^

Materiały edukacyjne dla iPada

Przemysław Marczyński

5 listopada 2015

Poważnym problemem „życia” komputerów Apple w Polsce jest edukacja na ich temat. Co z tego, że tworzą się pracownie komputerowe z Macami jeśli zamiast systemu OS X instaluje się na nich Windowsa? Fakt, sprzęt Apple wygląda świetnie ale nie o taką obecność tych komputerów w szkołach nam chodzi.
O sile jaka tkwi w przekazywanej wiedzy na temat komputerów, aplikacji i systemów przekonałem się na studiach. Na Politechnice wszechobecne były rozwiązania CAD pochodzące od Autodesku. Tak mocno przesiąkłem tym środowiskiem, że udałem się nawet na AutoCAD Blogger Day gdzie miałem przyjemność spędzić chwilę z „najlepszymi z najlepszych” cyfrowych kreślarzy. I wiecie co, chyba nic mnie już nie przekona do zmiany platformy na której pracuję. Tak właśnie działa wczesna edukacja. Przyzwyczajamy się do rozwiązań i narzędzi, a potem trudno jest je zmienić.
Co zatem mogło by się wydarzyć gdyby zamiast Windowsa w polskich szkolach zagościł OS X? Po pierwsze możliwość poznania nowej przestrzeni systemów komputerowych i co ważne wyrobienie swojej wlasnej opinii na temat tego środowiska. Druga nie mniej ważna rzecz, to zmiana sposobu poznawania i uczenia się. iPad daje niesamowite możliwości. Oprogramowanie na OS X wcale mu nie ustępuje. iTunes University to świetne narzędzie, a wydaje mi się, że mocno niedocenione w naszych realiach. Jednak jest poważna bariera… edukacja edukujących.
Jeśli przypadkiem numer #6 Mój Mac Magazyn pominąłeś podczas czytania to koniecznie nadróbcie zaległości. Miałem ogromną radość wysłuchać Pana Daniela Makusa o tym, że można z sukcesami uczyć dzieci na iPadach i komputerach Apple. Zachęcam gorąco do poznania tej rozmowy.
Jeśli nadal masz wątpliwości co do sposobu nauczania w modelu iUniwersytetu (iTunes U) koniecznie sięgnij po subskrybcję kursu jaki opublikowała Szkoła Prywatna Leonarda Piwoni w Szczecinie. To doskonałe źródło wiedzy o tym jak uczyć i skąd czerpać pomysły na wykorzystanie nowych technologii w przekazywaniu wiedzy. Materiały edukacyjne dla iPada pobierzecie za darmo tutaj.
Mam ogromną prośbę. Jeśli znacie nauczycieli, którzy chcą, a boją się podjąć wyzwania jakim jest kształcenie przy pomocy iPada przekażcie mu namiary na te materiały. To jest świetny pierwszy krok w iNauce.
iSpot Alma Mater na uczelniach w całej Polsce
 

Coś dobrego jednak się dzieje w temacie edukacji. Jeden z największych Premium Resellerów sprzętu Apple w Polsce – iSpot włącza się w nurt kształcenia na temat sprzętu Apple. Rozpoczął się cykl „szkoleń” pod nazwą iSpot Alma Mater – Na  uczelniach w Polsce będą prowadzone warsztaty w jaki sposób iPad i Mac mogą pomagać w edukacji.
W ramach akcji spotkania już zaczęły się odbywać na:
• 27 października, wtorek – Akademia Sztuk Pięknych, Kraków
• 28 października, środa – Wyższa Szkoła Bankowa, Wrocław
• 29 października, czwartek – Uniwersytet Ekonomiczny, Poznań
• 4 listopada, środa – Szkoła Główna Handlowa, Warszawa
Jeśli ten cykl przyczyni się do popularyzacji sprzętu Apple w Polsce to trzymam kciuki i wspieram ze wszystkich sił.
Mój Mac Magazyn również rości sobie prawo do misji edukacyjnej. Jego ważną częścią jest dzial Porady gdzie nowicjusze w środowisku Apple mogą zdobywać podstawową wiedzę. Mamy nadzieję, że dokladamy malutki kamyczek do tej edukacyjnej misji.

Widać zmiany w poznawaniu świata Apple w naszym kraju. Trzymam kciuki, że Jabłka przestaną być egzotyką. I nawet jeśli cena wciąż odstrasza wielu nabywców to nie musi być ona przecież barierą do poznania – innych nowych/lepszych technologii (niepotrzebne skreślić).

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (2)
L

2 komentarze

    • pemmax

      I to też jest dobre pytanie.