^

Sprzedaż urządzeń Apple na tle konkurencji

Przemysław Marczyński

12 sierpnia 2016

Ciekawe dane zostały opublikowane przez firmy Kantara i TrendForce. Ukazują one sprzedaż smartphone’ów oraz komputerów w ostatnim okresie na rynku światowym. Dane jakie się z nich wyłaniają są dość zaskakujące. Chociażby ta informacja, że iPhone SE był najlepiej sprzedającym się telefonem w Wielkiej Brytanii.

Sprzedaż komputerów

Cztery firmy w pierwszej połowie roku osiągnęły wzrost sprzedaży komputerów według danych firmy TrendForce. Na pierwszym miejscu znajduje się Lenovo (+4,1%), druga pozycja HP (+1,6%). Dalej na liście znajdziemy Dell (+11,1%) oraz ASUS (+1,5%). Piąte miejsce należy do Apple jednak wynik sprzedaży komputerów rok do roku w pierwszej połowie roku 2016 to spadek o 23,4%. Dalsze miejsca w zestawieniu posiadają Acer, Samsung oraż Toshiba. Apple w połowie 2016 roku posiada 7,9% rynku. Ciekawostką jest fakt, że w kwartale gdzie miała miejsce premiera nowego MacBooka firma odnotowała wzrost sprzedaży komputerów na poziomie 30,3% (kwartał do kwartału). Świadczyć to może o doskonałym przyjęciu nowych komputerów na rynku światowym.

Sprzedaż smartphone’ów

Informacjami na temat sprzedaży telefonów w drugim kwartale 2016 podzieliła się firma Kantar. Złą informacją dla Apple jest fakt, że na ogromnym rynku chińskim iPhone odnotował spadek sprzedaży (rok do roku) na poziomie 1,8%. Pozytywne wieści natomiast napływają z rynku amerykańskiego gdzie w tym okresie sprzedaż telefonu od Apple wzrosła o 1,3%. Również w Europie można odnotować wzrosty sprzedaży w Niemczech (+1%), Wielkiej Brytanii (3,1%) i Francji (3,4%).

Android zalewa rynek

Telefony z „Zielonym robocikiem” zalewają świat. Sprzedaż słuchawek z tym systemem odnotowuje wzrosty praktycznie wszędzie. We Włoszech jest to wzrost aż o 10,6%. Doskonale radzi sobie Android również w Japonii (+6,6%). Wśród badanych krajów jedynie w Stanach Zjednoczonych odnotował spadek o 0,4%.. Tylko na tym rynku Android przegrywa z iOS ilością sprzedanych telefonów.
macbook_new

W oczekiwaniu na nowe urządzenia

Wydaje się, że użytkownicy sprzętu Apple wypatrują nowych urządzeń powstrzymując się jednocześnie od zakupów. Już jesienią ma pojawić się całkowicie nowy MacBook Pro. Może również plotki o tym komputerze sprawią, że dawno nieodświeżany Mac Pro otrzyma aktualizację? Dziś Apple zajmuje piąte miejsce wśród firm sprzedających komputery na świecie i drugą pozycję w rankingu smartphone’ów.

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (1)
L

1 komentarz