Faqt – program do wystawiania faktur, powstał w wyniku zbiegu przyjaznych okoliczności i własnych potrzeb w 2008 roku. Przyjazną okolicznością było otrzymanie od ówczesnego dystrybutora Apple firmy SAD, pakietu FileMaker Pro Advanced, a potrzebą była konieczność wygodnego wystawiania faktur na Maczku. Akurat wtedy dokonał żywota chyba pierwszy popularny program do Faktur na Maki: AutoFakt. Powstała więc pustka na rynku, którą postanowiłem przy okazji zaspokajania własnych potrzeb, wypełnić.
Faqt (czytaj fakt) jest prostym programem do wystawiania faktur i innych dokumentów księgowych, zamówień i wycen oraz prowadzenia kartotek kontrahentów i produktów (usług). Ułatwia też nadzorowanie oraz kontrolę płatności i drukuje zestawienia okresowe. Od początku był konfigurowalny i odporny na zmiany stawek VAT więc na „reformach Tuska” nie udało mi się zarobić 😉
Zachęcam do pobrania wersji testowej i wyrobienia sobie własnej opinii o programie: Faqt – faktury na Apple OS X Mac oraz do poczytania o jego możliwościach na stronie Faqt.pl. Licencja na program jest powiązana z numerem NIP i wydawana bezterminowo (na zawsze). Kosztuje ona 99 zł z VAT, aktualizacja z wersji 1.x do wersji 2.0 to wydatek 33 zł z VAT.
Faqt (fakt) jest stworzony na platformie FileMaker o, której dużo napisałem we wrześniowym wydaniu Mój Mac Magazyn Stanowi ona wyjątkowo solidny, rozwijany od kilkudziesięciu lat system do tworzenia rozwiązań bazodanowych. FileMaker jest firmą zależna od Apple, ale sprzedaje ona wersje swojego systemu bazodanowego na OS X i Windows dzięki czemu Faqt (fakt) jest dostępny na obie platformy i może między nimi wymieniać plik bazy danych. Jednak programując wszystkie prace wykonuję oczywiście pod OS X.
Program przechowuje dane w pliku FAQT.USR na dysku lokalnym (chyba, że użytkownik sam umieści ten plik na dysku sieciowym lub w chmurze). Faqt (fakt) do pracy nie wymaga dostępu do internetu.
Program jest jednostanowiskowy, ale można używać go zamiennie (nie jednocześnie) na kilku komputerach mających dostęp do tego samego pliku bazy danych w sieci lub np. na DropBox. Jeżeli ktoś che używać Faqt (fakt) sieciowo (jednocześnie) to jest taka możliwość, ale wymagane są wtedy własne aplikacje FileMaker. W programie można zakładać dowolną ilość kont z rożnymi przywilejami dostępu do funkcji i danych.
Przez 7 lat rozwoju Faqt zdobył spore grono użytkowników, a dzięki temu, że powstał głównie do zaspokojenia własnych potrzeb „fakturowych”, a nie z samej chęci zarobku, „przeżył” kilka innych polskich programów tego typu np. Makturę i rozwija się dalej.
Właśnie 1 października Faqt (fakt) w swoje siódme urodziny, doczekał się sporej aktualizacji do wersji 2.0 i dzięki przejściu na platformę FileMaker Pro 14 PL nabrał impetu do dalszych zmian. Jeszcze w tym roku szykuję sporą niespodziankę. Zachęcam do śledzenia strony Faqt.pl oraz profilu na Facebooku: Faqt.faktury.
Choć w FileMaker aplikacje bazujące na przetwarzaniu danych pisze się znacznie łatwiej niż np. w Xcode, to wcale nie jest to takie proste (w polskich warunkach i dla polskiej księgowości). Może zaświadczyć o tym obrazek przedstawiający relację między tabelami w Faqt (fakt). Ale choć nie wszystko da się zrobić łatwo, to jestem otwarty na wnioski i propozycje dotyczące dalszego rozwoju programu. Pomysły wysyłajcie przez Faqt – kontakt.
Jaromir Kopp – autor programu: Faqt (czytaj fakt ;-))
Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…
Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…
Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…
Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…
Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…
Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.