^

10 ulubionych funkcji w iOS 10

Przemysław Marczyński

6 października 2016

Jakie miałeś pierwsze uczucie po instalacji iOS 10? Nic się nie zmieniło! „System który miał być rewolucyjny jest tym samym co poprzednia edycja” – taka myśl kołatała się w Twoje głowie? Powiem Ci szczerze, że miałem dokładnie tak samo. Wystarczyło jednak kilka dni aby na nowo odkryć potencjał jaki drzemie w iOS10. Poniżej prezentuję Wam dziesięć funkcji, które szczególnie przypadły mi do gustu w nowej odsłonie systemu dla urządzeń mobilnych Apple.

1. Filtr w Mail’u

 
1_ios10
Na to czekałem bardzo długo. Do tej pory ratowałem się poprzez inteligentne teczki w iOS (Wiadomości nieprzeczytane) jednak wymagało to kilku dodatkowych (i jak patrzę już z perspektywy iOS 10 – zbędnych) dotknięć ekranu. Dodatkowo filtr w Mail’u ma znacznie większe możliwości. Nie dość, że jednym pacnięciem w ekran potrafi pokazać wiadomości nieczytane we wszystkich skrzynkach to dodatkowo umożliwia podgląd wiadomości oflagowanych i z konkretnych skrzynek e-mail. Nienawidziłem „giziać” ekranu wertując i poszukując ważnych dla mnie e-mail. Ten problem odszedł w zapomnienie, a Mail stał się jeszcze bardziej wygodny w użyciu.

2. Nowe Powiadomienia

 
2_ios10
Powiadomienia całkowicie odmieniają moje podejście do używania telefonu. Nie spełniają już tylko zadania informacyjnego ale pozwalają na interakcję z informacjami jakie do nas docierają. W gestii programistów pozostaje możliwość zaimplementowania tego rozwiązania, a niesie on bardzo ciekawe możliwości. Spójrzmy na to co oferuje dziś Tweetbot. Bezpośrednio z „dymku” powiadomienia możemy odpowiedzieć na tłita, polubić go lub przekazać dalej. Bardzo potrafi przyspieszyć to komunikację i naszą reakcję na to co dzieje się w kręgu naszych zainteresowań.

3. Zaznacz wszystko jako przeczytane

 
3_ios10
Banał ale muszę o nim wspomnieć bo dla mnie to istotna kwestia na którą mocno narzekałem w iOS 9. Wreszcie mogę wymazać wszystkie powiadomienia za jednym magicznym dotknięciem „iksa”. Nic tak mnie nie irytowało jak próba zabicia wszystkich powiadomień jakie uzbierały mi się po dłuższym czasie gdy telefon leżał spokojnie na biurku. Dziś wystarczy przydusić dłużej ikonę zamykania informacji. Ehhh jak to usprawnia zarządzanie informacjami. Uwaga do tej opcji, musisz mieć w telefonie funkcję 3D Touch.

4. Siła 3D Touch

 
4_ios10
Powyższa opcja to tylko początek możliwości jakie daje aktywne rozpoznawanie nacisku na ekran iPhone’a. Powiem więcej, potencjał iOS 10 poznasz dopiero gdy masz sprzęt który jest w stanie obsłużyć gesty nacisku. Możliwości jakie są w nowym iOS związane z „duszeniem” ikon jest cały ogrom. Począwszy od Notatek gdzie mamy błyskawiczny dostęp do tworzenia wpisów bez konieczności wchodzenia do samego programu, aż po wsparcie dla Centrum sterowania. Tak, tam również możemy już znaleźć interaktywne ikony. Przykładem dobrym niech będzie tu latarka która potrafi dostosować siłę światła. Nie kupujcie już urządzeń od Apple bez wsparcia 3D Touch. Ta technologia jest fantastyczna, a nowy iOS pokazuje, że można wykorzystać to rozwiązanie do wielu ciekawych rozwiązań. Zresztą większość opcji jakie pokazuję w tym tekście opiera się właśnie na tym geście ściskania ekranu. Jak już kiedyś dzieliłem się w MacPodcast, to rozwiązanie zrewolucjonizuje systemy mobilne.

4. Duże ikony

 
kontaktyios10
iOS 10 wreszcie można wygodnie używać nie tylko na dużych ekranach urządzeń. Nie mieliście kłopotu z trafianiem w ikony w poprzedniej wersji? Ja systematycznie błądziłem z wybraniem odpowiedniej opcji na moim wysłużonym iPhonie 4S. Dziś otrzymujemy tak zaprojektowany interfejs który nawet przy stosunkowo małych ekranach daje nam swobodę poruszania się po systemie. Dla mnie sztandarowym przykładem niech będzie karta Kontaktów. Wszystko mamy tutaj odpowiednio od siebie odsunięte co eliminuje przypadkowe wciśnięcie w ikony których nie chcemy użyć.

5. Usuwanie aplikacji od Apple

 
5_ios10
W temacie utrzymania porządku w moim telefonie to kluczowa zmiana. Tutaj osobiste podziękowania ślę na ręce inżynierów z Apple i rzucam drobną sugestię – BusyCal ma lepszy kalendarz niż wy. Pomijając tą dygresję i przechodząc do sedna. Możecie spokojnie usunąć zatem domyślny kalendarz, nawigację, program do pogody, a nawet Mail’a. Nie macie Apple Watch oraz nic z HomeKit? Nie ma sprawy – skasujecie Dom i program do zarządzania zegarkiem. Jeśli kiedyś będziecie chcieli je przywrócić zajrzyj do Apple Store i tam ją znajdziesz.

6. Błyskawiczny dostęp do zawartości folderów

 
ios10_11
Hit! Masz kilka aplikacji w folderze? Może nawet musisz przewinąć kilka ekranów w tym zbiorze programów aby dotrzeć do tego właściwego. Jest na to rozwiązanie. Przyciśnij mocniej kciuk do zbioru programów i… wszystkie aplikacje które otrzymały monit (czerwone kółko) wyświetlą się w menu podręcznym. Piękne, doskonałe i wygodne. Do tej pory te ważniejsze programy starałem się wyciągać poza foldery aby wiedzieć który program „zareagował”. Dziś koniec tego problemu. Piękne to jest!

7. Safari zamknij wszystkie karty

 
6_ios10
Drobnostka, cieszy mnie bardzo. Safari potrafi zamknąć jednym przyciśnięciem ikony zamykania zakładki wszystkie otworzone karty. Przyznaj się, że brakowało CI tego bardzo.

8. Centrum sterowania

 
8_ios10
Nowe centrum sterowania ma kilka wartych uwagi cech. Wspomniałem już w punkcie czwartym o rozszerzonych możliwościach części narzędzi znajdujących się w tym oknie. Ja jednak chciałem odnotować fakt, że nareszcie sterowanie muzyką wygląda jak należy. Nie ma „trafiania” do celu – w przycisk Odtwarzaj muzykę. Duża okładka, odpowiedniej wielkości przyciski sterujące odtwarzaniem sprawiają, że nawet podczas jazdy samochodem łatwo (i szybko) możemy operować odsłuchiwaną muzyką.

9. Poziomica

 
9_ios10
Drobnostka ale może o tym nie wiesz. W aplikacji Kompas zaszyta jest poziomica. Przesuń palcem od prawej do lewej (tak jak wywołujesz aparat na zamkniętym ekranie). Wiem, wiem pewnie nie robisz remontów codziennie ale mnie ten drobny szczegół urzekł. Szczególnie, że ostatnio montowałem półkę u córki w pokoju i nie miałem poziomicy pod ręką… iPhone mnie uratował.

10. Potencjał iMessage

 
10_ios10
Przyznaję się… obśmiałem nowe iMessage po konferencji Apple. Te wszystkie wodotryski zupełnie do mnie nie przemawiają. Jednak z dnia na dzień odkrywam ogromny potencjał tego komunikatora. Niech doskonałym przykładem drzemiących w nim możliwości będzie aplikacja iTranslate (link w iTunes) Czy wiesz, że dzięki niej będziesz mógł swobodnie komunikować się z ludźmi mówiącymi w obcym języku? Korzystając z rozszerzenia do iMessage piszesz po polsku a program w locie tłumaczy na angielski. Czyż nie jest to genialne!

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (8)
L

8 komentarzy

 1. P.

  Poziomica była już dawno, w poprzednich. 🙂 Pozostałe super, nie znałem niektórych. 🙂

  • Mariusz

   a nawet od początku 😉

   • pemmax

    Ale czy nie jest to fajna funkcja Panowie? 😉

 2. Krzysztof Kwiatkowski

  A jak usunę aplikacje od apple to czy można je potem pobrać ze sklepu? Pytam bo do tej pory nie instalowałem 10.

  • pemmax

   Tak, możesz pobrać z iTunes.

   • Krzysztof Kwiatkowski

    dzięki za info, chyba się skuszę 🙂

 3. Applee86

  Błyskawiczny dostęp do zawartości folderów ułatwia życie 🙂

 4. QDS

  iTranslate – jak wysyłasz wiadomość przetłumaczoną do osoby która nie ma iOS 10 to zamiast przetłumaczonego tekstu widać linki do www a nie przetłumaczony tekst w wiadomości. Czy to się zmienia po wykupieniu premium?