Kategorie Archiwum

Zdjęcia, czyli co łączy sieci neuronowe z nowymi systemami Apple.

Jakiś tydzień temu Sebastian podesłał mi link do dokumentacji jednego z nowych „API”, które Apple udostępniło (udostępni) w nowych wersjach swoich systemów, czyli iOS 10, macOS, watchOS i tvOS. To nowe narzędzie oddane programistom to Basic Neural Network Subroutines, czyli „podstawowe neuronowe podprogramy sieciowe”. Jeżeli macie jakieś skojarzenia ze sztuczną inteligencją to jesteście całkiem blisko.
Nowe narzędzia działają na bazie sieci neuronowych i pozwalają (w uproszczeniu) na rozpoznawanie czy dane wejściowe (np. obrazek) odpowiadają wzorcom powstałym za pomocą „nauczania” sieci neuronowej. Wzorce muszą być dostarczone do API BNNS i sam system nie ma możliwości uczenia, a jedynie używa gotowych danych.
Nawet nie spodziewałem się, że już mogę sprawdzić jak „sieci neuronowe” spisuję się w moim iPhone i MacBooku Air. Odważni też mogą doświadczyć działania Basic Neural Network Subroutines, jeżeli zainstalują w swoich 64-bitowych iPhone betę iOS 10 lub macOS 10.12 na komputerach. Sam trafiłem na efekt działań BNNS przypadkiem.

Bardzo udoskonalona aplikacja zdjęcia.

Podczas WWDC 2016 mówiono o funkcjach rozpoznawania scen, przedmiotów i twarzy w nowych wersjach aplikacji Zdjęcia. Jednak nie do końca wiedziałem, że działa to nie tylko do sporządzanie „wspomnień”. Swoistego „odkrycia” dokonałem, gdy potrzebowałem zdjęcia roweru. Z nadzieją, że kiedyś jakieś zdjęcie odpowiednio opisałem, wklepałem w pole wyszukiwania aplikacji Zdjęcia „rower” i moim oczom ukazała się „kategoria rower”, a w niej ponad setka moich zdjęć rowerów. Od razu zacząłem sprawdzać, czy inne hasła też tak zadziałają. Okazało się, że tak! Na hasło „psy”, aplikacja Zdjęcia znalazła fotografie psów, na hasło „koza” znalazła kozy. „Pociągi” – pociągi, „drzewo” – drzewa i lasy, „grzyby” – muchomory i kanie, „koty” – psy (bo moje psy nie są wielkie). Na ogół trafność automatycznego oznaczenia zdjęć jest bardzo duża!

VoiceOver nabiera kolejnych mocy! [aktualizacja]

Uwaga! Jak słusznie zauważył Piotr Witek na Twitterze, dzięki „neuronowej sztucznej inteligencji” funkcja VoiceOver w aplikacji zdjęcia nabrała nowych potężnych mocy. Musicie koniecznie sami wypróbować jak opisuje zdjęcia w iOS 10. Że strony Wsparcie dotyczące dostępności Apple dowiecie się jak włączyć i używać VoiceOver. Naprawdę warto wykonać ten eksperyment, usłyszycie np. „Prawdopodobnie ssak, psowate, pies, owczarek niemiecki. Prawdopodobnie piłka” lub „Dworzec kolejowy, prawdopodobnie pociąg, konstrukcja”, czy „Prawdopodobnie kemping, piwo, jedzenie”!

Ilość kategorii, jakie są rozpoznawane, również jest ogromna. Nawet poszczególne rasy psów mają swoje wzorce „neuronowe”. Sprawdzając po literce, trafiłem na kategorie jak „alkowa”, „buduar”, „pies kongijski”, „kamienie nagrobne”, „owczarek niemiecki” „nagroda”, „las”, „brzeg jeziora”. Mnóstwo tego! Przy niektórych wyszukaniach mamy opcję pokazania większej ilości dopasowań takich mniej „pewnych”.

Nic nie wycieka.

Tak jak rozpoznawanie twarzy, również rozpoznawanie scen i przedmiotów odbywa się w naszych urządzeniach. Nie musimy mieć nawet włączonej iCloud Photo Library czy innej funkcji wysyłającej na serwery nasze zdjęcia i filmy. Właśnie – filmy również są analizowane i bardzo poprawnie kategoryzowane.

Jak możecie zobaczyć, system rozpoznawania obrazów działa bardzo dobrze, choć nie uczy się w naszym urządzeniu, a jedynie korzysta z opracowanych przez Apple (w tym przypadku) wzorców. Widać kawał dobrej roboty zarówno w systemowym oprogramowaniu rozpoznającym, jak i w przygotowaniu wzorców. Bardzo mnie ciekawi jaki użytek z Basic Neural Network Subroutines zrobią deweloperzy w swoich aplikacjach, bo jak widać po zdjęciach możliwości są ogromne.
Zobaczcie jak funkcja rozpoznawania przedmiotów i zdjęć działa w II becie iOS 10:

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Ostatnie wpisy

Router Synology RT6600ax. Potężny zarządca sieci

Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…

2 lata temu

Sonos ogłasza partnerstwo z Apple i pokazuje dwa głośniki

Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…

2 lata temu

Sejf Smart Safe współpracuje z HomeKit

Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…

2 lata temu

FileMaker Cloud w Polsce

Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…

2 lata temu

Ivory zamiast Tweetbot’a. Mastodon lepszy od Twittera?

Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…

2 lata temu

Najważniejsza funkcja nowego HomePod’a

Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…

2 lata temu

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.