^

Podsumowanie tygodnia, czyli WW 50/2016!

Marek Szlachta

19 grudnia 2016

 
Zapraszam do ostatniego w tym roku podsumowania tygodnia w świecie Apple.
 
 
Aktualizacje
Apple wypuściło aktualizacje swoich systemów. I tak oto otrzymaliśmy tvOS 10.1; iOS 10.2; watchOS 3.1.1; macOS 10.12.2. Niestety, ale nie obeszło się bez problemów. Najwięcej skarg jest od użytkowników macOS i watchOS. Podobno na komputerach z systemem macOS aktualizacja jest utrudniona dla osób, które korzystają z FileVault, zaś użytkownicy Apple Watch poinformowali o wyłączających się zegarkach chwilę po aktualizacji i z tego powodu Apple wstrzymało możliwość aktualizacji na tych sprzętów. Co ciekawe, aktualizacja macOS podobno naprawiła problemy użytkowników najnowszych MacBook’ów Pro z kartami graficznymi i czasem pracy na baterii. Zachęcam do aktualizacji. Oczywiście wykonajcie najpierw kopię zapasową – licho nie śpi.
 
 
Kolejny Swift
Apple ma w planach wydanie na wiosnę Swift w wersji 3.1. Ten język programowania dostępny jest już od ponad dwóch lat. Apple zapewne zamierza przygotować tą aktualizacją deweloperów przed czerwcowym WWDC. Podobno po aktualizacji firma z Cupertino zamierza skupić się na Swift 4.

 
Spam w kalendarzu
Otrzymujecie niechciane wiadomości w kalendarzu iCloud? Apple postanowiło pomóc i dodało opcję do raportowania i usuwania spamu w kalendarzu iCloud. W ostatnim czasie coraz więcej osób narzekało, że otrzymują niechciane zaproszenia na np. wyprzedaże obuwia lub innych rzeczy. Apple już wcześniej poinformowało, że wie o tym problemie i postara się go jakoś rozwiązać. Wspomniana opcja pozwala usunąć takie zaproszenia, a po ich oznaczeniu jako spam, są one automatycznie usuwane. Co ciekawe, opcja ta pojawia się tylko w przypadku zaproszeń od osób spoza listy kontaktów a samo raportowanie dostępne jest póki co tylko z poziomu iCloud.com
. Raportując takie spamowe zaproszenia, Apple wejdzie w posiadanie nazw tych użytkowników, co doprowadzić może do całkowitego zaprzestania wysyłania niechcianych zaproszeń do innych ludzi.

 
BeatsX poczekają
AirPods zadebiutowały z opóźnieniem i podobne opóźnienie nie ominie słuchawek BeatsX. Są one, tak jak AirPods, wyposażone w czip W1. Niestety nie znamy powodu opóźnienia, które wynosi w obecnej chwili około 2-3 miesięcy. Może chcą poczekać, aż rynek zasyci się nowymi AirPods’ami.

 
Touch Bar Pac-Man
Było już pianino, Lemingi i Doom. Teraz przyszła kolej na Pac-Man. Mowa oczywiście o wykorzystaniu Touch Bar do celów do jakich nie został przeznaczony. Zerknijcie TUTAJ.

 
Dual iPhone
W chińskim serwisie Weibo pojawiły się informacje, że iPhone 8 może zadebiutować w wersji Dual-Sim. Apple zamierza podobno takim krokiem przywrócić wysoką sprzedaż na rynku azjatyckim, gdyż ostatnimi czasy trochę ta sprzedaż osłabła w tamtym rejonie. Osobiście wątpię, by Apple zdecydowało się na taki krok, chociaż nie ukrywam, że sam skorzystałbym z takiego rozwiązania.

 
Samsung Pay nie na iPhone
Apple odrzuciło prośbę Samsunga o umieszczenie ich aplikacji Samsung Pay Mini w sklepie App Store – aplikacji, która pozwala korzystać z mobilnych płatności. Niestety, ale nie podali konkretnego powodu tej decyzji, ale, jak dobrze wiemy, jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o $$$. Samsung po ogłoszeniu decyzji Apple, poinformował, że zamierza skupić się na urządzeniach z systemem Android na pokładzie. Raczej innego im nie pozostaje…

 
Mario rozpoczął bieganie
Shigeru Miyamoto, tuż przed premierą Super Mario Run na urządzenia działające pod kontrolą iOS, powiedział, że zdecydowali się na współpracę z Apple dlatego, iż firma z Cupertino, podobnie jak Nintendo, tworzy i projektuje swoje urządzenia i systemy z myślą o tym, jak użytkownicy z nich korzystają, niezależnie od ich wieku i że wkładają wiele zaangażowania i pracy, by ich produkty były łatwie w użyciu, zupełnie jak w Nintendo. Powiedział też, że pierwszy Mario był grą bardzo prostą w obsłudze – poruszało się tylko w prawo i skakało. Z biegem czasu Mario stawał się coraz trudniejszy do gry i postawili sobie za zadanie uproszczenie sterowania w najnowszej odsłonie na iOS. Pogramy, zobaczymy. Super Mario Run zadebiutował w App Store 15 grudnia. Za darmo możemy pograć w pierwsze 3 poziomy, zaś odblokowanie pełnych możliwości gry skrobnie nas po kieszeni 9,99$. Po 12 godzinach od udostępnienia gry do pobrania, wskoczyła ona na pierwsze miejsce najczęściej pobieranych i na pierwsze miejsce najbardziej dochodowych w App Store USA. Myślę, że czas by dotrzeć na szczyt byłby krótszy, jeśli powiadomienie od Apple dotarłoby na czas…

 
Procesory
Samsung, który nie jest już odpowiedzialny za dostarczanie procesorów dla Apple wykorzystywanych w iPhone 7/7 Plus, zamierza skupić się na rynku urządzeń z Androidem na pokładzie i na większej konkurencji z firmą Qualcomm. Zaś TSMC, firma która dostarcza aktualnie procesory wykorzystane w iPhone 7/7 Plus i najprawdopodobniej będzie je dostarczać do przyszłych odsłon słuchawki z Cupertiono, zamierza zainwestować prawie 16 miliardów dolarów w produkcję procesorów w 3 i 5 nanometrowym procesie technologicznym. Nie wiemy jakich materiałów mogą użyć do tego celu, ale najprawdopodobniej nie będzie to krzem. Obecne procesory w iPhone 7/7 Plus są wykonane w 16 nanometrowym procesie, zaś przyszłe urządzenia mają zostać wyposażone w układy z 14 nanometrowego procesu.

 
Akcja naprawcza pod lupą
Apple, które ogłosiło program wymiany baterii w wyłączających się iPhone’ach 6s, może być na świeczniku, bowiem Korean Agency for Technology and Standards, zamierza przyjrzeć się sprawie bliżej, by zobaczyć czy problemy z bateriami nie mają wpływu na bezpieczeństwo użytkowników. Oczywiście ma to związek z wpadką Samsunga i jego Galaxy Note 7, w którym baterie dostawały samozapłonu i wybuchały, dlatego agencja woli dmuchać na zimne. Skoro Apple uważa, że nie ma powodów do obaw o bezpieczeństwo użytkowników, to nie powinni przejmować się takim dochodzeniem. Jeśli wynik będzie pokazywał, że faktycznie nie ma czego się obawiać, to będzie to taki szczęście w nieszczęściu dla Apple.

 
Tim Cook Jedynasty
W rankingu Bloomberg’a, Tim Cook zajął 11 miejsce wsród najbardziej wartościowych CEO wielkich firm tego świata. Wyliczyli to na podstawie dochodów firm i tego ile CEO w niej zarabia. Na pierwszym miejscu znalazł się CEO firmy Fossil, który nie otrzymuje żadnego wynagrodzenia, ex aequo z Robertem Pera, CEO z Ubiquiti Networks. Podium uzupełnił Larry Page z Alphabet (właściciele Google) z wynagrodzeniem 1 dolara rocznie.

 
Przyjaźniejszy Google Drive
Jeśli ktoś zamierza opuścić iOS i przejść na Androida, to aplikacja Google Drive, po ostatniej aktualizacji, ułatwi to zadanie. Aplikacja dostępne na iOS pozwoli na tworzenie kopii zapasowych kontaktów, wydarzeń z kalendarza, jak również i zdjęć. Wszystkie ustawienia dostępne są w zakładce Kopia zapasowa. Aplikacja jest darmowa i dostępna w App Store.

 
Aplikacja Apple Support w USA
Apple, po testach w Holandii, udostępniło użytkownikom w USA możliwość uzyskania pomocy z ich sprzętami w aplikacji Apple Support. Z wyglądu przypomina ona dostępne opcje na stronie internetowej, gdzie możemy znaleźć dokumenty/instrukcje związane z urządzeniami przypisanymi do naszego Apple ID. Aplikacja pozwoli także na ustalenie terminu wizyty w salonie/serwisie Apple, jak również umożliwi rozmowę „na żywo” z konsultantem Apple. Dostępna jest także sekcja z najczęściej zadawanymi pytaniami np. gdy klikniemy w iPhone > Bateria, zasilanie i ładowanie, to pojawi się lista z takimi pytaniami.

 
Zapytania do www.google.com w 2016 roku
„iPhone 7” – taka fraza była najcześciej wyszukiwaną w kategorii Tech w wyszukiwarce Google w 2016 roku. W całościowym zestawieniu „iPhone 7” zajął drugie miejsce a został wyprzedzony przez „Pokemon Go”. Pierwszą piątkę uzupełnili „Donald Trump”, „Prince” i „Powerball”, odpowiednio na 3, 4 i 5 miejscu. W kategorii Tech, poza „iPhone 7”, który zajął #1 miejsce, uplasowali się kolejno: „Freedom 251”, „iPhone SE”, „iPhone 6s”, „Google Pixel”, „Samsung Galaxy S7”, „iPhone 7 Plus”, „Note7”, „Nintendo Switch” i „Samsung J7”. Całe zestawienie dostępne TUTAJ.

 
95,23 dolara
Apple otrzymało karę w wysokości 2 milionów dolarów w procesie, który złożyło 4 pracowników salonów firmy z Cupertino. Apple podobno złamało ich prawa odnośnie przerw w pracy, przerw na posiłek i późno wypłacało wynagrodzenia dla osób odchodzących z pracy. Pozew został złożony w 2011 roku i jak się okazało, w krótkim czasie do tych 4 osób dołączyło znacznie więcej a ich końcowa liczba to 21000. Teraz policzcie: 2 miliony dolarów podzielcie na te 21 tysięcy osób…

 
Irlandzkiej sprawy ciąg dalszy
Tim Cook został zaproszony na odczytanie orzeczenia w śledztwie dotyczącego płacenia zaniżonych podatków w Irlandii. Orzeczenie ma zostać ogłoszone w styczniu 2017 roku i istnieje duże prawdopodobieństwo, że Tim zawita w tym czasie do Irlandii – przecież chodzi tutaj o grubą kasę. Unia Europejska ogłosiła, że Irlandia złamała prawo pozwalając Apple na płacenie tak niskiego podatku i że musi wymusić na Apple zapłatę ponad 13 miliardów funtów z tego tytułu. Jak potoczy się ta sprawa – przekonamy się w styczniu. Raport w tej sprawie zawiera podobno 130 stron.

 
Trump-Cook-Musk
Pamiętacie jak wspominałem w Wiadomości Dnia o spotkaniu prezydenta-elekta Donalda Trump’a z największymi graczami z rynku tech? Jak się okazuje, Tim Cook i Elon Musk uczestniczyli nie tylko w tym jednym spotkaniu z Donaldem Trump’em, ale także w drugim, na osobności. Podobno nie został ustalony żaden plan spotkania prezydenta z wszystkimi wielkimi z branży tech, jak także, póki co, nie znamy szczegółów po zakończeniu tego spotkania. Jak możemy się domyślać tematu spotkania Trump’a z Cook’iem, tak spotkanie tych dwóch Panów wraz z Elonem Muskiem mogło odbyć się dlatego, że Musk zalicza się do grona doradców prezydenta-elekta Donalda Trump’a i nie zostały poruszone na tym spotkaniu tematy Tesli i SpaceX.

 
AirPods na sztuki
Słuchawki AirPods nie dotarły jeszcze do pierwszych właścicieli, ale jeśli zastanawiacie się jak wyglądają z bliska to możecie zerknąć na zdjęcia TUTAJ albo obejrzeć wideo TUTAJ. Poza tym, Apple udostępni możliwość wykupienia jednej słuchawki, gdy tylko nasza się gdzieś zapodzieje. Koszt takiej słuchawki to 69 baksów. Zaś 49 dolarów będzie kosztowała nas ewentualna wymiana baterii w słuchawkach a kolejne 69 zielonych będzie nas kosztowało zgubione pudełko od nich. Co ciekawe, od 19 grudnia słuchawki będą dostępne w salonach Apple. Będzie to ostatnia możliwość nabycia ich jeszcze przed świętami, gdyż obecny termin wysyłki na stronie Apple to 6 tygodni. Ciekawe czy ustawią się kolejki tak jak po iPhone’a…

 
iPhone Pencil
Patenty przyznane dla Apple mogą wskazywać, że w przyszłości będziemy mogli skorzystać z rysika Apple Pencil na iPhone’ie. Patent numer 20160364091 mówi o urządzeniach i metodach manipulacji interfejsem użytkownika za pomocą rysika w takich aplikacjach jak Wiadomości, iMovie czy Kalendarz. Kiedyś nawet Tim się wygadał, bo powiedział, że to niesamowite co możemy stworzyć za pomocą rysika na ekranie iPad’a i iPhone’a. Wykorzystanie rysika do współpracy z iPhone’em nie jest jedynym rozwiązaniem. W grę wchodzi jeszcze podobno współpraca z gładzikami w najnowszych komputerach od Apple. Ale jak to z patentami bywa, mogą nigdy nie ujrzeć światła dziennego…

 
Titan?
Apple zatrudniło sześciu pracowników niemieckiej firmy Here, która należy do Audi, BMW i Daimler. Osoby zatrudnione odmówiły komentarza w tej sprawie. Nie wiemy czy pracują oni zdalnie z Niemiec i czy w przyszłości przeniosą się do Cupertino. Na ich profilach LinkedIn widnieje opis, że pracują z działem odpowiedzialnym za mapy. Wcześniejsze plotki o projekcie Titan wspominały także o tym, że Apple ma biuro/dział w niemieckiej stolicy, gdzie mieli rzekomo pracować właśnie nad autonomicznymi pojazdami.

 
Reklamy Apple Watch i iPhone
Firma z Cupertino udostępniła nowe reklamy promujące Apple Watch. Możecie je zobaczyć na profilu firmy w serwisie YouTube TUTAJ. Noszą one nazwy „Go Surf” i „Go Ride”. Pojawiło się jeszcze jedno wideo, ale na japońskim profilu firmy na YouTube. Jej nazwa to „Race” i ukazuje, że korzystając z Apple Pay odzyskujemy czas, który tracimy, gdy nie korzystamy z dobrodziejstw udostępnionych przez Apple. Do obejrzenia TUTAJ.


 
Kolejne bezprzewodowe ładowanie
Dostawca Apple, firma Dialog Semiconductor, zainwestowała 10 milionów dolarów w firmę Energous, ktora specjalizuje się w bezprzewodowym ładowaniu na odległość tzn. że nie musimy umieszczać naszego urządzenia na stacji dokującej lub płytce indukcyjnej. Podobno Apple pracuje nad takim rozwiązaniem już od dłuższego czasu. Podobno będziemy mieli możliwość ładowania naszego urządzenia w odległości 15 stóp od nadajnika, czyli około 4,5 metra. Rozwiązanie naprawdę bardzo ciekawe, ale pojawia się pytanie czy będzie to działać, bo testy wykazały, że nie zawsze zdaje to egzamin.

 
Piłka prawdę powie
Jeśli gracie w baseball, to zapewne zainteresuje Was ta piłka. Kampania na Kickstarterze (link TUTAJ) dotyczy pierwszej na świecie inteligentnej piłki do gry w baseball. Dzięki wbudowanym czujnikom będziemy mogli uzyskać takie dane jak prędkość, trajektorię i obroty odbitej piłki. Wszystkie dane będą synchronizowały się poprzez Bluetooth a będą dostępne na naszym urządzeniu w specjalnej aplikacji. Bateria pozwoli na 12 godzin pracy piłki. Obecna cena to 99$ a pierwsze dostawy przewidziane są na lipiec 2017 roku.

 
Odblokowanie przez inwestycje
Apple otrzymało pozwolenie na sprzedaż iPhone 7 w Indonezji, gdyż poprzez inwestycje 44 milionów dolarów w centrum R&D w tamtym rejonie, przekroczyli magiczny próg, który pozwala im na swobodną sprzedaż urządzeń 4G. Jest to oficjalne potwierdzenie doniesień z listopada. Rynek indonezyjski zalicza się do pierwszej czwórki ważnych dla sprzedaży Apple, tuż za Chinami, Indiami i USA.

 
Plastikowy wyświetlacz
Apple podobno zamówiło od Samsunga plastikowe wyświetlacze OLED do specjalnej wersji premium przyszłego iPhone’a. Są to plastikowe panele OLED, które możemy znaleźć między innymi w serii Galaxy S7 Edge. Co ciekawe, Samsung będzie mógł wyprodukować „tylko” do 100 milionów takich ekranów. Coś czuję, że nie starczy dla wszystkich…

 
Zachęcam do składania komentarzy i życzę Wam Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku! 🙂
 
Źródło: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26.
 

Komentarze (0)
L

0 komentarzy