy projekt się kompiluje, klikając ptaszka „Build” lub wybierając tę opcję z menu PlatformIO. Jeżeli wszystko jest OK, to sprawdzimy, czy nasz adapter USB-TTL jest poprawnie rozpoznawany przez system.
Sprawdzenie adaptera USB-TTL
Podłączamy go do komputera (najlepiej bez podpiętego urządzenia) i zaglądamy do menu PlatformIO -> Serial monitor (lub ikonka ze wtyczką). Powinniśmy zobaczyć nazwę urządzenia na liście pod napisem Port. Jeżeli tak jest, odłączamy USB, podpinamy kabelkami urządzenie do adaptera USB->TTL dokładnie wg wcześniejszych wytycznych, sprawdzamy jeszcze raz połączenie i ustawione napięcie zasilania na adapterze (3,3 V).
Teraz wciskamy i przytrzymujemy wciśnięty przycisk w urządzeniu (w Electrdragon BTN2, a Sonoff RF będzie omówiony niżej) i podłączamy adapter do USB (czyli włączamy zasilanie urządzenia). Po włączeniu puszczamy guzik. Nie powinna się świecić żadna diodka (wyjątkiem jest Electrodragon). Następnie wciskamy ikonkę ze strzałką w prawo lub wybieramy z menu PlatformIO -> Uplodad.
Tak wgrywam firmware do Dragona
Jeżeli wszystko jest ok, czyli podłączenia prawidłowe i urządzenie wprowadzone w tryb ładowania firmwaru, to po chwili w oknie konsoli zobaczymy postęp ładowania, a jedna z diodek na adapterze USB-TTL może mrugać dość intensywnie. Zielony napis „Success” w konsoli będzie oznaczał sukces z wgraniem firmwaru.
Wgranie firmwaru - sukces
Jeżeli okno Serial monitor nie otworzy się automatycznie, to klikamy we Wtyczkę i następnie OK. Powinniśmy po chwili zobaczyć między innymi numer IP, pod jakim urządzenie zalogowało się do naszej sieci WiFi (coś jak 192.168.1.104). Następnie wpisujemy ten adres (numer) w przeglądarce WWW i sprawdzamy, czy nasze urządzenie działa. Uwaga: w przypadku Electrodragon zasilanie z adaptera USB może być niewystarczające (ma rozbudowany zasilacz i z 3,3 V generuje też 5 V dla innych urządzeń) co będzie powodować niestabilną pracę. Należy go odłączyć od adaptera, umieścić w obudowie i podpiąć do zasilania sieciowego oczywiście przestrzegając wszystkich zasad BHP. Można też zsilać go z 5V przez odpowiedni (opisany) pin.
W ten oto sposób uwolniliśmy się od chińskiego serwisu i możemy sterować urządzeniem przez przeglądarkę WWW w sieci lokalnej.
Firmware Sonoff-Tasmota serwer WWW
Jeżeli co jakiś czas Sonoff nie będzie reagował, to nie należy się przejmować. Po prostu szuka serwera (brokera) MQTT. Można to wyłączyć przez przeglądarkę w Configuration -> Configure other i tam odhaczając MQTT. MQTT będzie potrzebne dopiero po uruchomieniu brokera MQTT i HomeBridge.

Sonoff RF

W jego przypadku nie wystarczy przytrzymać podczas włączania przycisk, aby wprowadzić go w tryb ładowania firmwaru. Należy jeszcze zewrzeć dwa piny na płytce w tym samym czasie (tylko przy podłączaniu zasilania). Jest to zadanie wymagające zręczności lub pomocy drugiej osoby. Piny i mój sposób na zwieranie widoczny jest na zdjęciu. Jeżeli po włączeniu zasilania zapali się diodka zielona, to znaczy, że coś zrobiliśmy źle i należy zabieg powtórzyć.
Sonoff RF wprowadzanie w tryb ładowania firmwaru
Mam nadzieję, że Wszystko poszło Wam równie sprawnie, jak i mi za pierwszym razem (choć nie miałem takiego opisu) i uwolniliście się już od chińskiego serwera.
W następnym odcinku poznamy więcej opcji konfiguracji oraz spróbujemy podłączyć dodatkowe sensory i przełączniki. Do tego czasu możecie postudiować Wiki projektu Sonoff-Tasmota.
Pamiętajcie o innych częściach cyklu INTELIGENTNY DOM TANIM KOSZTEM, HOMEKIT.
Electrodragon RelaySonoff WiFi (RF) od spoduSonof Pow (TH) od spodu

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (123)
L

123 komentarze

  • Tomek

   Sonoff już przeprogramowany wg opisu i przełącza się ze stronki pod adresem ip. Będe czekał na dalsze instrukcje co i jak

    • Michał Czarkowski

     JA dopiero jutro do Polski wracam, ale sonoff juz na poczcie lezy 😉 czy beda duze roznice w stawianiu tego na rapberry?

 1. Endrju

  Nie da się czytać tej strony przez skrypty zmieniające zachowanie scrollowania. Masakra. Wywalcie to.

  • Jaromir Kopp „MacWyznawca”

   Masz na myśli jakąś treść w artykule? Jak nie to pisz do WebMastera, nie tu i bardziej zrozumiałym językiem. Jakie treści? Jakie skrypty?
   Ale nie tu, bo to ma być rozmowa o treści art. ale do WebMastera: http://mojmac.pl/kontakt/

  • Michał Czarkowski

   A czy tu nie lepiej zamówić Orvibo S20, ktore do homebridge mozna wpiac bez przerabiania i zmiany firmware?

    • Michał Czarkowski

     Orvibo S20 – Aliexpres cena od 14,5 do 19,99 w dolarach do 10,25 Funta. Co przy googlowym przeliczniku 1,25USD=1GBP – To mamy 13 dolcow za sonoffa (plus shipping) do 14,5 USD za Orvibo z free shipingiem.

 2. Codi

  Na czym będziemy uruchamiać homebridge ? Pytam ponieważ nie wiem co zamówić.

  • Jaromir Kopp „MacWyznawca”

   Na razie na NAS (QNAP) w dokerze. Jak będę maił jakąś mailnę czy coś to może wtedy na malinie. Na razie nie mam.

   • piotrek

    a na SYNOLOGY ?

    • Jaromir Kopp „MacWyznawca”

     Jeżeli jest to model, który może obsługiwać Dockery (nie wiem jak w Synology się aplikacja od tego nazywa, w QNAP to Container Station), to bez problemu. Sam nawet z instrukcji do Synology korzystałem przy QNAP.

     • piotrek

      DOCKER … uruchomiłem 😉 tylko jak z konfiguracją ??? i nie wiem co dalej ;(
      SONOFF leży przeprogramowany i się „kurzy” 😉

       • piotrek

        czekam z niecierpliwością ….

  • Michał Czarkowski

   Ja postawiłem na RaspberryPi 3 i smiga jak szalone 🙂

   • Tomek

    Tez mam na malince i fajnie działa

 3. Michał Czarkowski

  A w sonoff TH tez trzeba coś zwierać?

   • Michał Czarkowski

    Chodzi o ten kawałek „Teraz wciskamy i przytrzymujemy wciśnięty przycisk w urządzeniu (w Electrdragon BTN2, a Sonoff RF będzie omówiony niżej)” czy na Sonoff TH wystarczy wcisnąć przycisk czy trzeba zwierać dwa piny, których nota bene nie moge zlokalizować na TH.

 4. Michał Czarkowski

  Oczywiscie nie, ale wole sie upewnic, żeby potem nie płakac. Wiesz pisząc artykuł dla totalnych newbie musisz troche poczuć się jak przedszkolanka 😀 (oczywiscie nie musisz et etc ale na prawdę baardzo już dziekuje za te artykuły! 🙂 )

 5. Michał Czarkowski

  Działa i śmiga jak talala. Wyglądało groźnie z tym lutowaniem a poszło szybciej niż otwarcie piwa!
  Teraz kolejne głupie pytanie która appka na ios można tym sterować na tym etapie? 🙂

 6. Michał Czarkowski

  Hmm chyba z Twojego githuba odpaliłem pod homekit. Mam tylko pytanie bo pod sonoffem mam dobra temperature, a w homekir pokazuje mi -58 stopni.. co jak podejzewam jest kwestia czegos do przestawienia 🙂 Jest szansa na info teraz czy czekac do kolejnego art? 🙂

   • Michał Czarkowski

    Przez www pokazuje mi prawidlowe 17.5 i wilgotnosc tez odpowiednia. Po wrzuceniu konfiguracji tak jak masz na github w homekit pokazalo mi tylko jeden termometr i taka wlasnie temp :/

    • Michał Czarkowski

     Dobra poprawka. Zresetowalem sonofa do fabrycznych bo cos sie tam bawilem. I teraz homekit pokazuje 32 przy prawidlowych 17,2

 7. Michał Czarkowski

  Uruchomilem! Dzieki Jaromir za nieoceniona pomoc! Wszystko u mnie smiga jak powinno zgodnie z opisami ktore beda w art nr 4. – ja skrypty wzialem z Jaromirowego githuba. Oczywiscie z mojej winy pojawily sie problemy w uruchomieniu bo to serwera mqqt nie zainstalowalem, czy wpisalem zla nazwe. Ale support pomogl w 100%. Ostatania przeszkode dolozylem sobie sam – pamietajcie o ustawieniu w ios czy ma wyswietlac farenhaity czy celsjusze…
  Ale podsumowujac super! Teraz instalacja kolejnych „akcesorii” z tego samego sonoffa.

 8. piotrek

  kiedy planujesz publikacje cz. 4 ?

 9. Maciej Olejnik

  A ja walcze z Error 255 przy próbie wgrania firmware 🙁

   • Maciej Olejnik

    Ten najprostszy Sonoff Power. Piąte zdjęcie od góry w tym artykule. PlatofrmIO, Atom, config itp wszystko OK. Kompiluje się bez problemu. Wyglada jakby komunikacja RS nie startowała. Po wciśnięciu „strzałki” w Atomie firmware się kompiluje i dochodzi do momentu „Uploading firmware”. Moduł RS kilka razy miga diodą od transmisji i Error 255. Nie wiem jak sprawdzić, że Sonoff jest w trybie ładowania firmware. Zaraz go podłącze do prądu z jakąś żarówką i zobaczę czy działa naciskanie guzika…

    • Jaromir Kopp „MacWyznawca”

     To Sonoff WiFI. A jak go wprowadzasz w tryb ładowania? Podłączasz do odłączonego od komputera adaptera USB-RS, wciskasz przycisk, podłączasz USB adapter do kompa, puszczasz… podczas podłączenia dioda nie powinna się zapalić (w Sonoffie).
     Kable RS podpięte „na krzyż”, czyli Rx do Tx i Tx do Rx?

     • Maciej Olejnik

      Wszystkie odpowiedzi TAK 😉 Dioda w sonoffie sie nie swieci po podlaczeniu.
      Sprawdzilem, ze sonoff dziala podlaczony do pradu. Musze sprawdzic luty i kable jeszcze, czy wszystkie kontaktuja.

      • Maciej Olejnik

       Nie chce dzialac. Cos nie tak z tym wprowadzeniem w stan ładowania. Jak zostawie to wszystko podlaczone do USB na pare minut, to wyglada jakby Sonoff sie uruchamial w normalnym trybie, miga diodą itp. Idę googlać 🙂

       • Michał Czarkowski

        A to nie ten sonoff co go jeszcze trzeba tam zwierac?

        • Maciej Olejnik

         Ten ma przycisk. W teorii przytrzymuje przycisk, podlaczam USB, puszczam przycisk i powinien byc w trybie ładowania firmware. A nie jest 🙂

         • Maciej Olejnik

          Czy ktoś komu działa, mógłby rzucić okiem w ustawieniach portu RS w Atomie, jakie na ustawienia zaawansowane. Na screenie w artykule na przykład widać, że ustawiony jest LF na zakończenie linii, a ja miałem standardowo LFCF. Tam jest seria ustawień po „Toggle Advanced Settings”.
          Wrzuciłbym screena, ale niedasię 🙂

          • Maciej Olejnik

           OK. Poszło! W lekkiej desperacji kombinowałem z długością przytrzymania guzik podczas podłączania do USB i przy około 10s nagle transmisja zadziałała.

          • escapers

           też mam ten błąd 255:
           Uploading .pioenvs/sonoff/firmware.bin
           warning: espcomm_sync failed
           error: espcomm_open failed
           error: espcomm_upload_mem failed
           *** [upload] Error 255
           i jak go rozwiązałeś?

          • Jaromir Kopp „MacWyznawca”

           Jesteś pewien, że adapter usb działa?
           Choć to bardziej wyglada na brak narzędzi esp w systemie. Środowisko zainstalowałeś? Xcode jest?

          • escapers

           środowisko całe jest + xcode, co do adaptera to nie jestem pewny :/ czasami mi go przestaje wykrywać, dziś sprobuje na innym kompie i innych kabelkach i zobaczę, bo ten błąd bardzo ogólny jest…

          • escapers

           dzięki, za pomoc, okazało się że coś z kablem usb miałem nie tak – przypuszczam że może był zadługi… ale jest Success! 🙂

  • Jaromir Kopp „MacWyznawca”

   Mam takie dwa… mało dokładne (8 bit podaję temp. co 1°C), lepiej weź DHT22, drożysz ale precyzyjny. Bez rezystora, bezpośrednio zasilanie + 3,3V, masa, a dane do GPIO np. 14. Jedna nóżka nie jest wykorzystana w nich.

   • Michał Czarkowski

    Ok. Ten po prostu mi lezy a ze planujego jednego sonoffa na korytarzy to az tak dokladna temp mi mie potrzebna.
    Czyli jak rozumiem do tego tego potrzebuje rezystora a ten dht22 po prodtu sobie wpinam i mam 🙂

     • Michał Czarkowski

      Super dzieki 😉 to juz mam kolejny pomysl 🙂

     • Michał Czarkowski

      A jeszcze jedno pytanie. Czy aktualizuje Ci temperature jak jestes poza siecia lokalna? Przelacznik i wilgotnosc dziala, ale macu mnie problem z temperatura

 10. Marcin Moskała

  A jak wygląda współpraca z IFTTT?

  • Jaromir Kopp „MacWyznawca”

   Zależy czego… dla mnie IFTTT jest zbyt powolne, dlatego nie zgłębiałem, ale HomeBridge napewno da się z tym pożenić.

   • Marcin Moskała

    Potrzebuję zrobić zasuwę do bramy, która się zamknie jak będzie wiatr powyżej 30 km/h. (Bo wtedy roznosi mi siłowniki). Mam 2 opcje: albo czujnik wiatru albo Weather Underground i IFTTT.

 11. escapers

  dzięki:)
  mam jeszcze problem z adresacją, wpisuje już z kropkami, przecinkami i ładuje mi tylko jeden adres mimo zmiany i różnych konfiguracji, miałeś może taki problem?

 12. escapers

  O matko:) a ja z tym walczę chyba z godzinę. Dobra lecę po browary i jadę z tym;)
  Dzięki wielkie 🙂

 13. escapers

  Dla Ciebie to obligatoryjnie 😉

 14. escapers

  Mam jeszcze pytanko dotyczące aktywowania vibracji podczas przełączania stanu sonoffa, oryginalnie w Device Settings w sonoffie można było to włączyć, a przeglądałem komendy z https://github.com/arendst/Sonoff-Tasmota/wiki/Commands
  I nie mogę tego znaleźć, chyba ze jest gdzieś jakaś szersza lista komend do sonoffa? Widziałeś może gdzieś taka funkcję?

 15. escapers

  Vibracje w samym sonoffie podczas zmiany stanu on/off,aktywuje się ją poprzez oryginalna Apple EWeLink w Device Setting. I te sonoffy które miałem podpięte do ich appki i serwera to aktywowałem vibracje i na nich mi działa z wykorzystaniem już homebridge a nie wiem jak teraz to włączyć z nowym frimewarem..

   • escapers

    Tak sonoff, słyszysz vibracje/pstryknięcie czy się przełączył/włączył

 16. escapers

  Każdy, który podłączyłem, TH10/16 i WiFi

  • Jaromir Kopp „MacWyznawca”

   No toś mnie zaskoczył… one nie mają wibratorka, jedynie przekaźnik głośno pyka. Jesteś pewien? Większość się nie przełącza bez zasilania z 230. Przkaźnik chyba tylko w WiFi działa na 3,3V. Bardzo dziwne…

   • escapers

    Działa i to na 3,3 i 230 super sprawa bo jak sprawdzam a mam w skrzynce to słyszę czy się przełączył czy nie 🙂

 17. escapers

  Poszedł mailem, wieczorem jakbede w chacie to im zgłoszę może dodadzą 🙂
  A może Ty masz to aktywowane 🙂

   • escapers

    Może to vibracja tylko duże pstryknięcie ale dosyć głośnie, jakby blokada, zgłoszę im i zobaczę 🙂

     • escapers

      Sprawdzę jak to słychać dokładnie bez tej vibry 🙂

 18. escapers

  rzeczywiscie wibruje przycisk w iPhonie przy zmienie stanu, ale co odpowiada za vibre/dźwięk w sonoffie? Sprawdzę to dokładnie wieczorem w chacie 🙂

  • Jaromir Kopp „MacWyznawca”

   Już Ci wielokrotnie napisałem… przekaźnik. Nie ma tam innych elementów ruchomych! Są głośniejsze i cichsze… to cecha osobnicza.

   • escapers

    To w takim razie działa głośniej lub ciszej inchyba to kontrolują

    • Jaromir Kopp „MacWyznawca”

     Weż już przestań… przecież nawet oni piszą, że chodzi WYŁĄCZNIE o wibrowanie w iPhone!!!

     • escapers

      Jak tak jest to ładnie dałem się wkręcić 🙂

       • escapers

        rzeczywiście, sprawdziłem, te dwa co zamówiłem później po prostu działają mega cicho… masakra:)
        a mam jeszcze pytańko dotyczące consoli i wyrzucania logów, bo u mnie raportuje przy starcie stany sonoffow i co minute stany poszczególnych sonoffow, gdzie były zmiany. Da się jakoś zrobić, aby raportował tylko zmiany, które są na bieżąco?
        Poniżej log z konsoli hb:
        [5/6/2017, 4:00:32 PM] Homebridge is running on port 51826.
        [5/6/2017, 4:00:32 PM] [Prawa strona] Prawa strona – Power from State OFF
        [5/6/2017, 4:00:33 PM] [Srodek] Srodek – Power from State OFF
        [5/6/2017, 4:00:33 PM] [Salon] Salon – Power from State OFF
        [5/6/2017, 4:00:33 PM] [Lewa Strona] Lewa Strona – Power from State OFF
        [5/6/2017, 4:01:32 PM] [Prawa strona] Prawa strona – Power from State OFF
        [5/6/2017, 4:01:33 PM] [Salon] Salon – Power from State OFF
        [5/6/2017, 4:02:33 PM] [Prawa strona] Prawa strona – Power from State OFF
        [5/6/2017, 4:02:33 PM] [Srodek] Srodek – Power from State OFF
        [5/6/2017, 4:02:33 PM] [Lewa Strona] Lewa Strona – Power from State OFF
        [5/6/2017, 4:02:33 PM] [Salon] Salon – Power from State OFF
        [5/6/2017, 4:03:33 PM] [Prawa strona] Prawa strona – Power from State OFF
        [5/6/2017, 4:03:33 PM] [Salon] Salon – Power from State OFF
        [5/6/2017, 4:04:33 PM] [Prawa strona] Prawa strona – Power from State OFF
        [5/6/2017, 4:04:33 PM] [Srodek] Srodek – Power from State OFF
        [5/6/2017, 4:04:33 PM] [Lewa Strona] Lewa Strona – Power from State OFF

        • Jaromir Kopp „MacWyznawca”

         Da się, ale nie wiem czy to dobry pomysł… w czym Ci to przeszkadza?
         Użyj komendy Teleperiod w konsoli www

         • escapers

          w sumie nie przeszkadza, myślałem że coś źle skonfigurowałem, że tak sieje co minute komunikatami, zamiast tylko wtedy, gdy zachodzą jakieś zmiany, a tak to dużo tych śmieci na konsoli 🙂

 19. escapers

  to nie zmieniam, dzięki! 😉

 20. Serhio

  Witam, mam pytanie a propos metody, czy absolutnie niezbędny jest atom i PlatformIO (rozumiem z opisu, że to służy głównie do wprowadzenia zmian w configu + wgrania w sonoff), czy też wystarczy np Nodemcu firmware programmer, który jest w moim wypadku standardem przy zmianie w Suplę?

 21. Gosc

  Hej,
  Jest jakas szansa na kolejna czesc ? czyli jak podlaczyc sonofa do openhaba poprzez MQTT?
  Czekamy z niecierpliwoscia 🙂
  Dzieki

 22. Gosc

  Dzieki – bede trzymac kciuki 🙂
  Ja przebrnalem przez OpenHaba ale przez postawienie serwera MQTT juz nie moge – jakos nie mam cierpliwosci,

 23. pawel musial

  Witam
  Bardzo cieka wy artykuł.
  Moje pytanie:
  Czy można zaprogramować sonoffa tak aby przekaźnik zadziałał tylko przez chwilę i samoczynnie wracał do stanu 0 ( chodzi mi o sterowanie impulsem może być np.: jednosekundowym).

 24. pawel musial

  Dziękuje za odpowiedź.
  A czy ewentualnie można liczyć na Pana pomoc w tym temacie i ewentualnym przeprogramowaniu modułu, bo ja nie mam pojęcia o programowaniu i nie mam odpowiedniego sprzętu a zależy mi właśnie na takim urządzeniu który obsługiwany drogą internetową wysyłał by impulsy.
  Pozdrawiam

   • pawel musial

    Dziękuję, odezwie się w październiku, podam więcej szczegółów dotyczących potrzeby modyfikacji sonoff-a.
    Pozdrawiam

 25. Jaro Dudka

  Cześć! Super artykuł…. ale mam też pytanie posiadam w domu już wiele modułów Sonoff’a i chciałbym je poszerzyć o możliwość sterowania za pomocą RF. W szczególności chodzi mi o przełączniki te najzwyklejsze jednokanałowe co głównie się nimi posługiwałeś, a mianowicie jaki moduł RF do nich najlepiej pasuje i ewentualnie kroki jego montażu i przeprogramowania. pozdrawiam. j.

  • Jaromir Kopp „MacWyznawca”

   Dziękuję!
   A jak masz te Sinoffy skonfigurowane? Oryginalnie, czy po MQTT? Bo dodanie odbiornoŻOw RF nie będzie takie łatwe do każdego – muszę być z dekoderem, a ni zwykłe.
   Ja mam to zrobione inaczej. Jednego zaprogramowałem jako pomost pomoędzy RV433 a WiFi MQTT. Obiera sygnały z polotów i jak rozpozna komendę to wysyła ją po MQTT do odpowiedniego Sonodda czy Dragona

 26. Jerry Kunert

  With Amigowca 😉
  Świetna robota! . Mam pytanko – w tej chwili nie dysponuje zadnym sonoff’em ale zato mam kilka wemosów – probowałem wpakowac to firmware do wemosa ale jest problem z uploadem.
  Wyglada jak problem z szybkością transmisjii. w niektórych miejscach wemos bylby dla mnie lepszy choćby ze względu na wymiary. Można to zrobic ?

  • Jaromir Kopp „MacWyznawca”

   Dziękuję!
   Domyślam się, że Wemos „funkiel nówka”? Standardowo jest ustawione nie wiedzieć czemu na 70 tysięcy cośtam bodów,a nie 112.
   Używam też Wemosów

   • Jerry Kunert

    Dzieki za odpowiedź – to jest 74880 – ale moge to zmienic tylko w Platformio SerialMonitor. A niewiem gdzie zmienić ustawienia uploadu do wemosa. ArduinoIDE robi to bez problemu ( upload ) a Atom jest jakiś oporny. Niewiem za bardzo gdzie to zmienic. Będę dziś walczył.

    • Jaromir Kopp „MacWyznawca”

     Ale jak ładujesz firmware to ustawienia Wemosa nie mają znaczenia. Sprawdź czy dobrze wprowadzasz go w tryb ładowania firmwaru. U mnie ładuje się do Wemosa na 112k „normalnie”

     • Jerry Kunert

      Ale to chyba sonoff’a trzeba wprowadzać w tryb uploadu ? wemos pod ArduinoIDE poprostu daje kompile+upload i leci. W Atomie kompiluje ok ale pisze blad podczas uploadu – w momencie proby inicjacji uploadu dioda wemosa daje tylko pojedynczy błysk i tyle. Probowalem klikać reset przed uploadem ale nic nie daje – mialem taki problem z arduino pod makiem.
      Pod PieCem i windą leciało ok , ale MPro nie chcial tego ruszyc -medlował ” upload error ” – dopiero przycisniecie resetu inicjowalo transfer. Pecet robił reset sam.

      • Jaromir Kopp „MacWyznawca”

       Może miały tą samą nazwę?
       Ustawianie czasu w kontenerze to męcząca sprawa. Dużo grzebania z tym miałem.
       Ma znaczenie, bo np. moje pluginy wysyłają (co prawda nie obsługiwany oficjalnie przez apkę APple HomKit) stamp czasowy. Do tego będziesz miał zamieszanie w logach. Co prawda nie ma to wielkiego wpływu na działanie jako takie. Możesz to obejść ustawiając inną strefę czasową w Tasmota

       • Jerry Kunert

        Ok Zagrało. Dziekuje kolego za podpowiedź 🙂
        Pewnie skopałem cos w konfigu – moze i nazwy.
        Napisałem go od nowa i nic sie nie wysypało ;). Dwa oddzielne wemosy steruja osobnymi solidState’ami. Zastanawiam sie czy mozna wymusić na pojedynczym wemosie sterowania wiecej niz jednym wyjsciem cyfrowym. Domyślam sie ze to musi być możliwe , ale z konfigu nie wynika jak sterowac np d6 d7 i d8 z osobnych ikon telefonu. Jest sekcja adresu wemosa , i statusSet daje tylko power on albo off -nr pinu do sterowania wybieram w samym wemos – gdzie sterowanie konkretnym pinem wemosa z telefonu ? Z weba moge sterowac kazdym z osobna.

        • Jaromir Kopp „MacWyznawca”

         Cały czas mowa o firmware Tasmota?
         On może obsługiwać więcej wyjść, ale jest robiony pod konkretne urządzenia. Np. Eectrodragon ma dwa wyjścia, jakiś Sonoff 4 – musisz przejrzeć Sonof template chyba w projekcie.
         W konfigu dajesz osobny wpis dal każdego wyjścia. Np. komenda power1 power2 – to jest opisane w Iki Tasmota.

 27. Jerry Kunert

  Ok sprobuje – myślałem , że może chińczyki obdarowały 8266 w Sonoffie swoim customowym bootloaderem.

 28. Jerry Kunert

  Ok wlazło ! Ale przez cały czas flashowania musiałem zwierac D3 do masy inaczej po pierwszym bloku jak zaczynał drugi i trzeci wywalało błąd – teraz juz gra.
  Potem jeszcze musze wybadac install.sh bo jak odhashuje np synology-server to kontener po jakims czasie pada – musze przejrzeć logi. No ale to potem. Najpierw dokoncze konfig w sonoff-Tasmota. Dzieki ! A tak z innej beczki to szukam warp-engine albo cyberstorm 040 albo 060 dla A4k. Gdyby ci sie gdzieś obiło o uszy albo oczy. Mam w Polsce A4k tower z padniętą CStorm060 i lekko uszkodzoną Cvision64.
  Tak czy inaczej dziękuje za szybką odpowiedź.

 29. Jerry Kunert

  OK ruszyło. Oba kontenery pracują poprawnie – wemos od jakiegoś czasu nie pokazuje zadnych logów w konsoli Atoma , ale w swojej konsoli webowej pokazuje ze przełacza on-off. Jak ma się sprawa z typami urządzeń ? Np w ustawieniach sonoffa – module type – switch , relay , button itd. Switch – chodzi o bistabilny wylacznik ktorego stan odczytuje homekit jesli dobrze mysle , relay – tu chyba sonoff zamienia się w przekaźnik sterowany z homekit ? Button bedzie monostabilnym przyciskiem ( jak dzwonkowy ) a led steruje nieadresowalnymi ledami – rgb sterowane osobnymi orzewodami jak z przykładu:
  http://supersimo88.altervista.org/homekit-philips-hue-clone-with-standard-non-addressable-rgb-strip-and-esp8266/

  • Jaromir Kopp „MacWyznawca”

   Logi po rs pokazuje tylko 10 minut. Wszystko masz w dokumentacji Tasmota i Wiki na jego githubie. Ja na Wemosy pisałem całkowicie swój soft. Używam ich jako centralek z wyświetlaczem i jako pomost pomiędzy MQTT i HomeBridge a RF433 nRF24

   • Jerry Kunert

    Witam. Miałem trochę problemow z tym konfigiem bo po dopisaniu drugiego switcha ( czy nawet zmianie konfigu na ten podwójny ze stony ) ponowna próba dodania bridge’a skończyła się całkowitym nie wykrywaniem jakichkolwiek wemosów. Nawet po powrocie do poprzedniego działającego konfigu było to samo. Musiałem zacząć od nowa i teraz nawet nie wiem co było źle. w każdym razie zreinstalowałem kontener i pomogło. Konfig sprawdzony itd. Ale mam inne pytanko – w moim kontenerze z homebridgem jest przesunięty czas o godzinę do tyłu – czy ma to jakieś znaczenie ? I czy jak zmienię wemosa ze switcha na relay ( module config ) to może spowodować to brak wykrywania na iphonie ?

 30. Imiennik Nazwiskowy

  Witam,
  Czy Electrodragon po flashowaniu zachowuje się dobrze? Przymierzam się do zakupu i chciałbym zapytać czy poleca Pan te urządzenia?
  Pozdrawiam

 31. Tomasz Grabiec

  Witam, mam pytanie odnośnie USB UART FT 232
  a mianowicie przy podłączniu do komputera bez sonofa program atom jak i komputer nie wykrywa mi urządzenia. Co może być problemem

  • Jerry Kunert

   Cze! Czy tak się dzieje na wszystkich portach? Probowałeś na innych kompach ? Jeśli nie słychać dźwięku ging-dong 😉 po podłączeniu ft232 to być może kość na interfejsie jest padnięta.

 32. ml

  Dzięki za artykuł, właśnie zaczynam zabawę. Jaka szkoda, że nie było tego 10 lat temu, gdy dom budowałem … Mimo zalet wifi, czy jest coś podobnego, co się komunikuje po Ethernet ?

 33. llcoolm

  W sumie też wolałbym komunikację po kablu zważywszy że mam praktycznie wszędzie pociągnięty taki kabel. Może da radę przerobić snoffa ? 😉 albo ktoś ma jakiś inny pomysł ?

 34. Filip

  Przydałaby się drobna aktualizacja wpisu, bo niestety trochę się pozmieniało od czasu publikacji. Inaczej wyglada plik z githuba i się męczę z nim, mam cały czas error.
  Myśle czy to nie wina mojego ttl, ale wątpię, na dniach to sprawdzę.

 35. Filip

  Próbowałem różnych ttl, mocno ten firmware się pozmieniał od czasu wpisu. co trzeba zrobić inaczej, żeby to ruszyło?

  • escapers

   fajnie jakby się pojawił jakiś update do artykułu uwzględniający aktualne zmiany w grywaniu firmware jak i nowych możliwości dzięki nim..

 36. Marcin

  Witam!
  Atom i mac nie widzi urządzenia Adapter USB na UART z FT232 złącze micro, robiłem zgodnie z opisem. Ktoś miał taki sam problem?

 37. Daro

  Pytanko, jak dla mnie kluczowe. Czy urządzenie np. Sonoff po dokonaniu flash’a opisanego w tym artykule, będzie mógł być dodany do aplikacji „Dom” na iPhonie?

  • dawid

   Tak o ile będziesz miał również zainstalowany i dodany homebridge, który będzie sterował tymi sonofffami