^

Podsumowanie tygodnia, czyli WW 48 & 49/2016!

Marek Szlachta

12 grudnia 2016

 
Zapraszam do podsumowania ostatnich kilkunastu dni w świecie Apple. Kilkunastu dlatego, że w ubiegłym tygodniu podsumowanie się nie pojawiło a poniższym wpisem chcę nadrobić te zaległości.
Chciałem Was poinformować przy okazji, że podsumowania tygodnia 51 i 52, które powinny ukazać się odpowiednio 26 grudnia i 2 stycznia, nie ukażą się z powodu przerwy świątecznej. Po najciekawsze informacje zapraszam Was codziennie na nasz portal do serii Wiadomość Dnia.
Rok 2017 zaczniemy podsumowaniem tygodnia 1, które ukaże się 9 stycznia. Zaś podsumowanie tygodnia 50, które ukaże się w przyszły poniedziałek 19 grudnia, będzie ostatnim w tym roku.
Zapraszam raz jeszcze do lektury.
 
 
Touchshot
Jeśli potrzebujecie wykonać zrzut ekranowy Touch Bar w nowym MacBook Pro, to musicie użyć kombinacji klawiszy CMD+Shift+6. Plik zostanie zapisany na naszym biurku. By zapisać zrzut do schowka i szybko wkleić go w inne miejsce musimy użyć CMD+Shift+6+ctrl.

 
Kolejne R&D
Apple zamierza wybudować kolejne centrum R&D. Po Indiach i Chinach przychodzi kolej na Indonezję. W przyszłym roku możemy spodziewać się, że Apple
rozpocznie budowę swojego nowego centrum w Dżakarcie. Dokładna lokalizacja nie jest jeszcze znana a powinniśmy poznać ją pod koniec grudnia. Indonezyjski rząd oznajmił, że Apple poinformowało ich o kosztach inwestycji, ale nie określili dokładnie jej kształtu. Podobno inwestycja ma na celu umożliwienie Apple sprzedaży urządzeń z LTE na tamtejszym rynku.

 
Nie trzeba pytać co pod choinkę
Można mówić co się chce o wynikach sprzedaży iPhone’a, ale dla amerykanów jest on pierwszym z prezentów jaki chcieliby znaleźć pod choinką. W tym roku na drugim miejscu znalazł się MacBook, który wyprzedził konsolę Xbox. Co ciekawe, wynik dla iPhone w tym roku wyniósł 7,2% w stosunku do 5,2% w ubiegłym sezonie przedświątecznym.

 
iPhone najlepszy w Indiach
Nie tylko w USA iPhone jest bardzo popularny. W październiku w Indiach okazał się najpopularniejszy, wyprzedzając Samsunga w kwestii sprzedaży telefonów z półki premium. Apple zgarnęło aż 66% kasy z rynku, przy czym Samsung 23%. Na podium znalazło się jeszcze Google z wynikiem 10%. Pozostałe firmy z tego segmentu urządzeń musiały się podzielić 1%. Wynik Apple jest zaskakujący, gdyż, jak dobrze kojarzę, to nie posiadają tam żadnego swojego salonu.

 
Co słychać w kampusie?
Pojawiło się kolejne wideo ukazujące postęp prac w nowym kampusie Apple. Stan na początek grudnia. Rzućcie okiem TUTAJ, naprawdę warto. Wideo jest w rozdzielczości 4K. Mają rozmach…

 
iPhone 7s/7s Plus + iPhone 8
Analityk KGI, Ming-Chi Kuo, podał do wiadomości, że iPhone’y 7s/7s Plus będą posiadały obudowę w całości wykonaną ze szkła, zostaną wyposażone w ekran LCD i będą miały bardzo zbliżony wygląd do obecnych na rynku 7/7 Plus. Natomiast iPhone 8 będzie cechował się całkowicie przeprojektowaną konstrukcją i ekranem OLED „zawiniętym” na boki urządzenia o wymiarach 5,1-5,2 cala. Wszystkie przyszłoroczne urządzenia z serii iPhone mają posiadać bezprzewodowe ładowanie i wspomnianą już wcześniej obudowę ze szkła. Nie wiem jak Wy, ale jestem cholernie ciekawy co pokaże Apple z okazji 10-tych urodzin. Ming-Chi Kuo wspomniał także o tym, że sprzedaż iPhone 8 będzie rekordowa w historii firmy z Cupertino i ma wynieść od 120 do 150 milionów, bijąc dotychczasowy rekord serii 6/6 Plus, która sprzedała się w ilości 110-120 milionów. Nowy kolor, w jakim mają być dostępne nowe urządzenia, to kolor czerwony.


 
Zwrot za zawiasy
Apple zamierza oddać kasę użytkownikom, którzy na swój koszt wymienili zawiasy w 27″ komputerach iMac, w których posiadanie weszli w okresie od grudnia 2012 roku do lipca 2014. Urządzenia z tego okresu posiadały wadliwą konstrukcję tego elementu, którego plastikowe części ulegały wytarciu lub pęknięciu, co z kolei uniemożliwiało ustawienia ekranu w żądanej przez nas pozycji. Program naprawczy w tej sprawie został rozszerzony do pięciu lat od daty zakupu (wcześniej okres ten wynosił 3 lata). Jeśli posiadacie sprzęt z tego okresu i napotkaliście na taki problem to po oddaniu komputera do serwisu, pomimo tego, że gwarancja już upłynęła, zostanie on nieodpłatnie naprawiony.

 
Studenci będą zadowoleni
Serwis Apple Music i opłaty za niego w planie studenckim pojawiły się w 25 nowych krajach. W sumie opłaty za ten plan dostępne są w wybranych 32 państwach. Zniżka dla studentów na usługi Apple Music sięga 50% od ceny dla zwykłego, szarego człowieczka. Niestety (dla mnie to i tak bez różnicy), ale na liście 32 państw Polska się nie znajduje.

 
Coraz więcej użytkowników Apple Music
Skoro już mowa o Apple Music, to serwis ten doczekał się grona 20 milionów płacących użytkowników w ciągu 17 miesięcy od rozpoczęcia świadczenia usług. Porównując do największego konkurenta, czyli Spotify, który ma obecnie około 40 milionów użytkowników, osiągnięcie 20 milionów użytkowników zajęło im 84 miesiące. Połowa płacących za Apple Music, czyli około 10 milionów, mieszka poza USA.

 
Portowa stacja
Jeśli posiadacie najnowsze MacBook’i Pro lub MacBook 12″ i denerwuje Was to, że Apple pozbyło się w nich tradycyjnych portów, to zerknijcie na stację IOGEAR. Zapewne posiada ona wszystkie porty z których większość z nas korzysta częściej niż z USB-C. Ciekawe rozwiązanie. Tylko ta cena – 250 baksów…

 
Apple wspomaga walkę z HIV i AIDS
Apple zdecydowało się ponownie wesprzeć akcję walki z HIV i AIDS. Z tego też powodu logo na ich salonach zmieniło kolor na czerwony. Wypuszczone na rynek zostały także nowe produkty: czerwony Smart Battery Case do iPhone 7, czerwona obudowa do iPhone SE, słuchawki Beats Solo 3 i głośnik Pill+ Portable. Udział w akcji wzięło także 20 różnych gier a pieniądze z ich zakupu (albo dola, która przypadała dla Apple) zostaną także przeznaczone na akcję. Apple oznajmiło także, że każdy 1$ ze sprzedanego dowolnego sprzętu w okresie od 1 do 6 grudnia zostanie także przekazany na tą akcję a górna kwota właśnie ze tej sprzedaży jaką Apple może przeznaczyć na ten cel do milion dolarów.

 
Głośniki w i z Boot Camp
Apple zaktualizowało sterowniki audio w programie Boot Camp, gdyż niektórzy użytkownicy najnowszych MacBook’ów Pro zgłaszali problemy z działaniem głośników. Podczas uruchamiania Windows 10 z pomocą Boot Camp, głośniki wydawały bardzo głośny dźwięk a ustawienia systemowe nie odzwierciedlały faktycznego stanu głośności. Z tego też powodu, po jakimś czasie głośniki wydawały z siebie zniekształcony dźwięk nawet podczas pracy na systemie macOS. Niektórzy użytkownicy poradzili sobie z tym problemem (głośnego dźwięku podczas uruchamiania) poprzez umieszczenie słuchawek w porcie audio-jack. Osoby, którym głośniki odmówiły posłuszeństwa lub zostały uszkodzone, Apple zaleciło udanie się do serwisu w celu ich wymiany lub wymiany kompletnego urządzenia. Problem występował tylko podczas pracy z pomocą Boot Camp. Osoby pracujące z maszynami wirtualnymi np. Parallels nie muszą się niczego obawiać.

 
Kilka tygodni…
Tim Cook, w odpowiedzi na e-mail jednego z zainteresowanych zakupem słuchawek AirPods, napisał, że spodziewa się ich wejścia do sprzedaży w ciągu „najbliższych kilku tygodni”. Chętny do zakupu napisał wiadomość do Tima, w której poprosił, by podał datę sprzedaży, bo nie może, z racji wykonywanej pracy, jednocześnie ładować i korzystać ze słuchawek. Prosił również, by Tim określił czy będzie to miesiąc czy może pół roku, bo wtedy podejmie decyzję o zakupie słuchawek innego producenta. Kilka tygodni – to może być od 2 do 9…

 
A może dłużej niż kilka tygodni…
Nawiązując jeszcze do AirPods, to powód przez który pojawiły się opóźnienia dotyczy podobno problemów technicznych (chociaż pewne źródła mówią zaś o problemach w produkcji). W rozwiązaniach innych producentów, jedna ze słuchawek jest odbiornikiem sygnału Bluetooth, który przekazuje do drugiej słuchawki. W przypadku AirPods każda z dwóch słuchawek otrzymuje sygnał indywidualnie a Apple ma podobno problem z ich odpowiednim zsynchronizowaniem. Do tego dochodzą pytania jak rozwiązać sprawę, gdy jedna ze słuchawek wyczerpie swój zapas energii i co w sytuacji, gdy jedną słuchawkę gdzieś zapodziejemy… Według mnie, takie techniczne problemy nie powinny stanowić kłopotu dla Apple, bo decydując się na pokazanie całemu światu takiego sprzętu zapewne przeprowadzili wcześniej wszelkiego rodzaju testy. Ale jak wszyscy dobrze wiemy, warunki laboratoryjne a rzeczywistość nie idą w parze.

 
Raz w górę, raz w dół
Apple, które zwiększyło zapotrzebowanie u dostawców na urządzenia iPhone 7 i 7 Plus, zdaje się, że teraz ma zamiar je obniżyć. Większe zainteresowanie i sprzedaż miały oczywiście związek z problemami ich konkurenta i serii Galaxy Note, jak również z nowym kolorem Jet Black. Jednakże plotki o przyszłorocznych konstrukcjach skutecznie obniżają sprzedaż, gdyż użytkownicy wprost piszą, że specjalnie czekają do września, by wtedy dokonać zakupu najnowszych urządzeń z lini iPhone. Nie dziwię się takim osobom, sam zamierzam tak zrobić…

 
„Oryginalne” ładowarki
Według najnowszego raportu i badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii, aż 99% „oryginalnych” ładowarek nie spełnia żadnych wymogów bezpieczeństwa. Pewna firma zakupiła 400 przeróżnych ładowarek z różnych stron świata i przeprowadziła testy. Wynik jest oszałamiający – tylko 3 – TRZY! – z nich posiadały zabezpieczenia chroniące przed porażeniem prądem. Wniosek jest zatem bardzo prosty, i także wspominałem już o nim kilka razy, decydując się na zakup dodatkowej ładowarki do naszego sprzętu, wybierajmy tylko te od producenta urządzenia lub inne od znanych i zaufanych firm. Te chińskie okazje omijajmy z daleka, bo kiedyś może stać się komuś krzywda. Lepiej wydać trochę więcej kasy a mieć spokojną głowę.

 
Ciężarówka telefonów
Jeden z byłych menadżerów firmy Foxconn może pójść za kratki na 10 lat. A dlaczego? Otóż Pan o nazwisku Tsai, wraz z 8 pracownikami firmy, ukradli około 5700 sztuk iPhone’ów 5/5s i je sprzedali, co dało im trochę ponad 1,5 bańki zielonych, amerykańskich dolarów. Cała akcja rozgrywała się w latach 2013 – 2014. Telefony były kradzione prosto z linii produkcyjnych, a opuszczały fabrykę pod pretekstem testów, po których zakończeniu miały być złomowane…

 
Złodzieje
Amatorzy cudzej własności włamali się do salonu Apple Palo Alto – to już kolejna kradzież w tym rejonie w ciągu ostatnich kilku tygodni. Dokonali tego przy użyciu samochodu Kia Soul, którym uszkodzili szybę o wysokości ponad 12 metrów. Przez powstały w dolnej części szyby otwór weszli do środka i zabrali ze sobą tyle sprzętu ile tylko mogli unieść. Jako, że auto uległo uszkodzeniu uniemożliwiającemu dalszą jazdę, musieli uciekać pieszo. Włamywaczy było od 8 do 10 osób, z czego udało się zatrzymać już 4. Wszyscy są w wieku nie przekraczającym 20 lat. Nie została podana do publicznej informacji wartość skradzionego sprzętu ani jego rodzaj. Zdjęcia z miejsca zdarzenia możecie zobaczyć TUTAJ.

 
Co z tą sprzedażą?
Analitycy IDC udostępnili raport, który pokazuje, że sprzedaż Apple Watch spadła o 71% porównując ją do tego samego okresu w ubiegłym roku. Liczba sprzedanych urządzeń w tym roku to około 1,1 miliona sztuk, zaś w ubiegłym było to 3,9 miliona sztuk. Na pierwszy rzut możemy pomyśleć, że zainteresowanie zegarkiem od Apple znacząco zmalało. Tym słowom zaprzecza jednak Tim Cook, który poinformował, że sprzedaż Apple Watch ma się bardzo dobrze a w ciągu pierwszych dni przedświątecznych zakupów zegarek sprzedał się lepiej niż w jakimkolwiek innym okresie. I komu tu wierzyć…


 
Romeo, Romeo…
Apple uraczyło nas nową reklamą promującą iPhone 7 pod tytułem Romeo i Julia. Możecie ją obejrzeć TUTAJ.
 
 
Testy Setapp
Aplikacja Setapp, która może być w pewnym sensie alternatywą dla App Store, weszła w fazę testów (o aplikacji wspominałem TUTAJ.). By zapisać się do testów skorzystajcie z linku TUTAJ.

 
1/2 Flickr = iPhone
Najpopularniejszym sprzętem wśród społeczności korzystającej z serwisu Flickr jest iPhone. Aż 47% wszystkich zdjęć przesyłanych do tego serwisu zostało wykonanych właśnie przez sprzęt firmy z Cupertino. Do najbardziej popularnych należą modele iPhone 5s, 6 i 6s. Na drugim miejscu znalazł się Canon a podium uzupełnił Nikon z odpowiednio 24 i 18%. Nie dziwi mnie ten wynik, w końcu aparat w telefonie mamy cały czas przy sobie.

 
Liga NHL z Apple
Apple ma w planach udostępnienie iPad’ów dla trenerów w hokejowej lidze NHL. Mieliby oni korzystać z nich podczas meczu, by np. pokazać zawodnikom strategię lub inne ważne w danym momencie dane i wykresy. Co ciekawe, plany te zakładają, że wszystkie zespoły i ich trenerzy mają korzystać z tych urządzeń zamiast obecnie używanych Microsoft Surface. Osoby bliskie tej sprawie mówią, że nie będzie to nic w stylu inwestycji w sponsoring i reklamę swoich sprzętów ze strony Apple, ale będzie to czysta współpraca pomiędzy firmą z Cupertino a NHL. Miejmy nadzieję, że trenerzy będą należycie traktowali nowy sprzęt.

 
Mario w sieci
Super Mario Run, w którego możemy pograć w specjalnie przygotowanych stoiskach w salonach Apple przed rynkową premierą, będzie wymagał do gry stałego połączenia z internetem. To naprawdę rzadko spotykane rozwiązanie ma stanowić pewnego rodzaju zabezpieczenie przed piractwem. Shigeru Miyamoto, dyrektor i twórca największych gier Nintendo (również Mario), powiedział, że takie zabezpieczenie było jednym z głównych czynników podczas planowania wydania gry na platformy nie związane z Nintendo. Oby tylko gra nie nadszarpnęła zbytnio naszych pakietów.

 
Naprawiony problem?
Grupa użytkowników, która skarżyła się na problemy dotyczące wyświetlanego obrazu w najnowszych MacBook Pro z Touch Bar, została częściowo uspokojona. Problemy te powodowały zakłócenia w wyświetlanym obrazie – nie były one stałe, ale powtarzały się w regularnych odstępach. Jeden z tych użytkowników napisał wiadomość do Tima w tej sprawie, ale odpowiedzi udzielił Craig Federighi i napisał, że wierzą iż wszystkie te problemy zostały zażegnane w najnowszej becie systemu macOS 10.12.2. Pozostaje tylko pytanie kiedy Apple zdecyduje się na wydanie oficjalnej wersji systemu i czy rzeczywiście problemy wszystkich użytkowników w tej sprawie zostaną rozwiązane.

 
Palące się iPhone’y
W Chinach pojawiły się doniesienia o 8 przypadkach w których telefony zapaliły się. Apple poinformowało, że po przeprowadzeniu odpowiednich testów doszli do wniosku, że pożary te zostały wywołane z powodu „czynników zewnętrznych” i w żaden sposób nie wskazują na jakąkolwiek wadę po stronie urządzenia. Statystycznie, jeden telefon na dziesięć milionów może dostać samozapłonu a we wszystkich ośmiu przypadkach powodem takiego biegu spraw były spore zewnętrzne uszkodzenia sprzętu.

 
Najlepsze z najlepszych według Apple. Edycja 2016
Apple opublikowało swoje typy najlepszych aplikacji i gier roku 2016. I tak oto:
– aplikacja roku iPhone: Prisma,
– gra roku iPhone: Clash Royale,
– aplikacja roku iPad: Sketchbook Motion,
– gra roku iPad: Severed,
– aplikacja roku Apple TV: Twitter,
– gra roku Apple TV: Riptide GP: Renegade
– aplikacja roku Apple Watch: MySwimPro – Personal Swim Trainer,
– gra roku Apple Watch: Field Day,
– aplikacja roku Mac: Bear,
– gra roku Mac: Life is Strange.
Wszystkie te aplikacje zostały wyróżnione w App Store. Znajdziemy tam również pozostałe aplikacje w poszczególnych działach, które zostały wyróżnione w tym roku przez Apple.
Nie mogło także zabraknąć najlepszej piosenki i albumu roku 2016. Najlepszym utworem została piosenka Drake’a „One Dance” a najlepszym albumem był „Views” tego samego autora. W iTunes znajdziecie playlistę z setką wybranych najlepszych utworów 2016 roku według Apple.

 
Patenty…
Apple, poprzez przyznane patenty, może mieć w planach zmianę kształtu Apple Watch’a. Patent dotyczy „elektronicznego urządzenia mającego ekran zakrzywiony po bokach”. Oczywiście, jak to w przypadku większości przyznanych patentów dla Apple, mogą one nigdy nie ujrzeć światła dziennego.


 
Patenciki…
Jeśli już o patentach mowa, to Apple zgłosiło się o przyznanie patentu na „unikanie kolizji z wielokątnymi przeszkodami”. Ma to oczywiście związek z projektem TITAN a patent został zgłoszony w lipcu 2015 roku. Jest to kolejne potwierdzenie prac Apple z sektorze autonomicznych samochodów i oprogramowaniem z nimi związanym. Oczywiście, jak to z patentami bywa (czytaj powyżej)…

 
Listopad The Best
Phil Schiller ogłosił na Twitterze, że listopad był rekordowym miesiącem w historii App Store. Użytkownicy zakupili w tym czasie najwięcej aplikacji w całej historii sklepu. Niestety, ale nie znamy szczegółów tych pobrań, ani też konkretnej liczby aplikacji. W całym App Store brakuje trochę ponad 3500 aplikacji by przebić barierę 2 milionów.

 
Kinowe nowości w iTunes
Jak donosi Bloomberg, Apple prowadzi rozmowy z wielkimi firmami przemysłu filmowego. Dotyczą one szybszego udostępniania nowości w iTunes. Co ciekawe, jeśli rozmowy zakończą się pozytywnie, to nowości z kin już po dwóch tygodniach będą dostępne w sklepie iTunes (obecny okres wynosi około 90 dni). Oczywiście przedstawiciele przemysłu filmowego obawiają się o kwestie związane z piractwem i Apple musi ich zapewnić, że posiada odpowiednie zabezpieczenia, by rozpocząć taką współpracę. Niestety, ale jest także druga strona medalu – koszt wypożyczenia takich filmów będzie wahał się w granicach od 25 do 50 dolarów.

 
Zniesienie bana
Apple zgłosiło się do chińskiego sądu z prośbą o zniesienie zakazu sprzedaży iPhone 6 i 6 Plus, który został wprowadzony w związku ze sprawą dotyczącą naruszenia patentu przez Apple od firmy Shenzen Baili. Patent dotyczy wyglądu urządzenia i według Shenzen Baili, Apple skopiowało ich pomysł do swoich urządzeń. Prawnik reprezentujący Apple powiedział, że różnice w obu konstrukcjach są przynajmniej w 13 punktach i na pierwszy rzut oka można bez żadnego problemu odróżnić od siebie te urządzenia. Widzicie różnice?

 
Kampus na zdjęciach
Apple udostępniło w sieci zdjęcia z nowego kampusu. Nie są to fotografie takie jak widzieliśmy do tej pory, gdyż te przedstawiają wnętrze i postęp prac w nowej siedzibie firmy z Cupertino. Możecie je obejrzeć TUTAJ.

 
Apple Watch series 2. Nowe wideo x 4
Skoro już jesteśmy przy materiałach udostępnianych przez Apple, to możecie rzucić okiem na cztery krótkie filmiki promujące Apple Watch. Do obejrzenia na kanale YouTube firmy z Cupertino TUTAJ.
 
 
Wodo uciekaj!
Skoro w Apple Watch zastosowanie znalazło rozwiązanie dotyczące opróżniania głośnika z nadmiaru wody, to pojawia się pytanie dlaczego Apple nie zdecydowało się na zastosowanie takiego rozwiązania w ich flagowym sprzęcie – iPhone’ie, który to również jest wodoodporny. Pytanie możemy odstawić na bok, bo pewien deweloper postanowił wziąć sprawę w swoje ręce i udostępnił aplikację Sonic, w której możemy ustawić konkretną częstotliwość wydobywanego z głośników dźwięku, co prowadzi do usuwania wody z jego wnętrza. Podobno najskuteczniejsze jest ustawienie 165 Hz.

 
Nowy według klienta a nowy według Apple
Duński sąd zabrał głos w sprawie Davida Lysgaard’a, gdyż Apple w ramach gwarancji wymienia urządzenia w większości na odnowione (refurbished), co nie spodobało się temu Panu. Złożył on wniosek do sądu w tej sprawie a sąd przyznał mu rację i poinformował, że Apple nie może traktować odnowionych urządzeń jako nowe, ponieważ wymieniony sprzęt nie ma takiej samej wartości jak nowy telefon. Apple oczywiście odpowiedziało, że zastosowane podzespoły w tych urządzeniach są identyczne jak te montowane w nowych sprzętach, ale te argumenty nie przekonały duńskiego sądu. Firma z Cupertino ma zamiar odwołać się od ogłoszonego wyroku. Nie jest to pierwszy taki przypadek niezadowolenia klienta. Kiedyś sąd w USA nakazał Apple wymianę iPhone 6 niezadowolonej klientki na zupełnie nową sztukę.

 
Pianino Touch Bar.
Był już Doom i Lemingi, teraz kolej na dużo ciekawszy projekt – Touch Bar Piano. Dotyczy on oczywiście Touch Bar znajdującego się w najnowszych MacBook’ach Pro a z jego pomocą będziemy mogli wykorzystać go tak jak klawisze pianina. Jak to działa możecie zobaczyć TUTAJ. Aplikacja nie jest dostępna w App Store, gdyż nie spełnia ona wymogów Apple odnośnie aplikacji przeznaczonych do współpracy z Touch Bar, które mówią, że takie programy powinny być rozszerzeniem klawiatury lub gładzika a nie ekranu/wyświetlacza.

 
Zachęcam do składania komentarzy.
 
Źródło: 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12,13,14,15,16,17,18,19,20,21,22,23,24,25,26,27,28,29,30,31,32,33,34,35,36,37,38.
 

Komentarze (0)
L

0 komentarzy