^
SMART AUDIOLAMP od Mobidick.pl

SMART AUDIOBULB, czyli co to jest: wisi, świeci i gra?

Jaromir Kopp

10 lutego 2017

SMART AUDIOBULB jest kolejnym niedrogim urządzeniem dla fanów „sprytnych rzeczy”, które w praktyce okazało się bardziej przydatne, niż się spodziewałem.

SMART AUDIOBULB od Mobidick.pl

Zacznę od największej (i w zasadzie prawie jedynej) wady tego urządzenia: nie jest zgodne z HomeKit.
SMART AUDIOLAMP od Mobidick.pl 2
Odpowiadając na zagadkę z tytułu: SMART AUDIOBULB jest kolorową „żarówką” LED z typowym gwintem E27, która ma wbudowany głośnik Bluetooth 4.0 i może być sterowana za pomocą aplikacji przez Bluetooth LE.

Jak ta „żarówka” udowodniła swoją przydatność?

Dostałem ją przed świętami Bożego Narodzenia i w zasadzie przypomniałem sobie o niej w Wigilię, gdy zacząłem „kombinować” gdzie puścić kolędy z Apple Music, a nie bardzo chciało mi się szukać kabla, aby podpiąć iPada do „wierzy”. Podłączenie przez Bluetooth 4.0 iPada i serwowanie z niego kolęd wprost do „żyrandola” okazało się najprostsze i najwygodniejsze, a jakość dźwięku dla muzyki w tle całkowicie wystarczająca. No i przy okazji miałem światło i to o zmiennych kolorach zwiększające efekt lampek choinkowych.

SMART AUDIOBULB jak to działa?

Jak już wspomniałem, jest to połączenie żarówki LED z głośnikiem Bluetooth. Jako źródło światła SMART AUDIOBULB zużywa do 5 W (300 lm) w białym (ciepłym) świetle i 1 W w kolorowym. Dystrybutor nie zdradza jakiej mocy jest głośnik, ale podejrzałem, że ma około 5 cm średnicy co w praktyce pozwala napełnić dźwiękiem pomieszczenie o powierzchni ponad 25 m kwadratowych bez przesterów i zniekształceń. Jakość dźwięku nie powala, ale trudno się spodziewać czegoś lepszego po tak małym głośniku bez wsparcia w postaci odpowiedniego „pudła”. Na szczęście, jak pisałem, brzmienie ma czyste, tylko z wyraźnie podbitymi tonami średnimi. Idealnie nadaje się do słuchania radia, czy właśnie jako tło muzyczne, choć i w ramach „domówki” też może spisać się przyzwoicie, zwłaszcza wspierając dźwięk efektami optycznymi.
SMART AUDIOLAMP od Mobidick.pl 1 głośnik

SMART AUDIOBULB w praktyce.

Żarówka jest dość duża. Najpraktyczniej jest ją wkręcić w oprawę, gdzie będzie sama lub jest możliwość wyłączenia innych żarówek. Po włączeniu zasilania wydaje odgłos gotowości, na szczęście niebyt głośny. Parowanie jako głośnik odbywa się tradycyjnie w ustawieniach Bluetooth. Bez problemu można sparować z kilkoma urządzeniami. Ja miewam podłączoną do Apple TV 4, iPhone, iPada i MacBooka. Oczywiście grać może jedno urządzenie, ale wystarczy w nim się „połączyć”, aby przejęło głośnik AUDIOBULB. Zasięg działania jest bardzo dobry, u mnie bez problemu przekazuje dźwięk się z drugiego pokoju czy przez strop (drewniany). Pewnym mankamentem (ale to już specyfika systemów) jest automatyczne przełączenie wyjścia dźwięku po włączeniu żarówki. Czasem może to zaskoczyć. Po połączaniu i rozłączeniu również wydaje charakterystyczny dźwięk.
Aplikacja SMART AUDIOLAMP
Sterowanie świeceniem jest rozwiązane bardzo ciekawie. Otóż odpowiada za nie osobne połączenie Bluetooth LE, czyli nie parujemy SMART AUDIOBULB w ustawieniach BT, ale bezpośrednio w dedykowanej aplikacji. Pozwala to na dwie rzeczy: sterowanie świeceniem z innego urządzenia niż te transmitujące dźwięk oraz zarządzania w jednej aplikacji świeceniem kilku żarówek. Możemy w pewnym zakresie sterować jasnością świecenia w kolorze białym oraz wyłączyć światło. Przy sterowaniu w trybie RGB mamy szerszy zakres zmiany jasności. Kolory można wybierać palety, koła barw lub ze zdjęcia. Dodatkowo mamy menu z efektami jak miganie, czy pulsowanie. Bardzo fajnie jest zrobiony tryb „dyskotekowy”, czyli zmiana jasności i kolorów w zależności od odtwarzanej muzyki. Wygląda to efektownie i rzeczywiście współgra z dźwiękiem.
Aplikacja posiada dodatkowe funkcje jak wyłączenie lampy po ustalonym czasie czy budzenie.

SMART AUDIOLAMP

Warto jeszcze wspomnieć, że Mobidick.pl wprowadził do oferty również „sprytną” lampkę biurkową. Nie dość, że wygląda bardzo elegancko, ma głośnik BT, sterowanie jasnością i włącznik dotykowy to została wyposażona we wbudowany akumulator pozwalający na 1-2 godziny świecenia i grania oraz zasilanie i ładowanie z portu USB. Mam i również polecam.

SMART AUDIOLAMP

Podsumowanie.

Zważywszy na cenę, SMART AUDIOBULB jest bardzo fajnym urządzeniem, które może przydać się w domu czy firmie oraz w podróży. W końcu prawie wszędzie znajdziemy gniazdo E27, gdzie po wkręceniu smart żarówki będziemy poza źródłem światła sterowanego z iPhone mieć głośnik.

SMART AUDIOBULB

  • Cena: 99
  • Link: SMART AUDIOBULB w Mobidick.pl
  • Ocena: 4 (z 5)
  • Zalety: Dobry współczynnik wartości do ceny, przyzwoita jakość dźwięku, dobre wykonanie, jasne światło, spora przydatność.
  • Wady: Brak współpracy z HomeKit.

SMART AUDIOLAMP od Mobidick.pl 3 SMART AUDIOLAMP od Mobidick.pl 4

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (1)
L

1 komentarz

  1. sq2frd

    Fajna. Bardzo pododną ma Manta, widziałem w jakimś markecie.