^

PDF Expert. Z archiwum MMM

Paweł Ratajczak

23 lutego 2017

Format PDF kojarzy się z dokumentami, które są ostatnim ogniwem w łańcuchu ich tworzenia. Tak w rzeczywistości jest. Tworzymy zazwyczaj dokumenty w tym formacie jako efekt końcowy naszej pracy. Tak spreparowanym plikiem możemy się łatwo podzielić z innymi osobami, bez obawy, że będą miały problemy z jego otworzeniem. PDF ma także swoje niepodważalne zalety jako nośnik wszelkiego rodzaju informacji dla drukarni cyfrowych, gdzie jest on zwieńczeniem pracy np. w programie Adobe InDesign.

Na temat zalet tego formatu

mógłbym się pewnie jeszcze długo rozpisywać, ale ma, a raczej miał on także swoje wady. Dokumentów w ten sposób stworzonych nie można edytować (choć leży to w założeniach tego formatu). Wszelkie adnotacje zazwyczaj możemy nanieść, jeśli wydrukujemy taki dokument, co w obecnych czasach jest wręcz śmieszne. I chociaż systemowy podgląd radzi sobie nie najgorzej z podstawową edycją niezabezpieczonych plików pdf, to do pełnego komfortu mu ciągle daleko.
W takiej sytuacji z pomocą przychodzą aplikacje firm trzecich, dostarczające narzędzi do prawie całkowicie swobodnej edycji dokumentów PDF. Na łamach magazynu recenzowałem już PDFPen. Narzędzie pozwalające na taką właśnie edycję.
Jest to bardzo dobry program, choć daleko mu do intuicyjności. Dziś natomiast przyszedł czas zmierzyć się z jeszcze gorącą aplikacją PDF Expert autorstwa Readdle. To znany i ceniony producent oprogramowania biurowego, którego aplikacja o tej samej nazwie dostępna jest od dawna dla systemu iOS.

Expert od PDF

Przyznam, że podszedłem sceptycznie do nowego dziecka Readdle. Byłem bowiem zdania, że zupełnie nowa aplikacja będzie miała — jak to się często zdarza — problemy wieku dziecięcego. Ewentualne niedomagania oczywiście nie dyskwalifikowałyby jej, ale zważywszy na cenę (w chwili pisania artykułu promocyjną — przyp. red.), byłoby to delikatnie nie na miejscu. Na szczęście moje zdziwienie wynikło tylko z jednego. Aplikacja już na starcie pokazuje pazur, co tylko świadczy bardzo dobrze o deweloperze. Jest to produkt kompletny, dopracowany i wolny od widocznych błędów.

Ale od początku…

Poza fotografowaniem zdarza mi się składać książki, broszury etc. Podczas pracy nad treścią generuję robocze pliki pdf i wszelkie adnotacje wykonuję na nich. Wtedy niezastąpione staje się oprogramowanie pokroju PDF Expert. Aplikacja ta bez problemu pozwala na stosowanie wszelkich adnotacji, wstawianie uwag, kreślenie po dokumencie wirtualnym markerem czy oznaczanie zdefiniowanymi hasłami plików np. Ściśle tajne…

Oczywiście PDF Expert 

może także służyć jako podstawowy czytnik plików PDF, co pozwala na zaoszczędzenie czasu w sytuacji, w której przyjdzie nam nagle wykonać na nich jakieś notatki. Niemniej jednak ta funkcja jest jedną z wielu. Poza wspomnianymi powyżej możemy do dokumentów dodawać tekst. Rysować na nich kształty np. do zaznaczania całych bloków. A jeśli jesteśmy już przy zaznaczaniu, to aplikacja pozwala na nie poprzez zakreślanie, podkreślanie czy przekreślanie tekstu. Czasem pojawia się potrzeba połączenia kilku dokumentów będących oddzielnymi plikami. Łączenie ich jest praktycznie niemożliwe, chyba że mamy program PDF Expert!
Mieliście kiedyś kłopot z wypełnieniem formularzy w formacie PDF? Czy nie skończyło się to wydrukiem i ręcznym ich wypełnieniem? Od teraz z tym koniec. Aplikacja umożliwia także i to. Bez najmniejszych problemów wypełnimy każde pole tekstowe i na zakończenie dodamy swój podpis. W PDF Expert znajdziemy funkcję umożliwiającą dodawanie podpisu.
Podczas pracy w PDF Expert urzekło mnie jeszcze jedno. Program pozwala na tworzenie od zera dokumentów w tym formacie oraz ma bardzo elastyczny interfejs. Dzięki temu każda osoba może dostosować go do swoich wymagań. Od widoku dokumentów (pojedyncza karta, podwójna, widok wielu kart) przez boczne panele, aż do takich możliwości jak zakładki, co ma znaczenie w wielostronicowych dokumentach.

Podsumowanie

PDF Expert to bez wątpienia narzędzie dla profesjonalistów. Aplikacja została przygotowana tak, aby wszystko, co najważniejsze było zawsze pod ręką. Przy tym działa niezawodnie i jest stabilna. Otwarcie dokumentu z 300 stronami zajęło jej chwilę, a poruszanie się po nim jest płynne. Na uwagę zasługuje także zintegrowany interfejs pozwalający na otwieranie wielu dokumentów w kartach jak w przeglądarce www.
Porównując PDF Expert do PDFPen Pro, stwierdzam, że to dwa różne światy. I mimo że o tym drugim wypowiadałem się pozytywnie to po tym, jak na moim Macu zagościł PDF Expert, będę musiał zweryfikować swoją ocenę na korzyść teraz recenzowanego programu.
Program dostępny na stronie: www.pdfexpert.com

Paweł Ratajczak

Fan Apple, nowych technologii i szwajcarskich zegarków marki Doxa. Fotograf i grafik DTP. Lubiący dobrą kuchnię i elegancką modę męską.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy