Kategorie Archiwum

macOS 10.12 Sierra i kolejna zaleta „Dokumentów w iCloud”

Nie tak dawno zachwycałem się na swoim blogu MacWyznawca.pl zapowiedzianą nową funkcją iCloud Drive, czyli dokumentami i biurkiem w chmurze. Teraz znalazłem kolejną zaletę, zwłaszcza dla roztargnionych: odzyskiwanie plików.
Z dobrodziejstw dokumentów w iCloud korzystam już w betach nowych systemów. Napisałem, że uważam to za jedną z najważniejszych zmian w macOS 10.12 Sierra (iOS również na tym zyskuje) we wpisie „WWDC 2016 najmocniejsze wrażenie… czyli iCloud”, a z lipcowego Mój Mac Magazynu lub bloga dowiecie się dlaczego tak jest „na przykładach”.

Teraz „odkryłem” kolejną zaletę!

Jak już wiecie (lub nie, więc ten wpis przyda Wam się podwójnie), iCloud ma funkcję odzyskiwania skasowanych plików, kontaktów, kalendarzy i przypomnień, a nawet zakładek Safari. Do tej pory przydawało się to stosunkowo rzadko, bo i samo przechowywanie plików w iCloud miało ograniczone zastosowanie, jednak wraz z nadejściem macOS 10.12 nabierze większego znaczenia dla wszystkich, którzy jak ja umieszczą swoje „Dokumenty” i „Biurko” w tej usłudze.

Jak to działa.

Normalnie… logujemy się na konto w iCloud.com, wchodzimy w Ustawienia (prawy górny róg, tam gdzie imię zalogowanego) i na dole po lewej wybieramy w „Zaawansowanych” „Odzyskaj pliki”. Pliki po skasowaniu z komputera (opróżnieniu śmietnika) są przechowywane jeszcze około 40 dni.
Aby odtworzyć plik, zaznaczamy go, klikamy w „Odzyskaj” i po chwili pojawi się nam on w ostatniej lokalizacji, w jakiej był, czyli najprawdopodobniej w „Kuble” w Docku naszego komputera! Lokalizacja pliku skasowanego jest podawana na liście, więc wiemy gdzie go szukać.
UWAGA! Dotyczy to tylko plików, które dzięki usłudze „Dokumenty i biurko w iCloud” zostały umieszczone w chmurze. Inne pliki spoza teczek Dokumenty, Biurko i iCloud nie są chronione.

Prawda, że fajna niespodzianka dla roztargnionych?

Jeżeli kasujemy jakieś bardziej wrażliwe dane i chcemy, aby zniknęły z serwerów iCloud wcześniej niż po 40 dniach, to w tym samym oknie iCloud.com możemy usunąć wybrane i skasowane z dysku pliki od razu.
Informacje odnoszą się do przyszłej wersji macOS 10.12 Sierra, która będzie udostępniona jesienią. Opisuję działanie funkcję na podstawie pierwszej wersji bety deweloperskiej. Publiczne testy mają rozpocząć się już w lipcu.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Ostatnie wpisy

Router Synology RT6600ax. Potężny zarządca sieci

Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…

1 rok temu

Sonos ogłasza partnerstwo z Apple i pokazuje dwa głośniki

Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…

1 rok temu

Sejf Smart Safe współpracuje z HomeKit

Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…

1 rok temu

FileMaker Cloud w Polsce

Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…

1 rok temu

Ivory zamiast Tweetbot’a. Mastodon lepszy od Twittera?

Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…

1 rok temu

Najważniejsza funkcja nowego HomePod’a

Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…

1 rok temu

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.