^

Rekordowy pierwszy kwartał czyli coś optymistycznego

Przemysław Marczyński

1 lutego 2017

Apple ogłosiła dzisiaj wyniki finansowe za pierwszy kwartał fiskalny 2017 roku czyli ostani kalendarzowy 2016 roku. Przychód w wysokości 78,4 mld dolarów  wskazuje że Apple ma nadal apetyt na rekordy.
Sprzedaż produktów Apple z procentowym porównaniem do analogicznego okresu w 2016 roku wyglądała następująco:
– iPhone. Sprzedano 78,3 mln sztuk i jest to wzrost o 5%.
– iPad. Sprzedano 13,1 mln sztuk i jest spadek o 19%.
– Mac. Sprzedano 5,31 mln sztuk i jest to wzrost o 1%.
– Usługi. Odnotowano wzrost sprzedaży o 18%.
– Inne produkty. W tej kategorii sprzedaż spadła o 8%.
Patrząc na te dane możemy dojść do wniosku, że sprzedaż iPada, Apple Watch  i Apple TV jest niska. iPad jest ewidentnie w ostatnim stadium cyklu życia produktu i nie należy się spodziewać wzrostów. Apple TV nie okazał się przełomowy i niezbędny a Apple Watch mimo wielu funkcjonalności nie zmusił wielu posiadaczy pierwszej edycji do zakupu. Choć Tim Cook mówił o jego rekordowej sprzedaży, „nie pociągnęła” kategorii w górę.  Komputery choć notują wzrost pokazują, że Nowy Macbook Pro jeszcze nie podbił rynku.
Nadal siłą napędową spółki jest iPhone. Ewidentnie od jego rozwoju zależy przyszłość spółki. Kategoria Usługi, do której należą wpływy ze sklepów z aplikacjami, Apple Music, iCloud i Apple Pay stają się takze bardzo ważnym filarem przychodów firmy.
Koniec 2016 roku był czasem prezentacji wielu nowych produktów, tym bardziej czekamy na kolejne wyniki finansowe, które będzie można porównać do ubiegłorocznych okresów spadkowych. Dziś  z pewnością możemy powiedzieć, że Apple jest nadal „kurą znosząca złote jaja” i nie powiedziało jeszcze ostatniego słowa.
Strona Apple – http://www.apple.com/pl/

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (3)
L

3 komentarze

 1. Jaromir Kopp „MacWyznawca”

  Zbyt pochopne wnioski co do sprzedaży zegarków od Apple 😉
  Niezależne analizy rynku pokazywały, że Cook się nie myli co do informacji o bardzo dobrej sprzedaży Apple Watch. To niestety ATV4 i iPody pogrążyły ten dział .

 2. Michał Grajber

  iPad miał spadki, ponieważ Apple niedoszacowało sprzedaży i był/jest kiepsko dostępny…

 3. Grzegorz Stępień

  Sprzedaż Apple Watcha jest najlepsza w historii. Była o tym wyraźna informacja wczoraj.