^

Podsumowanie tygodnia, czyli WW 35/2016! Odcinek pilot – nowa seria wpisów na MMM

Marek Szlachta

6 września 2016

Witam,
mam na imię Marek. Na łamach mojmac.pl będę prowadził podsumowania minionego tygodnia w świecie Apple. Podsumowanie będzie obejmowało okres od poniedziałku do niedzieli włącznie i ukazywało się w poniedziałkowy wieczór. Informacje zawarte w artykule będą zawierały ciekawe, według mnie, plotki i fakty związane z szeroko pojętą tematyką Apple. Jeśli coś zwróci moją uwagę na tyle mocno, że będzie warte wspomnienia w podsumowaniu a nie będzie związane w jakikolwiek sposób z Apple, nie zawaham się o tym również napisać. Mam nadzieję, że grono czytających będzie rosło i że moje teksty przypadną Wam do gustu.  Na początek odcinek pilotażowy. Zaczynamy!
 
“See you on the 7th.”
Więc znamy już datę premiery urządzeń z logo nadgryzionego jabłka! Zaproszenia poszły i zasiądziemy przed ekranami 7 września o godzinie 19 naszego czasu. Oczywiście główną gwiazdą wieczoru ma być iPhone 7 przy akompaniamencie najprawdopodobniej nowego Apple Watch 2. Dla przypomnienia: iPhone 7 powinien cechować się podwójnym obiektywem aparatu w wersji Plus, brakiem złącza audio-jack 3,5mm, rozpoznającym nacisk przyciskiem Home a’la 3D Touch, szybszym procesorem A10, pamięcią minimum 32GB, przeprojektowanymi paskami antenowymi, jeszcze szybszym LTE i dłuższym czasem działania na baterii. Niestety, ale jego wygląd nie ulegnie zmianie. Apple Watch 2 ma podobno zostać wyposażony w GPS, również w pojemniejszą baterię i mocniejszą specyfikację. Czy zobaczymy coś jeszcze? Może nowe MacBooki, iPad’y? A może coś innego uchroniło się przed plotkami? Kurtyna otworzy się już w środę wieczorem.
1a
 
Aktualizacje bezpieczeństwa.
Apple w ubiegłym tygodniu wypuściło aktualizacje dla systemów Yosemite i El Capitan, jak również dla przeglądarki Safari. Jest to aktualizacja uzupełniająca dla ostatniego wydania iOS 9.3.5, która łatała luki w systemie. Radzę aktualizować jak najszybciej nasze sprzęty, bo chociaż zapewne nie mamy nic do ukrycia, to wolelibyśmy chyba, żeby nasze prywatne dane nie były w posiadaniu osób trzecich.
2
 
Woda nie straszna.
Pojawiła się ciekawa grafika ukazująca tylko główne parametry nadchodzących iPhone’ów 7. Wymiary ekranów i rozdzielczości pozostaną na tym samym poziomie co w obecnych wersjach. Baterie zwiększą swoją pojemność, aparaty również będą cechowały się lepszymi parametrami, zaś większa wersja słuchawki będzie wyposażona w 3GB pamięci RAM. Najciekawsza jest jednak ostatnia linijka specyfikacji mniejszego wariantu. IPx7 oznacza, że będzie on wodoodporny. Już obecne iPhone’y 6S są w pewnym stopniu zabezpieczone i produkowane z myślą o tym, żeby nie dostała się do nich woda, ale nie jest to oficjalnie ogłoszone. Nie pozostaje nam nic innego jak oczekiwanie na prezentację.
3
 
Oficjalny pozew.
Trzech panów wniosło pozew przeciwko Apple związany z “chorobą IC”. Czy Wam też w iPhone 6/6 Plus szwankują ekrany i nie reagują na dotyk? W ostatnim czasie liczba takich użytkowników znacznie wzrosła. Portal iFixit pokazał na swoich łamach dlaczego taka sytuacja ma w ogóle miejsce. Ekrany w górnej części urządzenia wyświetlają kolorowe paski i przestają reagować na dotyk. Jest to spowodowane tym, że procesor, odpowiedzialny za obraz i pracę warstwy dotykowej w telefonach, ulega zużyciu i traci swoje fizyczne połączenie z płytą główną. Zarzuty w pozwie mówią o przypadkach, w których Apple znając problem, odmawia jego naprawienia. Jako główny powód zostało podane, że Apple nie zastosowało w iPhone 6/6 Plus metalowej osłony, która chroniła podzespoły głyty głównej tak jak to miało miejsce we wcześniejszych modelach telefonów z Cupertino. Użytkownicy z tego tytułu nalegają na darmową naprawę urządzeń. Więcej o sprawie dowiecie się w tym miejscu LINK
Jeśli chcecie dołączyć do pozwu to instrukcja jak to zrobić znajduje się TUTAJ.
 
Kolejne odświeżenia.
By jednocześnie pohamować i wzmocnić napięcie przed środową konferencją Apple, pojawiły się plotki o odświeżonych MacBook Air, iMac, monitorach 5K i nowych funkcjach Apple Pencil.
Niestety nie zobaczymy ich najprawdopodobniej podczas najbliższego przedstawienia. Mają one ujrzeć światło dzienne w późniejszym terminie w 2016 roku. Apple Pencil ma pozwalać na lepszą współpracę z nowymi aplikacjami (obecnie jego pełne możliwości są dostępne tylko w kilku systemowych aplikacjach). iPad ma zaś zostać wyposażony w lepszy ekran, który pozwoli na jeszcze szybszą pracę. Dodatkowe możliwości iOS 10 przeznaczone tylko dla iPad’a zostaną pokazane zapewne na początku 2017, jako większa aktualizacja na mobilnego systemu giganta z Cupertino.
Nowe MacBook’i Air mają zostać wyposażone w złącze USB typu C, zaś nowe iMac’i mają otrzymać wnętrzności, które będą współpracować z nowymi GPU od AMD. Następcą zapomnianych już nieco Thunderbolt Display ma być monitor w rozdzielczości 5K z wbudowanym GPU. Apple obecnie współpracuje z LG w tym temacie, więc powinniśmy w najbliższym czasie ujrzeć efekty.
5
 
AirPods.
W EAEC (Eurasian Economic Union) pojawił się dokument, w którym są wzmianki o nowych dwóch telefonach od Apple i o odświeżonej wersji Apple Watch z watchOS 2. Nie są podane konkretne nazwy urządzeń, ale z plotek domyślamy się o jakich może być mowa. Najciekawsza jest jednak wzmianka o AirPods. AirPods? Co to takiego? – ktoś zapyta. Tak podobno będzie brzmieć nazwa nowych, bezprzewodowych słuchawek od Apple. Skoro już chcą się pozbyć złącza jack 3,5mm ze swojego flagowego urządzenia, to powinni nam to jakoś wynagrodzić, co nie? Czy będą to słuchawki dodawane do zestawu z iPhone 7 czy Apple zbije na nich kasę osobno? 99 baksów w detalu? A może 150–200? Zobaczymy, wycenimy.
14
 
Sławna Irlandia.
Apple otrzymało gigantyczną karę za płacenie niższych podatków w Irlandii. Ta kwota to około 15 miliardów dolarów! 15 i dziewięć zer! Apple oczywiście będzie się odwoływać i sprawa zapewne będzie ciągła się latami. Z pewnością usłyszymy o niej jeszcze kilkadziesiąt razy. A może Apple zdecyduje się na przeniesienie swoich funduszy i zasobów do Turcji? Tamtejszy zastępca premiera już wyraził zainteresowanie takim biegiem spraw.
6
7
 
Do koloru, do wyboru.
Pojawiły się w sieci pogłoski, że nowego iPhone’a będziemy mogli zakupić w jednej z pięciu dostępnych wersji kolorystycznych. Do złotej, szarej, różowej i białej ma dołączyć czarny. Ma być to kolor na wzór tego zastosowanego w obudowie Mac Pro z 2013 roku. Wcześniejsze plotki mówiły jeszcze o wersji niebieskiej, ale na zdjęciach nie uświadczymy tego koloru. Przyznam szczerze, że chyba bardziej wolałbym niebieski niż czarny…
8
 
Kumulacja chmury.
Jeśli z jakiegoś powodu pojemność 1TB w iCloud była dla kogoś niewystarczająca, to mam dobre informacje. Apple wzbogaciło swoją ofertę o dodatkową opcję z 2TB w kwocie 20 baksów miesięcznie. Usługę można wykupić z poziomu telefonu.
9
 
Pudełeczko, pudełeczko, powiedz przecie…
Naszym oczom ukazały się także grafiki, na których widać dane z odwrotu pudełek iPhone’ów 7. Czy są prawdziwe? Ocenę pozostawiam Wam. Widzimy na nich wersje z 32Gb i 256Gb pamięci wewnętrznej. W zestawie, oprócz telefonu, powinniśmy otrzymać również słuchawki EarPods zakończone złączem Lightning i dodatkowo do tego ‘przejściówkę’ z Lightning na audio jack 3,5mm. Nie wiemy czy ładowarki będą mocniejsze, choć plotki mówiły również o obsłudze szybszego ładowania przez iPhone 7. Na innej grafice możemy zauważyć, że pewne zestawy będą bez przejściówki w środku, w zamian zaś ze słuchawkami AirPods.
13
12
10
 
Tim sprzedaje.
Tim Cook, który został nagrodzony kwotą około 105 milionów dolarów za to, ze od 5 lat pełni rolę CEO, pozbył się kolejnych akcji Apple. Kolejnych, bo w ubiegłym tygodniu sprzedał on część z nich za około 30 milionów i za obecną również zgarnął około 30. W sumie wzbogacił się w przybliżeniu o 170 milionów zielonych. Ciekawe co skłoniło go do sprzedaży akcji. Czyżby wiedział, że nie będą już więcej warte?
 
OLED/mLED. Nieprawidłowe skreślić.
Zwolenników wyświetlaczy OLED w iPhone chciałbym zainteresować i zmartwić ostatnią informacją. Plotki mówią, że Apple może zdecydować się na przejściowe zastosowanie ekranów OLED w swoich telefonach. Wielcy szefowie firm zajmujących się produkcją ekranów, wymienili swoje poglądy, mówiąc o tym, że Apple może zrezygnować z OLED na rzecz nowej technologii Micro LED, która będzie o około 30% jaśniejsza niż obecne ekrany, co również przełoży się na mniejszy pobór energii z akumulatorów. Takie rozwiązanie jest podobno w lepszej sytuacji, jeśli chodzi o koszty produkcji i efekt końcowy w porównaniu z OLED. Za takim rozwiązaniem przemawia też fakt, że w 2014 roku Apple przejęło pioniera tej technologii, firme LuxVe Technology.
15
 
Transmission ponownie zaatakowany.
Transmission znów zainfekowany – wcześniej w 2016 roku, taka sytuacja miała już miejsce. Zainfekowany instalator aplikacji BitTorrent można było pobrać bezpośrednio ze strony producenta. Osoby korzystające z wyżej wymienionej aplikacji zapraszam do zapoznania się z wątkiem TUTAJ i o jak najszybsze zaktualizowanie programu.
16
 
Apple Watch wersja druga.
Plotki i zdjęcia nadchodzących urządzeń nie próżnują. I tak oto możemy zerknąć na podzespoły nosidła od Apple w wersji drugiej. Ekran urządzenia jest widocznie cieńszy, plotki o pojemności baterii pokrywają się z wcześniejszymi wyciekami (jej pojemność będzie o około 35% większa). Będzie również nieznacznie zmniejszona koronka.
Zainteresowanych jak to wyglada na żywo odsyłam do filmiku TUTAJ
17
 
Porządki w App Store.
Apple zamierza rozprawić się ze starymi i problematycznymi aplikacjami dostępnymi w App Store. W grze są tutaj takie aplikacje, które od kilu lat nie są aktualizowane i wspierane przez autorów lub nie są zoptymalizowane do najnowszych systemów i wymagań Apple. Aplikacje, które nie będą mogły w ogóle się uruchomić będą natychmiastowo usuwane z zasobów App Store. W pozostałych przypadkach Apple da deweloperowi 30 dni na dokonanie zmian i aktualizację. Aha, limit nazwy aplikacji będzie wynosił od tej pory 50 znaków.
18
 
Kurtka, spodnie, koszulka.
Czy ktoś chciałby kiedyś być w skórze Steve’a Jobs’a? Niestety, nie ma takiej możliwości, ale zawsze można spróbować z jego rzeczami. Na aukcje trafiło około 30 przedmiotów, których właścicielem był Steve. Najciekawszą z nich zapewne jest skórzana kurtka, w której kieruje on swój środkowy palec w logo IBM przed ich siedzibą. Cena wywoławcza 12000 dolarów. Na aukcjach można zakupić jeszcze spodnie Levi’s, koszulkę z logo NEXT, szlafrok i golarki, jak również osobisty, przenośny odtwarzacz płyt CD firmy Sony, z którego Steve podobno słuchał muzyki przebywając w swoim domowym zaciszu.
19
20
 
@Apple
Pod taką nazwą firma z Cupertino przywróciła do życia swoje konto na Twitterze. Pomimo braku publikacji jakiegokolwiek tłita, profil obserwowało w krótkim czasie aż 111 tysięcy osób. Konto dołączy do uruchomionego wcześniej @AppleSupport, na którym możemy otrzymać pomoc związaną z produktami Apple. Zapewne pierwsze publikacje będą miały miejsce na lub zaraz po prezentacji 7 września.
21
 
Ming-Chi wróży.
Ming-Chi Kuo, znany i lubiany analityk z KGI Securities, który zasłynął z zadziwiająco prawdziwych doniesień o urządzeniach Apple przed ich premierą, opublikował podsumowanie tego, co możemy zobaczyć/ spodziewać się po nowych iPhone’ach 7. I tak oto najważniejsze sprawy obejmują nowy procesor A10 dostarczony wyłącznie przez TSMC, wersje pamięciowe 32 GB, 128 i 256. Wersja Plus ma cechować się pamięcią RAM na poziomie 3 GB, zaś mniejsza 2 GB. W ofercie będzie 5 wersji kolorystycznych – biały (czy srebrny – jak kto woli), złoty, różowy, Space Black wypierający wersję szarą i ostatni, piąty odcień to Piano Black. Możemy również spodziewać się wodoodporności IPx7, braku złącza audio-jack i przycisku Home rozpoznającego siłę nacisku. Mówił także o poprawionych modułach NFC i czujnikach oświetlenia. No cóż. Odliczajmy czas do prezentacji.
22
23
 
A Wy jakie macie zdanie w powyższych tematach? Coś zwróciło Waszą uwagę a mojej umknęło? Dajcie znać w komentarzach.
 
Źródło: 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12,13,14,15,16,17,18,19,20,21,22,23,24.
 

Komentarze (0)
L

0 komentarzy