^

Internet pełen wiedzy

Przemysław Marczyński

17 grudnia 2015

Internet w niesamowity sposób wdarł się do naszego życia. Informacje, książki, muzyka, to wszystko już mamy w zasięgu komputera bez konieczności wychodzenia z domu. Również wiedza zaczyna skrzętnie wykorzystywać to medium. W sieci mamy coraz więcej miejsc, z których możemy czerpać fachową wiedzę. Nic nie przeszkodzi nam w uczestnictwie w wirtualnych warsztatach bądź kupieniu najrozmaitszych kursów od gotowania po programowanie czy grę na instrumentach. Nie będzie chyba przesadne, gdy powiem, że internet jest doskonałym źrodłem wiedzy. Trzeba tylko wiedzieć, gdzie jej szukać. Oto kilka miejsc, gdzie można znaleźć najlepsze kursy i skąd czerpać wiedzę w sieci.
eductivologo

Educativo – educativo.pl

Strona warta odnotowania przynajmniej z jednego powodu – posiada lekcje programowania na iOS. Podobnych kursów w języku polskim trudno szukać. Educativo skupia się na lekcjach programowania na różne platformy – iOS, Android, Linux. Wszystkie kursy kupujemy na roczny abonament. Po zalogowaniu się do swojego panelu mamy dostęp do lekcji podzielonych na rozdziały. Podczas nauki mamy możliwość zapisywania notatek, a także przesyłania zapytań do prowadzących. Materiały wideo oglądamy bezpośrednio w przeglądarce lub pobierzemy je na dysk komputera w celu korzystania z kursów nawet w czasie braku dostępu do internetu. Do części materiałów będziemy mogli pobrać pliki, na których przeprowadzane jest szkolenie. Wszystko po to, aby móc samodzielnie próbować rozwiązywać problemy programowania i łatwiej uczestniczyć w szkoleniu. Każda lekcja zakończona jest testem. Jego wyniki znajdziemy w menu Postęp szkolenia, gdzie widzimy, z którymi zadaniami mieliśmy największe problemy.
psboy_logo

PSboy – www.psboy.pl

Większość kursów, jakie tu znajdziesz, jest autorstwa Sebastiana Kończaka. Należy on do grupy Adobe Community Professionals, co najlepiej powinno świadczyć o jego umiejętnościach. Na PSboy.pl umieszczono 62 szkolenia ściśle związane z produktami Adobe. To na możliwościach Adobe Photoshopa, Illustratora, InDesigna i Lightrooma w głównej mierze skupia się autor strony. Będziemy mogli skorzystać z trzech form zakupu kursów. Filmy wideo możemy zamówić na nośniku DVD lub poprzez ściągnięcie paczki archiwum. Ciekawostką jest wykupienie dostępu do wszystkich szkoleń na czas od trzech do 35 dni – Chmura szkoleniowa.Warto wspomnieć, że na YouTubie prężnie działa kanał strony, na którym znajdziemy darmowe materiały wideo – https://www.youtube.com/user/psboypl
transparent-360x50

eduweb – http://eduweb.pl/

Platforma eduweb specjalizuje się w kursach dla użytkowników aplikacji firmy Adobe. Twórcy grafiki, wideo i postprodukcji będą mogli poszerzyć swoją wiedzę z tego zakresu. A jest w czym wybierać. Znajduje się tutaj ponad 600 godzin materiału wideo. Każdy kurs podzielony jest na rozdziały, dzięki czemu łatwo będziemy mogli poruszać się po lekcjach. Ciekawą propozycją eduweb.pl są Warsztaty. Są to zajęcia prowadzone „na żywo”. Uczestniczyć w spotkaniu może każdy, a na stronie mamy dostęp do kalendarza, gdzie rozpisane są zajęcia na najbliższy czas. Eduweb Live pozwala na interakcję z prowadzącym poprzez chociażby zadawanie mu pytań o techniki stosowane podczas pracy. Do archiwum tych spotkań mają dostęp osoby, które wykupią abonament. Działa tutaj również społeczność użytkowników, którzy mogą zostawiać pod kursami komentarze i oceniać je gwiazdkami. Studenci za swoje osiągnięcia dostają odznaki, co ma skutecznie motywować do dalszych działań. Prowadzony jest również ranking uczestników kursu. Szkolenia możemy kupować na dwa sposoby: jako pliki wideo (spakowane ZIP-em) oraz nośniki CD. Każda z tych form pozwala na oglądanie kursu na stronie po zalogowaniu się do panelu użytkownika.
Lynda.com-logo

Lynda.com – www.lynda.com

To jedna z najstarszych anglojęzycznych stron z kursami. Założona w 1995 roku, posiada w swoich zbiorach ponad 267 tysięcy lekcji wideo. Znajdziemy tutaj świetne materiały z programowania, grafiki komputerowej, wideo, audio, fotografii czy prowadzenia biznesu. Wszystkie kursy podzielone są na działy z informacją o czasie ich trwania. Dla osób słabo znających język angielski świetnym rozwiązaniem jest wprowadzenie napisów. Co więcej, Lynda ma kursy z transkrypcją całej treści. Zatem nie musimy przewijać filmu do interesującego nas fragmentu. Wystarczy, że przejdziemy na stronę „Transcipt” aby „przeskoczyć” do odpowiedniego miejsca w wideo (klikając na interesujący nas fragment kursu). Filmy możemy także odtwarzać w trybie przyspieszonym. Dla poszukujących odpowiedniego kursu ważną informacją będzie ocena poziomu zaawansowania (początkujący, średnio zaawansowany i zaawansowany).
brand_logo_negative_green

Udemy – www.udemy.com

To jest wyjątkowe miejsce w internecie. Udemy to platforma nauczania, którą możesz współtworzyć jako instruktor kursów. Jeśli zatem czujesz w sobie siłę mówcy, to jest odpowiednie miejsce dla Ciebie. Udemy to również bogactwo kursów, a ich wachlarz jest olbrzymi. Zaczynając od szkoleń ściśle powiązanych z internetem, jak obsługa aplikacji czy programowanie, a kończąc na pierwszej pomocy, gotowaniu, sztuce czy językach obcych. Duży nacisk postawiono tu na interaktywność z prowadzącym kurs. Każde spotkanie wirtualne możemy komentować, a sami autorzy mogą z nami korespondować. O jakości kursu możemy przekonać się na dwa sposoby: po ilości słuchaczy oraz gwiazdkach w skali od 1 do 5. Mocną stroną Udemy jest obecność wielu darmowych szkoleń i częste przeceny.
tedx

TED Talks – https://www.youtube.com/user/TEDtalksDirector

Niewątpliwie YouTube jest oferuje największe bogactwo filmów w internecie. Wielokrotnie też znajdziemy tu osoby przekazujące w sposób ciekawy swoją wiedzę i doświadczenie. Jednak nie jest to proste, aby w setkach tysięcy filmów odnaleźć te niosące ważne treści. Jeśli szukamy inspiracji, pomysłów, warto odwiedzić kanał organizacji TED. Na organizowanych przez nich konferencjach swoje prelekcje mają znamienici goście. Chociaż nie są to stricte kursy, jednak wiedza i doświadczenie prelegentów często wykracza poza zwyczajne ramy poznania. Tutaj także znajdziemy w wielu przypadkach polskie napisy
Tekst pochodzi z 6. wydania Mój Mac Magazyn

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (5)
L

5 komentarzy

 1. Grzegorz Okaz

  Ciekawie też wygląda oferta http://videopoint.pl. Autorem projektu jest wydawnictwo Helion.

  • pemmax

   Faktycznie ciekawie. Dzięki. Zanotowane 😉

 2. Krzysiek

  A ja widzę jeszcze jeden bardzo duży brak: http://www.strefakursow.pl według mnie najlepsi.

 3. Dariusz Grabowski

  Tak, jeśli chodzi o Udemy to przeceny są bardzo częste. Przeważnie jest tak, że ceny większości kursów spadają do 7-14 euro. Polecam też StackSocial gdzie udało mi się kupić paczkę kursów z Udemy za niecałe 10$ https://stacksocial.com/pay-what-you-want
  Warto też zwrócić uwagę na https://www.codeschool.com/ – mają bardzo fajnie rozwiązane zadania (wyzwania) po każdym wykładzie. Pełny kurs podstaw AngularJS jest u nich za darmo.

 4. Mariusz

  Ciekawe zestawienie. Czegoś takiego mi brakowało. Ja niedawno z eduweb’a kurs robiłem z InDesign’a. Czasem warto zainwestować, tym bardziej że pracodawca ówczesny czy potencjalny patrzy na Ciebie lepiej jak widzi w Tobie chęć rozwoju. Jak się patrzy na to z perspektywy czasu to nie wychodzą one drogo. Teraz właśnie szukam czegoś odnośnie samej grafiki, photoshopa czy corella.