^

Apple udostępnia pojedyncze logowanie do aplikacji telewizyjnych

Sebastian Szwarc

7 grudnia 2016

Wszystko wskazuje na to iż Apple wreszcie uruchomiło jedną z najbardziej oczekiwanych usług dla systemów iOS i tvOS czyli Single Sign-On. Piszę wreszcie, gdyż funkcja była już dostępna w betach systemu tvOS, który dzisiaj rano doczekał się u mnie aktualizacji. Pozostali użytkownicy otrzymają tą funkcję bez konieczności pobierania nowych wersji. Co wnosi ta zmiana? Tutaj zatrzymajmy się przez chwilę i przypomnijmy jak sytuacja wyglądała dotychczas.
Aplikacje, które wg Apple mają być przyszłością telewizji dzielą się zasadniczo na dwie grupy:
– stand-alone -> dostęp do treści jest darmowy lub za opłaceniem miesięcznej subskrybcji
– te, których treści są dostępne za weryfikacją kablową zgodnie z systemem “TV Everywhere”

Obie opcje mają swoje wady i zalety. W przypadku aplikacji “kablowych” tą najbardziej upierdliwą była konieczność weryfikacji – niektóre kanały pamiętały iż mamy dostęp przez kilka miesięcy, inne chcą ponawiać weryfikację co miesiąc. Po wybraniu odpowiedniej opcji na Apple TV pojawiał się kod który należało podać na komputerze lub urządzeniu mobilnym w przeglądarce, generował się wówczas token,przeglądarka przenosiła nas do strony operatora kablowego gdzie po poprawnym podaniu danych następowała ostateczna weryfikacja po której odblokowywały się treści na Apple TV. Nieco denerwujące, ale gdy działa to jednak proste i skuteczne i aż dziwne, iż nie potrafią takiej usługi napisać programiści w innych krajach.
A jak będzie teraz?

  1. Ponieważ przechowywanie odpowiednich tokenów leży teraz w gestii Apple, usługa musi być włączona na koncie iTunes z tego samego kraju, z którego pochodzą aplikacje. Na razie działa to tylko dla kont amerykańskich.
  2. Na Apple TV możemy mieć dodane jednocześnie kilka kont iTunes, różnych członków rodziny i z różnych krajów. Na raz aktywna będzie jednak tylko jedna subskrybcja.
  3. Usługa nie musi być ograniczona do typowych kablówek, może współdziałać z usługami IPTV jak np Sling TV.

Ma to pewien sens bo czy ktoś z nas ma w domu telewizję od dwóch różnych operatorów? Oczywiście miłośnicy Ekstraklasy i siatkówki zawsze mogą zainwestować w dwie anteny satelitarne NC+ i Cyfrowego Polsatu ale to przecież nie o to chodzi 😉

Operatorzy wspierający usługę na dzień dziejszy

CenturyLink Prism
DIRECTV
Dish
GTA
GVTC Communications
Hawaiian Telcom
Hotwire
Metrocast
Sling TV

Współpracujące aplikacje

Lista aplikacji współpracujących może być rożna dla każdego operatora. Z czasem zapewne będzie ich więcej, wymaga to pewnie przepisania kawałka kodu i dokonania aktualizacji. Na liście dominują kanały będące właśnością Disney’a oraz Scripps Network. Warto zwrócić uwagę iż do współpracy nie przystąpił największy dostawca kablowy w USA czyli Comcast Xfinity. Dla DIRECTV obecne aplikacje to:

Watch Cooking Channel
Watch Travel Channel
Watch Food Network
E! Now
Bravo Now
A&E
Lifetime

Aplikacje nie wymienione w tym zestawie nadal będą działać metodą dotychczasową czyli przy aktywacji poprzed kod. Czas pokaże czy rozwiązanie proponowane przez Apple zyska uznanie innych telewizji. W Polsce naturalnym miejscem dla Apple TV byłyby kanały z grupy TVN, której właścicielem jest przecież Scripps tylko czy znajdzie partnera wśród polskich, mocno zachowawczych operatorów?

Komentarze (0)
L

0 komentarzy