^

Jekyll 3 nadchodzi

Sebastian Szwarc

23 października 2015

No to się nieco naczekaliśmy, ale jest dobra wiadomość. W poniedziałek 26-ego października o 19 naszego czasu w trakcie San Francisco Static Web Tech Meetup zostanie zaprezentowana wreszcie trzecia odsłona Jekylla. Co to jest Jekyll i dlaczego się cieszę?
Jest to jeden wiodących generatorów stron WWW napisany w Ruby. Kiedy chcemy tworzyć bloga zwykle wybieramy przeznaczone do tego narzędzie np WordPress. Ma to jednak swoją wadę – potrzebny jest serwer z bazą danych. Może w dzisiejszych czasach o to nietrudno, jednak WordPress z czasem przy dużej ilości treści może stać się bardzo powolny i niestabilny. W przypadku Jekylla to co dostajemy w efekcie to statyczne strony WWW, a nasz artykuły to po prostu pliki z odpowiednim nagłówkiem napisane w markdownie. Zaletą takich rozwiązań jest to iż mamy pełną kontrolę nad wyglądem strony natomiast wady..no cóż, nie jest to najprostsze rozwiązanie dla nieobeznanego użytkownika. W dodatku język Ruby nie jest udostępniany przez providerów. Nawet popularny Zenbox mimo iż obiecuje wprowadzenie do oferty interpreterów innych jezyków niż PHP od dwóch lat(!) nie wypełnia obietnic (co każe mi wątpić iż medytacje Zen jakich najwidoczniej doświadczają jego pracownicy przekładają się na wiedzę jak to zrobić).
Dlatego na postawienie takiego bloga decydują się jedynie prawdziwi twardziele jak chociażby Brett Terpstra, autor wielu ciekawych skryptów i akcji serwisowych do OSX, wspomagających pisanie w markdown.
Innym problemem było dotąd to iż za każdą zmianą, strona generuje się i odtwarza w całości. W przypadku rozbudowanych stron mogło to potrwać nawet kilka minut. Wersja trzecia przynosi wreszcie incremental build co oznacza że tylko niezbędne pliki będą kompilowane do końcowego wyniku. Równolegle wciąż rozwijany jest projekt Octopress, który w swej trzeciej wersji jest znakomita kolekcją wtyczek i skryptów wspomagających tworzenie strony w Jekyll. Teraz wreszcie oba narzędzia będą współpracować spójnie i miejmy nadzieję bez większych zgrzytów. No i może w końcu się zmobilizuje by stworzyć statycznie swój blog wzorem Mac Wyznawcy, który jednak wykorzystuje do tego program Rapid Weaver.
Całe spotkanie będzie nagrywane i można je później obejrzeć na static web tech

Komentarze (2)
L

2 komentarze

  1. Kuba Jarosz

    Niezła platforma wspierająca Markdown to Grav (postawiłem na tym stronę http://macowo.pl) Nie potrzebuje Ruby całość opiera się na PHP. Obsługuje rozszerzony Markdown. Jelyll był w kręgu moich zainteresowań, tylko odpadł, bo nie ma go gdzie postawić 🙁

    • Behinder

      No wlasnie, ale zawsze możesz najpierw generować stronę u siebie a potem upload