^

Przydatne dodatki do Safari. Z archiwum MMM

Kuba Baran

12 marca 2017

Safari jako natywna przeglądarka systemu OS X zdecydowanie jest najczęstszym wyborem na tej platformie. Również dla mnie wciąż pozostaje ona podstawowym narzędziem do zgłębiania czeluści Internetu. Warto pamiętać, że można w niej instalować różnego rodzaju dodatki, które zarówno usprawniają samo przeglądanie treści, jak i integrują przeglądarkę z popularnymi aplikacjami. Poniżej znajdziecie listę dodatków, z których korzystam na co dzień, na pewno znajdziecie coś dla siebie.

Evernote Web Clipper

Wyznawców i świeżo zarażonych użytkowników aplikacji Evernote nie brakuje. Instalacja dodatku Web Clipper to absolutna podstawa. Możliwość zapisywania wycinków stron, ich uproszczonych wersji czy zrzutów ekranu bezpośrednio do Evernote jest niezastąpiona. Już na tym etapie można edytować nazwę notatki, wybrać notatnik, do którego trafi czy dodać odpowiednie znaczniki. Niezwykle użyteczny dodatek. Warto również pamiętać, że kiedy wyszukujecie informacje w Google, Web Clipper wyświetli dla Was notatki, które mogą potencjalnie zawierać odpowiedź na wprowadzone zapytanie.
www.evernote.com

1Password

1Password to najlepszy menadżer haseł, jaki aktualnie jest na rynku i nic nie wskazuje na to, aby ta sytuacja uległa zmianie. Dodatek do Safari, który oferuje, dodatkowo wzbogaca doskonałą integrację tej aplikacji z OS X. Dzięki niemu za pomocą prostego skrótu klawiaturowego możemy uzupełniać automatycznie formularze, do których poświadczenia mamy zapisane w aplikacji. W sytuacji, kiedy magazyn jest zablokowany, pozostanie jedynie wpisać hasło główne. Jeżeli posiadacie kilka kont, będzie mogli wybrać, na które w danej chwili chcecie się zalogować. Proste i ekstremalnie użyteczne.
www.agilebits.com

Instapaper

Moja ulubiona aplikacja do gromadzenia treści do przeczytania posiada dodatek, który przy pomocy jednego kliknięcia lub skrótu klawiaturowego zapisuje interesujące mnie artykuły na moim koncie Instapaper. Tylko tyle i aż tyle. Dzięki temu maleństwu jestem w stanie zapisać interesujące treści i przejść do kolejnych treści w ciągu zaledwie sekundy.
www.instapaper.com

Pocket

Młodszy brat Instapaper oczywiście też posiada odpowiedni dodatek do Safari. Analogicznie do poprzednika — możliwość zapisywania artykułów „na później” przy pomocy jednego kliknięcia lub skrótu klawiaturowego jest nieoceniona.
www.getpocket.com

No More iTunes

Nie wiem, jak to wygląda w Waszym przypadku, ale mnie notorycznie irytuje sytuacja, kiedy kliknięcie linku do aplikacji, poza nową kartą Safari, automatycznie uruchamia iTunes lub Mac App Store. Najczęściej dla uzyskania niezbędnych informacji wystarcza mi to, co jestem w stanie zobaczyć w oknie przeglądarki. Ten dodatek zaoszczędzi Wam wspomnianych frustracji. To, czy chcecie przejść do sklepu z aplikacjami,
od teraz zależy od Was. Wystarczy kliknięcie odpowiedniego przycisku, który wyświetli się na górze wyświetlanej strony aplikacji.
www.nomoreitunes.einserver.de

Click to Flash

Flash umiera śmiercią powolną i jednocześnie pewną. Przez lata broniony i rozwijany przez firmę Adobe nareszcie kończy swój żywot. Nie da się jednak ukryć, że jeszcze przez długi czas będziemy się o niego potykać, wędrując po Sieci. Z tego względu ten dodatek może się Wam okazać nad wyraz pomocny. Blokuje on elementy flashowe, oznaczając to odpowiednio na stronie, uruchomienie danego elementu następuje
po kliknięciu. Wasza bateria na pewno przywita tę możliwość z radością.
www.extensions.apple.com

uBlock

Reklamy to nic złego, najważniejszy jest jednak umiar. Często strony są tak przepełnione ich obecnością, że na usta same cisną się nie do końca kulturalne słowa. W takich przypadkach niezastąpiony jest właśnie wyżej wymieniony dodatek. Blokuje on reklamy i mechanizmy śledzące. Projekt jest rozwijany na zasadach open-source,
co daje pełną przejrzystość jego działania, której brakuje takim dodatkom jak AdBlock. Pamiętajcie jednak, że reklamy to często źródło utrzymania Waszych ulubionych blogerów, więc starajcie się dodawać ich do listy wyjątków i pozwólcie zaserwować sobie odrobinę komercji.
www.ublock.org

Komentarze (6)
L

6 komentarzy

 1. Waldemar Gołębski

  Poza blokowaniem reklam i przekierowania do Store i iTunes, pozostałe funkcjonalności zapewnia zarówno Mac jak i iOS. Pęk kluczy, notatki, czytelnia i zarządzanie wtyczkami w Safari. Rozwiązania natywne i doskonale zintegrowane z urządzeniami Apple. Korzystam z wszystkich od dawna i żadne zewnętrzne rozwiązania mnie jak dotąd nie przekonały…

 2. kw

  Zauważyłem, że po zainstalowaniu wtyczki Pocket Safari zawiesza kompa. Sprawdzałem to dwukrotnie i odpuściłem.

  • Pawciu

   Używam od lat na kilku Macach i nic podobnego nie zauważyłem.

  • Kuba Baran

   Od dawna nie korzystam z Pocket, jednak nigdy nie miałem podobnych problemów.

 3. Pawciu

  Dzięki Kuba, dla takich artykułów czytam strony o tematyce Applowej. Ileż razy dziennie można czytać kolejne plotki i co będzie w nowym iPhonie.