^

Splendor. Wyjątkowa gra karciana na iOS.

Przemysław Marczyński

20 sierpnia 2016

Kto kojarzy gry karciane tylko z pokerem czy mocno wysłużoną już „Wojną” ten musi wiedzieć, że ominęła go rewolucja, jaką rozpętały gry planszowe. Dziś popularna „karcianka” to rozgrywka pełna strategii, emocji i niesamowitej „miodności”. Doskonałym przykładem jest Splendor, który pojawił się także w wersji na iOS.
W Splendorze wcielamy się w rolę kupca. Nasz cel jest jeden, zdobyć majątek który przyćmi fortuny naszych oponentów. Musimy uzyskać piętnaście punktów prestiżu, które widnieją na wybranych kartach w lewym górnym rogu. Im karta posiada więcej punktów, tym jej zdobycie jest bardziej karkołomne. Karty nabywamy za żetony symbolizujące kosztowne kamienie: szmaragdy, diamenty, rubiny czy złoto. Wydać by się mogło, że rozgrywka ta jest banalna. Fakt, zasady nie nastręczą nam kłopotu, jednak to, nad jakimi czynnikami rozgrywki musimy panować, aby zwyciężyć, sprawia, że „łamanie głowy” nad każdym ruchem jest niesamowitym doświadczeniem. Czy i jaką kartę powinniśmy kupić? A może lepszym rozwiązaniem jest odkładanie klejnotów i nabycie cenniejszych kart? Jednak ktoś wcześniej może nam je podkupić i zepsuć nasz misterny plan. Jaka inna karta do nabycia pojawi się na stole? Jest wiele niewiadomych w tej rozgrywce, co sprawia, że gra się fanatycznie.
splendor_ios_gra
Nie mniej ciekawie rozgrywa się partie w wersji na iPhonie i iPadzie. Czuć tu prawdziwy klimat „planszy”. Każdy szczegół graficzny został równie pieczołowicie wykonany. Mechanizm rozgrywki opanujemy z łatwością, ponieważ aplikacja podpowiada wszystkie możliwe do wykonania ruchy. Dla fanów Splendora dodatkowym atutem gry cyfrowej będą Wyzwania (Challenges). Tutaj nasze zadania będzą odbiegać od tych, które znamy w tradycyjnej rozgrywce, a wymuszą na nas logiczne łamigłówki polegające na zdobyciu odpowiednich kart.
splendor_ios_gra_3
I wszystko byłoby wręcz doskonałe, gdyby nie jeden niuans. Nie można rozegrać wybornej partii Splendora w sieci. Z żywym człowiekiem. I to jest ogromny minus, który rzuca cień na całą ocenę gry. Autorzy jednak zapewniają, że po Nowym Roku opcja gry sieciowej pojawi się w darmowej aktualizacji. Trzymam za słowo, bo tylko tej funkcji brakuje, aby Splendor na iOS otarł się o ideał.
Prawdziwą sztuką jest przeniesienie gry planszowej do postaci cyfrowej. Udaje się to niewielu. Za Splendorem stoi wydawnictwo Days of Wonder, które zna doskonale zna tą sztukę. To oni stworzyli takie gry jak Wsiąść do pociągu (Ticket to Ride) czy Small World. Splendor dorównuje tym tytułom i będzie doskonałym antidotum na brak możliwości rozegrania pasjonującej rozgrywki w planszową wersję Splendora.
splendor_ios_gra_2
Witryna: https://www.daysofwonder.com/online/en/splendor/
Gra w iTunes: https://itunes.apple.com/pl/app/splendor/id971215921?l=pl&mt=8
Cena: 6,99 euro
Artykuł pochodzi z 10. numeru Mój Mac Magazyn. Całe wydanie znajdziesz tutaj.

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy