^

Wiadomość Dnia – Żegnajcie 32-bity

Marek Szlachta

1 lutego 2017

 
W sieci pojawiły się doniesienia, że Apple może planować wycofanie wsparcia dla aplikacji 32-bitowych dostępnych w App Store. Do takich wniosków możemy dojść, gdy zobaczymy okienka z alertami wyskakujące w iOS 10.3 beta 1 mówiące o tym, że dana aplikacja nie będzie współpracować z przyszłymi wersjami systemu iOS, a jej twórca powinien ją zaktualizować najszybciej jak to możliwe, by była z nimi kompatybilna.
Od lutego 2015 roku każda aplikacja zgłaszana do App Store musi działać z 64-bitowymi procesorami a te znajdują się w każdym iPhone’ie od 5s wzwyż, w iPad Air i nowszych, iPad mini 2 i nowszych i iPod Touch 6-generacji. Od czerwca tego samego roku każda aktualizowana aplikacja przez dewelopera także musi przestrzegać tej zasady.
Jak pokazuje alert, niestety, ale nie wszystkie aplikacje zostały od tamtej pory zaktualizowane. Jeśli deweloper nie zaktualizuje swojego programu, zostanie on automatycznie usunięty.
Jeśli okaże się to prawdą, a wszystko na to wskazuje, to najprawdopodobniej najnowsza odsłona systemu iOS, którą zobaczymy w czerwcu na WWDC (a przynajmniej jej pierwsze funkcje) i oznaczoną zapewne numerem 11, nie będzie wspierała urządzeń z 32-bitowymi procesorami. Do tego grona należeć będą iPhone 5, iPhone 5c i iPad 4-generacji.
 
Czy posiadacie urządzenia z 32-bitowymi procesorami? Czy spotkaliście się z takimi wyświetlającymi się alertami w aplikacjach w nowszych urządzeniach? Jeśli tak, to jakie to aplikacje?
 
Zachęcam do składania komentarzy.

 
Źródło.
 

Komentarze (1)
L

1 komentarz

  1. Jaromir Kopp „MacWyznawca”

    Te okienka wyskakują już od początku iOS 10. Wyskakują gdy aplikacja ma tylko kod 32 bitowy. Wiąże się to z tym, że dla app 32-bitowych system musi uruchamiać 32-bit. wersje API, co zajmuje pamięć i może spowalniać aplikacje 64-bit.
    Nawet jak Apple wypuści najnowszy system tylko na 64-bit. procesory (i dobrze), to nie zabroni umieszczać w App Store aplikacji z kodem 64 i 32-bit. z „targetem” ustawionym na systemy starsze. Dlatego raczej jeszcze z dwa lata z 32-bitowych iPhonów da się korzystać względnie normalnie.
    Pamiętajmy też, że nadal (jak deweloper nie wyłączył z powodu poważnych błędów) będą dostępne starsze wersja aplikacji w App Store (jak teraz).