^

Na kłopoty iMyfone D-Back, czyli multinarzędzie do ratowania i odtwarzania danych z iPhone

Jaromir Kopp

1 sierpnia 2016

Niekiedy nawet iPhone czy iPad potrafi sprawiać mniejsze lub większe problemy. Bywa, że coś sobie niechcący skasujemy, innym razem musimy skorzystać z danych, które były w już niedostępnym nam urządzeniu, a archiwum nie ma na czym odtworzyć lub potrzebujemy spis połączeń, czy SMS. Na te i wiele innych podobnych bolączek lekarstwem jest iMyfone D-Back.
Uwaga! Specjalna oferta dla stałych czytelników! Zobacz jak taniej kupić iMyfone D-Back!

Na kłopoty iMyfone D-Back

Jakiś czas temu opisywałem program iMyfone Umate, tej samej firmy służący do zwalniania miejsca w iPhone czy iPadzie. Tym razem testowałem narzędzie na „poważniejsze” przypadki niż brak miejsca w pamięci flash.
O ile testy iMyfone Umate przebiegły od początku bez problemów i z bardzo pozytywnymi efektami, to z D-Back nie poszło tak gładko. Spowodowane było to między innymi betatestami nowych systemów na moich urządzeniach. Dzięki tym problemom mogłem przetestować wsparcie iMyfone i okazało się, że działa ono bardzo dobrze! Znalazłem błąd z kodowaniem polskich znaków i w ciągu kilku dni dostałem do sprawdzenia poprawioną wersję dla macOS, która niebawem zostanie udostępniona wszystkim (4.0.2). Już dziś mogę Wam podać do niej link: iMyfone D-Back 4.0.2.

Program jest rownież dostępny od dziś w wersji 4.0.2 dla Windows i posiada te same funkcje co testowana wersja dla macOS.

Co potrafi iMyfone D-Back 4.0.2

Zadania, jakie możemy postawić przed iMyfone D-Back można podzielić na dwie kategorie: „Naprawianie” źle działającego systemu (Fix iOS System) i odtwarzanie (wyłuskiwanie) danych z urządzenia lub archiwów.

„Fix iOS System”

Ta funkcja polega na ponownej instalacji iOS w naszym iPhone (iPadzie) i jest bardziej rozbudowana i elastyczna niż znana nam z iTunes. System możemy zaktualizować „standardowo”, w trybie „Recovery” lub DFU (ten ostatni wiąże się z utratą danych). W dwóch ostatnich przypadkach jesteśmy instruowani jak przygotować urządzenie i które i jak długo trzymać wciśnięte klawisze. Dodatkowo możemy wybrać wersję systemu, jaki chcemy wgrać na nasze iUstrojstwo (w iTunes standardowo dostępny jest tylko najnowszy). Wybrany iOS jest pobierany z serwerów Apple.
iMyfone D-Back - Naprawa systemu, wprowadzanie w tryb DFU

„Recover…”

Zależnie od sytuacji, D-Back odczytuje dane bezpośrednio z iPhone, z archiwum iTunes lub archiwum w iCloud.

iMyfone D-Back - Zapis odtwarzanych danych

Obie kategorie łączy „Smart Recovery”

W tej opcji program pyta nas, jaki mamy problem z naszym urządzeniem i w przyjazny sposób proponuje rozwiązanie. Tak jak to widać na obrazku tytułowym, do wyboru mamy:

  • „Deleted or lost data…” – informacje skasowane przez przypadek lub zgubione. W tym trybie program prosi o podłączenie iPhone (iPad’a) kablem i skanuje bezpośrednio urządzenie.
  • „Factory reset…” – możemy odtworzyć dane z archiwum.
  • „iPhone lost…” – jak wyżej. Bez archiwum iTunes lub iCloud nic nie wskóramy.
  • „iPhone locked…” – jeżeli iPhone był już łączony z naszym komputerem (komputer zaufany) to dane będą odczytywane z urządzenia nawet, jak ma ekran zablokowany kodem.
  • „Stuck at Apple logo…” – uruchamia tryb „Fix iOS System”.

Co możemy odtworzyć

iMyfone D-Back - Wybór rodzajów informacji do wyszukiwania
Z urządzenia lub jego archiwum zrobionego za pomocą iTunes, lub znajdującego się w iCloud, iMyfone D-Back może odzyskać:

  • Listę połączeń, wiadomości (iMessages, SMS) wraz z ich załącznikami, książkę adresową.
  • Zdjęcia i filmy z rolki oraz te zapisane przez inne aplikacje w swoich „piaskownicach”.
  • Notatki, załączniki do notatek (od D-Back v. 4.0.1), zapamiętane adresy w Safari, kalendarze, przypomnienia, historię przeglądarki, notatki głosowe.
  • Dodatkowo z aplikacji jak Skype, WhatsApp, WeChat, Kik ich wiadomości i załączniki (zdjęcia, filmy).

Działanie programu możemy wypróbować przed zakupem. Wersja „trial” nie eksportuje odzyskanych danych, ale możemy przekonać się o jego skuteczności.

Czego nie uda się zrobić?

Nie uda się odzyskać danych z urządzenia, które nie „zaufało” naszemu komputerowi, czyli z zablokowanego obcego iPhone nic nie wyciągniemy. Jeżeli archiwum zrobione za pomocą iTunes ma hasło, to bez jego znajomości oczywiście też nic nie wskóramy. Gdy chcemy odzyskać dane z iCloud, to konto nie może mieć podwójnej weryfikacji (można ją czasowo wyłączyć w appleid.apple.com). Nie będziemy lepsi niż FBI.

W praktyce

Zacząłem od „naprawiania” iPhone 3GS. Z pomocą programu wprowadziłem go w tryb „Recovery” i wgrałem na nowo wybraną wersję iOS (6.1.6). Poszło bardzo gładko.
Z odtwarzaniem danych nie było już tak łatwo. Wersja programu 3.8.x nie radziła sobie z „Notatkami” w nowym formacie, a zapisane pliki z danymi (html) miały uszkodzone kodowanie polskich znaków. Na szczęście już podczas testów pojawiła się wersja 4.0.1, która już bez problemu obsługiwała nowy format „Notatek” i odtwarzała więcej rodzajów danych. Zaraz potem dostałem też wersję 4.0.2 usuwającą problem z kodowaniem i wszystko zaczęło działać jak powinno.
Po skanowaniu, które w przypadku iPhone (iPad’a) podpiętego kablem może trwać nawet 30 minut, mamy raport pokazujący znalezione dane. Możemy zapisać na dysku wszystkie informacje lub wybrać, które z nich chcemy wyeksportować. Pomaga w tym wyszukiwarka tekstowa. Niestety brakuje możliwości zmiany sposobu sortowania list np. wg daty.
iMyfone D-Back - Lista odtworzonych danych (iPad) - Notatki w nowym formacie
Program pozwala na odtworzenie wielu skasowanych informacji jak wiadomości (SMS, iMessages), połączenia telefoniczne czy notatki. Można się zdziwić co jeszcze pozostaje w zakamarkach naszego iPhone. Ciekawie prezentują się zdjęcia znalezione w aplikacjach, np. w „Podcasty” mamy ikony wszystkich przesłuchiwanych podcastów. Znalazłem również chyba wszystkie graficzne załączniki do Notatek (w tym część skasowanych). Oczywiście z notatek zaszyfrowanych nie dało się dotworzyć nic poza tytułami, a ich nieczytelne załączniki mają rozszerzenie „*.encrypted”. Jeżeli nie uda nam się odzyskać jakichś danych bezpośrednio z urządzenia, to warto zrobić jeszcze próbę „skanowania” jego archiwum. Czasem daje to lepsze efekty.
iMyfone D-Back - Lista połączeń telefonicznych
Dane tekstowe poza książką adresową, która jest w popularnym „*.csv”, zapisywane są w postaci plików HTML. Wiem już, że trwają prace nad wersją programu, która będzie miała większą możliwość wyboru formatu zapisu danych. Przydała by się możliwość kopiowania zaznaczonego tekstu wprost z programu (po wykupieniu licencji), której na razie brakuje.

Podsumowując:

Program spełnia swoje zadanie, a nawet potrafi pozytywnie zaskoczyć. Jest skuteczny na tyle, o ile pozwalają na to zabezpieczenia w systemach iOS. Choć producent podaje, że działa od iOS 7 to bez problemu poradził sobie z iOS 6.1, a nawet 5.2.1. Może być użyteczny nie tylko w sytuacjach awaryjnych, do jakich został stworzony. Lista połączeń z dokładną godziną i czasem trwania, czy spis Wiadomości niekiedy może się przydać, a „grzebacze”, którzy chcą np. wydobyć jakieś grafiki z programów, też mogą coś zyskać.

iMyfone D-Back - Odtwarzane załączniki do wiadomości

iMyfone D-Back 4.0.2

  • Cena: 49,95$
  • Ocena (1…5): 4,0
  • Link do wersji dla macOS: https://www.imyfone.com/iphone-data-recovery-mac/
  • Link do najnowszej wersji macOS z poprawionym kodowaniem polskich znaków: iMyfone D-Back macOS 4.0.2
  • Link do wersji dla Windowshttps://www.imyfone.com/iphone-data-recovery/
  • Plusy: Łatwa obsługa i dobre podpowiedzi. Duża skuteczność i szeroki zakres odzyskiwania danych. Łatwiejsze niż w iTunes „naprawianie” systemu iOS. Dobry kontakt że wsparciem.
  • Minusy: Brak możliwości zamiany kryteriów sortowania wyników. Brak polskiej wersji. Brak możliwości wyboru formatu zapisywanych danych (ale to niebawem się zmieni).

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (1)
L

1 komentarz

  1. Aleksandra Kwietniewska

    Witam, czy jesli mam zablkowany iPhone i nie mam danych na Chmurze oraz na iTunes – dodatkowo nie sparowałam telefonu z iTunesem – czeli iTunes prosi o weryfikacje, ale telefon zna komputer i wifi to czy ten program cos mi da w celu odzyskania przynajmniej zdjec?