^

iMyfone Umate, czyli jak zwolnić miejsce w swoim iPhone (iPadzie)

Jaromir Kopp

30 czerwca 2016

Domyślam się, że większość z użytkowników iUrządzeń ma wersje z podstawową ilością pamięci na dane. Sam dopiero jesienią 2015 zakupiłem pierwszego iPhone o większej niż 8 czy 16 GB pamięci Flash, więc wiem, jak trzeba się „nakombinować” używając najuboższej wersji. Opisywałem kilka moich „sztuczek” w Mój Mac Magazynie 02/2016. Jednak można znacznie więcej.
Uwaga! Specjalna oferta dla stałych czytelników! Zobacz jak taniej kupić iMyfone Umate!

iMyfone Umate, czyli jak zwolnić miejsce w iPhone

Trochę byłem zaskoczony, gdy dostałem ten program do recenzji, bo nie spodziewałem się, że jest tyle dodatkowych sposobów na zwalnianie przestrzeni w iUrządzeniach. Dlatego postawiłem przed Umate trudne (moim zdaniem) zadania. Przetestowałem go z iPhone 6s Plus 64 GB i iOS 10 beta1 oraz z iPad 32 GB z iOS 5.2.1 [!]. W obu przypadkach program spisał się bardzo dobrze.

iMyfone Umate, jak to działa.

iMyfone Umate, czyli jak zwolnić miejsce w swoim iPhone - skanowanie
Po podłączeniu kablem USB iPhone (iPada) do komputera mamy informację, kiedy ostatnio używaliśmy z nim program i szacunkowo ile Umate już pamięci uwolnił do tej pory z naszych urządzeń. Następnie włączamy skanowanie. Trwa to chwilę, podczas której nie należy używać iPhone (jak podczas pozostałych czynności robionych programem).
Zrzut ekranu 2016-06-30 o 07.18.03
Po sprawdzeniu otrzymujemy raport z informacjami ile i na czym możemy oszczędzić. Opcji jest kilka.
iMyfone Umate, czyli jak zwolnić miejsce w swoim iPhone - pliki śmieciowe
Pliki śmieciowe jak crash logi, pamięć tymczasowa zdjęć, pobierania, aplikacji itp. Można się ich pozbyć bez większych konsekwencji, chyba że akurat logi systemu są na m potrzebne do diagnozy serwisowej.
Jak widać, można czasem sporo oszczędzić (dane na zdjęciu z iPad 1 32GB iOS 5.2.1). Na iPhone z iOS 10 uzbierało się mniej tych plików (poniżej 1 GB). Zabieg oczyszczania trwał mniej niż minuta.
iMyfone Umate, czyli jak zwolnić miejsce w swoim iPhone - pliki tymczasowe
Pliki tymczasowe też sporo zajmują, ale jeżeli mamy w urządzeniu jeszcze sporo wolnego miejsca to pozbycie się ich może zająć więcej czasu. Im mniej wolnej przestrzeni, tym szybciej proces przebiega, wiąże się to z tym, że Umate zapełnia pamięć iPhone czym wymusza na systemie kasowanie plików tymczasowych. Przy 20 GB wolnego miejsca może zająć to nawet 30 minut.
iMyfone Umate, czyli jak zwolnić miejsce w swoim iPhone - zdjęcia
Zdjęcia. Ciekawie zrobiono opcję uwalniania miejsca zajmowanego przez zdjęcia. Mamy dwie możliwości. Możemy „przekompresować” pliki do ich mniejszej postaci lub skasować je całkiem. W obu przypadkach Umate zawsze robi kopię oryginałów na dysk komputera.
Przy wyborze funkcji należy uwzględnić czy mamy włączoną bibliotekę zdjęć w iCloud. Jeżeli jest włączona, to spokojnie można skasować zdjęcie, bo oryginały i tak są przechowywane w iCloud i iPhone w miarę potrzeb je z chmury pobierze. Jeżeli nie, a chcemy mieć nadal dostęp do zdjęć, należy rozważyć ich „przekompresowanie” wg iMyfone bezstratne. W iPhone z iOS 10 zastosowałem kasowanie (w urządzeniu pozostały tylko malutkie podglądy), a w iPadzie kompresję. Obie metody uwolniły po kilkaset MB miejsca, może w przypadku iPhone niewiele, ale iOS z włączoną optymalizację biblioteki zdjęć sam pozbywa się starszych oryginałów z urządzenia po przesłaniu ich do chmury.
iMyfone Umate, czyli jak zwolnić miejsce w swoim iPhone - zdjęcia, kompresja
Lista dużych plików zawiera zazwyczaj filmy ze „Zdjęć”, ale pozwala to na szybkie namierzenie tych, które zajmują najwięcej miejsca. Jeżeli decydujemy się na usunięcie, również najpierw zostanie wykonana ich kopia na dysk komputera.
Ostatnia opcja pokrywa się trochę dostępnym w Ustawieniach iOS zarządzeniem dyskiem. Możemy sprawdzić jakie aplikacje zajmują najwięcej miejsca i się ich pozbyć nie dotykając iPhone.
Podsumowując: iMyfone Umate pozwolił zaoszczędzić więcej miejsca niż wszystkie znane mi do tej pory metody. Dodatkowo co jakiś czas zrobiona drobna kosmetyka jak pozbycie się zalegających plików tymczasowych, logów i innych danych śmieciowych może usprawnić pracę systemu, a jak nie to na pewno uwolni miejsce na nowe zdjęcia, filmy czy aplikacje.
iMyfone Umate

  • Cena: 19,95$
  • Ocena (1…5): 4,5
  • https://www.imyfone.com/iphone-space-saver-mac/
  • Plusy: Dbalość o bezpieczeństwo danych, prosta obsługa, czytelny interfejs, duże jak na „zamknięty system” iOS, możliwości.
  • Minusy: Brak możliwości wyłączenia kopii przed kompresją i kasowaniem zdjęć.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (1)
L

1 komentarz

  1. Emilka

    Oprogramowanie uwalnia przestrzeń 13PL dla mojego iPhone. Wspaniały!