^

Szybkie pisanie w iOS po polsku

Przemysław Marczyński

8 grudnia 2016

Dużo mówi się o polskiej Siri. Ten asystent głosowy bez wątpienia to poważny brak w iOS. Osobiście jednak widzę jeszcze większy ubytek w funkcjonalności mobilnego systemu Apple. Jest nim wsparcie języka polskiego dla QuickType. Tej funkcji brakuje mi chyba najbardziej.
Szybkie pisanie
QuickType to wsparcie dla klawiatury które rozszerza jego możliwości o uzupełnianie fraz używanych w tekście. Opcja ta jest na tyle inteligentna, że sugestie podczas tworzenia konwersacji są bardzo trafne i zamiast wpisywać całe wyrazy wystarczy wybrać te słowa które pojawiają się ponad klawiaturą. QuickType ni ogranicza się tylko do wyrazów. Potrafi także sugerować imiona czy daty z kalendarza, a nawet emotikonki do użycia w konwersacji. Działa fantastycznie i znacznie poprawia komfort i szybkość pisania na klawiaturze dotykowego ekranu.
Sprawa polska

Oficjalnie niewiele się mówi o aktywacji QuickType dla polskiego języka. Apple potrafi jednak bez wielkiego szumu dodać nowe funkcje w kolejnych wersjach systemu. Dużym zaskoczeniem był dla mnie wyświetlony komunikat jaki pojawił mi się podczas próby odpowiedzi przy udziale 3D Touch na wiadomość iMessage. Po „przyduszeniu” palcem na dymku wiadomości na zablokowanym ekranie zobaczyłem podpowiedzi jakie mogę błyskawicznie wysłać nadawcy. Wśród nich były również zwroty w języku polskim – „Tak” oraz „Nie”.
Może jest to nazbyt optymistyczne spojrzenie na polską wersję QuickType. Jednak to co prezentuje powyższy zrzut ekranu nie jest przypadkowy i coś musi zaczynać się dziać w sprawie iOS i szybkiego pisania po polsku. Bardzo brakuje mi brakuje funkcjonalności QuickType i liczę na to, że już niebawem zobaczymy ją w naszych urządzeniach z iOS.

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (4)
L

4 komentarze

 1. Kuba Baran

  Czekam na tę opcję od jej premiery. Można to zastąpić klawiaturami zewnętrznymi, jednak nie mam zaufania do takich aplikacji, które mają (lub nie) dostęp do tego co wpisuję na klawiaturze.

 2. Behinder

  Zbyt optymistyczne wnioski wysuwasz

  • pemmax

   Pewnie masz racje.

 3. @winmaciek

  Ja też wyczekuję. Ta funkcja jest nawet w Windows Phone i tam działa wyśmienicie (miałem styczność, wiem co mówię). Swoją drogą tam jest to zrobione nawet lepiej, bo wyświetla się więcej podpowiedzi niż na iOS.